Radionice je vodila mr Jelena Đukanović koja je djecu učila nizu tradicionalnih vještina obrade tekstila / Društvo "Bauo"
20/09/2024 u 10:38 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Društvo "Bauo": Zanati stari za djecu novu

Projekat Društva za kulturni razvoj "Bauo" iz Petrovca - "Zanati stari za đecu novu! Očuvanje tradicionalnih znanja i vještina za rad sa tekstilom" sa fokusom na tradicionalne zanatske tehnike u obradi i radu s raznim vrstama tekstila, rezultirao je objavljivanjem stručne publikacije "Očuvanje tradicionalnih znanja i vještina za rad sa tekstilom".

Autorka teksta u publikaciji je mr Jelena Đukanović, kostimografkinja, dizajnerka tekstila i umjetnica iz Instituta za vunu Crne Gore, ujedno i voditeljka radionica sa osnovcima, a urednik izdnja je Dušan Medin, direktor Društva "Bauo". Dizajn i tehničko uređenje radila je firma MM Digital d. o. o, a štampu je obavila štamparija Opus3 iz Podgorice.

image

Klasična, stara i tradicionalna vještina često u potpunosti zanemarena

Društvo "Bauo"

U projektu "Zanati stari za đecu novu! Očuvanje tradicionalnih znanja i vještina za rad sa tekstilom" fokus je na tradicionalnim zanatskim tehnikama u obradi i radu s raznim vrstama tekstila. Ukupno deset radionica starih zanata namijenjene su primarno učenicima od IV do IX razreda petrovačke Osnovne škole "Mirko Srzentić", kako bi razvili i osnažili svoje kreativne, ali i socijalne vještine. Teme radionica su: bojenje vune biljnim bojama, suvo filcanje vune iglom, mokro filcanje vune – pustovanje, tkanje – klečana tehnika, tkanje – uzlana tehnika, tkanje karo uzorka, kukičanje – heklanje, pletenje, vez na platnu po broju i vez na platnu po pismu, sve sa ciljem da doprinesemo očuvanju nematerijalne zaostavštine, ali i da djecu naučimo novim, korisnim i kreativnim poslovima.

- Ideja za ovaj projekat potekla je od svijesti o tome da u svijetu u kojem se tehnološki napredak čini nezaustavljivim, klasična, stara i tradicionalna znanja i vještine (nematerijalna kulturna baština), poput šivenja, pletenja, heklanja, veza i ostalih ručnih radova često su u potpu- nosti zanemareni, naročito kod djece i mladih, kojima ih uglavnom ni- ko ne uči, niti u školi, niti kod kuće, a podaci o tome nijesu prisutni ni u medijima ni na društvenim mrežama. Nažalost, ova stara znanja, generacijama prenošena i vjekovima prisutna na našem prostoru, nijesu nepoznata samo njima, već i drugim slojevima današnjeg društva: roditeljima, nastavnicima, široj javnosti...- navodi Medin.

image

Radionice je vodila mr Jelena Đukanović koja je djecu učila nizu tradicionalnih vještina obrade tekstila

Društvo "Bauo"

Opšti cilj ovog projekta odnosi na prenošenje i očuvanje kulturne baštine Crne Gore, naročito nematerijalne zaostavštine, mladim generacijama – njenim budućim nosiocima i čuvarima.

- Specifični cilj je sticanje znanja i vještine djece i mladih iz Petrovca na moru kroz učenje o tradicionalnim vještinama i starih zanata, kako bi se doprinijelo očuvanju kulturne baštine, afirmaciji tradicije i osnaživanju lokalne zajednice okupljene oko nasljeđa - istakao je Medin.

image

suvo filcanje vune iglom, mokro filcanje vune - pustovanje, bojenje vune biljnim bojama, tkanje, vez

Društvo "Bauo"

Partneri na projektu su dvije crnogorske NVO, a saradnici tri javne ustanove prosvjete i kulture, koje su prepoznale značaj ovakvog projekta i koje će direktno doprinijeti njegovoj organizaciji i realizaciji: NVU Institut za vunu Crne Gore, NVU Centar za revitalizaciju i izučavanje tradicionalnih igara i pjesama iz Kolašina, Osnovna škola "Mirko Srzentić", Petrovac, Škola za osnovno muzičko obrazovanje i Muzeji i galerije Budve.

Projekat je finansijski podržala Opština Budva putem Javnog konkursa za raspodjelu sredstva nevladinim organizacijama za 2024. godine.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
18. januar 2025 20:02