Vujošević i Hofner / -FOTO: Ž. JANjUŠEVIĆ
08/10/2023 u 13:48 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Ideje dijele moderna umjetnost, feminizam i nesvrstani

Ana Hofner se tokom predavanja fokusirala na nužnu potrebu da savremena umjetnost počne da crpi i uči iz iskustva Pokreta nesvrstanih zemalja

Austrijsko-srpska umjetnica Ana Hofner eks Prvulović održala je u "Botaničkoj bašti", galeriji Muzeja savremene umjetnosti Crne Gore, predavanje naslovljeno "`Umjetnice` sa/bez države – zašto pamtiti nasljeđe nesvrstanih?".

Predavanje Ane Hofner sastavni je dio izložbe "Duhovna dekolonizacija", koja je zatvorena prekjuče, a koja je rezultat saradnje ove umjetnice sa kustoskim timom projekta MSUCG "Laboratorija kolekcije umjetnosti nesvrstanih zemalja", koji čine Anita Ćulafić, Marina Čelebić, Nada Baković i Natalija Vujošević.

Predavanje kao prateći dio izložbe

Naslov "Duhovna dekolonizacija" paralelan je naslovu rada Ane Hofner i preuzet je iz publikacije "Ponos i obaveza" (Galerija umjetnosti nesvrstanih zemalja "Josip Broz Tito", 1982). Izložba "Duhovna dekolonizacija" povezuje i prepliće dokumente koji prikazuju nekad slojevite odnose između Jugoslavije i Indije, prikazano kroz manifestaciju "Nedjelja Indije" održanu u Podgorici 1985. pa do predavanja Vide Tomšič u novembru 1985. godine u Nju Delhiju, te do posjeta umjetnice Hofner Podgorici 2021. godine i razgovora s kustoskinjama kolekcije nesvrstanih u svrhu istraživanja i produkcije filma "Spiritualna dekolonizacija", kasnije predstavljenog na Kochi-Muziris bijenalu 2022/23. u Indiji, kako je podsjetila Vujošević u uvodniku u predavanje.

Ana Hofner se tokom predavanja fokusirala na nužnu potrebu da savremena umjetnost počne da crpi i uči iz iskustva Pokreta nesvrstanih zemalja, i to ne samo političkih, već i kulturnih i umjetničkih, kao i socijalnih praksi, što je potkrijepila djelovanjem zasnovanim na prijateljstvu jugoslovenske-slovenačke političarke i feministkinje Vide Tomšič i njene indijske koleginice Vine Mazumdar.

Tokom predavanja Hofner je više puta istakla i potrebu da umjetnost preuzme i feministička i socijalistička iskustva i perspektive koje su postojale u okrilju nesvrstanih. No, istakla je i da je Pokret nesvrstanih, često gajio i maskulinistička i liberalno kapitalistička stanovišta, što se proteže još i danas, a ogleda se u retorici lidera zemalja, koja iako je antiimperijalistička nije uvijek odoljela slasti autoritarnih režima.

image

Ćulafić, Bakić, Vujošević i Hofner

-FOTO: Ž. JANjUŠEVIĆ

– Možemo pronaći neke za nas neophodne zaključke o nasljeđu feminističkog marksizma i modernističke umjetnosti u samoj ideji nesvrstanosti - rekla je Hofner, između ostalog.

Nakon predavanja publika je imala priliku da pored Hofner i Vujošević čuje i Ćulafić i Baković, njihova iskustva rada na ovom projektu, ali i iskustva vezana za prve korake u formiranju kolekcije nesvrstanih, kao i o njenom značaju danas ne samo u Crnoj Gori nego globalno.

Ž.J.

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
28. april 2025 12:51