
Izložba "Heritage touch" ("Dodir nasljeđa") otvorena je juče u Biblioteci za slijepe Crne Gore (BZSCG), a može se pogledati naredne dvije sedmice. Izložba je namijenjena slijepim osobama kao najugroženijoj i najmarginalizovanijoj grupi muzejskih posjetilaca. Organizator izložbe je Muzejsko društvo Crne Gore (MDCG) u saradnji sa Balkan Museum Network (Balkanskom muzejskom mrežom). U realizaciju izložbe su pored Biblioteke uključeni i Prirodnjački muzej Crne Gore, Zavičajni muzej iz Pljevalja, Zavičajni muzej iz Nikšića, Muzej iz Kotora i Zavičajni muzej iz Tivta.
Na izložbi su, u 2D štampi, predstavljeni odabrani reprezentativni predmeti koji predstavljaju kulturnu i prirodnu baštinu Crne Gore, a čuvaju se u muzejima koji su partneri u realizaciji projekta. Svaki muzej je na izložbi zastupljen sa tri izložbena panoa odnosno sa tri predmeta koji su na jednom panou predstavljeni preko crteža u 2D formatu, teksta na Brajevom pismu i audio zapisa koji će posjetiocima biti dostupan preko QR coda. Na izložbi su predstavljeni eksponati iz perioda praistorije, antike i srednjeg vijeka kao i za Crnu Goru karakteristični primjeri flore i faune.
Izložbu je otvorila Natalija Čađenović, direktorka Prirodnjačkog muzeja Crne Gore, navodeći da posebno raduje što se kulturna zajednica povezala i prepoznala značaj izložbi za slijepe i slabovide posjetioce. Podsjetila je da muzeji, kao ustanove koje se bave očuvanjem prirodnog i kulturnog naslijeđa, imaju važnu ulogu u formiranju kulturnog identiteta i osjećaja pripadnosti zajednici. Konstatovala je i da je malo urađeno kako bi osobama sa različitim tipom invaliditeta bio dostupan ne samo ulaz u zgrade, već i unutrašnje muzejske prostore i programske sadržaje. Inkluzivnost je potrebna i ustanovama, jer se tako bogate sadržaji i dobija nova publika, a preduslov za ostvarenje je povezivanje ustanova kulture i razmjena iskustava.
– Uključivanje audio deskripcija, taktilnih reljefa, interaktivnih tabli u muzejske sadržaje omogućava svim posjetiocima da kulturna dešavanja dožive na jedan novi i sveobuhvatniji način - kaže Čađenović. Dodaje i da je Prirodnjački muzej omogućio da OSI ne budu samo pasivni posmatrači kulturnih događaja, već aktivni učesnici, koji na taj način ostvaruju ravnopravnost i poboljšanje kvaliteta života.
Ispred domaćina, dobrodošlicu je poželio mr Božidar Denda, direktor BZSCG.
Ž.J.
Коментари (0)
Оставите свој коментар