Glumački ansambl na kraju izvođenja na seni CNP / -foto: krsto vulović
09/02/2025 u 15:08 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Kakvi su današnji Crnogorci, da li se gledaju u oči

Predstava "Princeza Ksenija od Crne Gore - Izgnanička tugovanka kuće Petrovića" po tekstu i u režiji prof. Radmile Vojvodić, 30 godina nakon praizvedbe 7. februara ove godine ponovo je (premijerno) izvedena na Velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta. Reprizno u CNP odigran 8. februara, a na Cetinju, u Kraljevskom pozorištu "Zetski dom" igra 10, pa 11. februara
image

Scena iz predstave "Princeza Ksenija od Crne Gore"

-FOTO: DUšKO MILJANIć
Savremeni trenutak dijelimo, i to će jednom biti istorija. I upravo zbog činjenice dijeljenja vremena, zajedničkog bivanja u njemu, i sadašnjost, kao i istorija nam je zajednička, bliža, kao i ona dalja. Ali, kako sagledavamo istoriju (kao i savremeni trenutak), kako je tumačimo, i kako je osjećamo, kako utiče na nas? Koliko smo objektivni, i da li uopšte možemo zauzeti takav nad-stav, ili ćemo uprkos nepobitnim činjenicama, a koje su nam dostupne u datom trenutku, imati neko svoje viđenje istorije, drugačije, na našim prostorima je često pitanje. Koliko zaista možemo objektivno - ispravno sagledavati istorijske događaje, istorijske procese i ličnosti, i koliko smo svjesni, u krajnjem, da konkretizujemo pozicije Crne Gore u globalnim okvirima? Ili, često zaboravljamo da nismo oni iz prvog reda koji se pitaju, i ne možemo presudno uticati na globalna dešavanja. I da nam je zato često sloboda ograničena, i da nam ostaje da djelamo u najboljem slučaju u prostoru iz drugog reda, a na ličnom planu, na nivou ličnih sjećanja i tumačenja, koji se nerijetko kosi sa "opštim planom". I to je ono što nije u domenu objektivnog, već ličnog i umjetničkog. I tu se stvara prostor za drugačije tumačenje, ali koje kod nas često dobija (i ima) obrise isključivosti. No, tu se stvara i prostor za dramu, jer istorija se uvijek prelama na ličnim, pojedinačnim životima, donoseći nesporazum, a nerijetko i tragediju. I to je, realno i iskustveno, najpoželjniji arhetipski prostor za umjetnost, kao i razgovor o istinski mogućem slobodnom izboru. Jer, pitanje je kako čovjek da sačuva dostojanstvo i slobodu u momentima istorijskih previranja. Naime, čovjek je tada u rascjepu između realno mogućeg, sjećanja na izgubljeno i onog željenog, i nerijetko nedostižnog.

Kreatori predstave

Predstava "Princeza Ksenija od Crne Gore - Izgnanička tugovanka kuće Petrovića" po tekstu i u režiji Radmile Vojvodić premijerno je izvedena preksinoć u velikoj sali Crnogorskog narodnog pozorišta. Koprodukcija je s Kraljevskim pozorištem "Zetski dom", i Cetinjani imaju priliku da je pogledaju 10. februara premijerno, a 11. reprizno. Sudeći po punoj sali CNP-a, kao i reakcijama publike, predstava će svakako imati svoju publiku.

Tome doprinosi ujednačen glumački ansambl predvođen prvakinjom CNP Varjom Đukić i Anom Vučković, koje glume ostarjelu i mladu Kseniju, Izudin Bajrović kao kralj Nikola, ali ništa manje upečatljivi Dušan Kovačević kao ministar Šoć, Aleksandar Radulović kao prestolonasljednik Danilo, Dejan Ivanić kao Vukmanović. Jer, nije bilo preglumljivanja, preigravanja na sceni. Isto kao i njihove kolege Gorana Dragašević (kraljica Milena), Jelena Laban (princeza Vjera), Slobodan Marunović (Ilija Bjeloš), Nada Vukčević (Ljubica Rosi) i Lazar Đurđević (major Kloz).

Dramaturg predstave je Božo Koprivica, kostime epohe vjerno je dočarao Boris Čakširan, izuzetno osmišljenu scenografiju uradila je Marija Kalabić, a muzikom je dodatno potcrtao priču kompozitor Žarko Mirković. Asistentkinja režije je Nataša Milićević, asistentkinja kostimografkinje Gordana Bulatović, a izvršni producenti Danilo Milatović i Vukosava Tomović. Urednik kataloga je Janko Ljumović, a saradnica Darja Šuković.

image

Scena iz predstave "Princeza Ksenija od Crne Gore"

-FOTO: DUšKO MILJANIć

A kad su na sceni istorijska drama i nesporazum, kao preksinoć na Velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta, lako dolazi i do isključivosti, do insistiranja na pravu na to da postoji samo jedno ispravno viđenje i tumačenje istorije. I upravo takav osjećaj možete da ponesete nakon gledanja novog uprizorenja pozorišnog komada po tekstu i u režiji Radmile Vojvodić "Princeza Ksenija od Crne Gore – Izgnanička tugovanka kuće Petrovića". Naročito nakon prologa koji je autorka dodala ovom uprizorenju, a kojeg nije bilo u predstavi prije 30 godina, koja je tada imala jaku političku konotaciju, i koja ni sada, po riječima autorke, ne bježi od komentara na aktuelni trenutak, analogije s bližom istorijom. Uostalom, pravo na slobodu, sopstveno tumačenje ljudi i događaja najviše i priliči umjetnicima. Naročito ako se postigne univerzalnost, ali na konkretnim primjerima. I zato je, možda, i najveća zapitanost, pitanje za sve, nad replikom princeze Ksenije, koju parafraziramo, a na koju svako može intimno sebi dati odgovor, "kakvi su ti današnji Crnogorci, da li se gledaju u oči dok se ljube i nazdravljaju?".

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
23. april 2025 23:34