Добитници награда и захвалница са секретарком, директорком Музеја и организаторком Салона / -ФОТО: ЂОРЂЕ ЦМИЉАНИЋ
18/12/2024 u 14:12 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Klasična umjetnost nije stvar prošlosti, već i budućnosti

Izložba "Crnogorska grafika malog formata" nije samo prilika da se promovišu radovi umjetnika, već i platforma za reafirmaciju grafike kao značajnog dijela crnogorske likovne umjetnosti - rekla je Snežana Tomanović, sekretarka Sekretarijata za kulturu

Prvo izdanje novoosnovane manifestacije "Crnogorska grafika malog formata" ima i svoje prve laureate, saopšteno je preksinoć na otvaranju izložbe u galeriji "Art" podgoričkih Muzeja i galerija.

Plakete su dodijeljene umjetnicima Dimitriju Popoviću i Žan Pjer Tangiju. Dobitnici nagrada ovogodišnjeg salona "Male grafike" su u kategoriji studentskih radova Vukašin Tanjević i Anđela Durutović, dok je u kategoriji afirmisanih umjetnika nagradu dobio Mirko Toljić, redovni profesor Akademije likovnih umjetnosti u Trebinju.

image

Тољић и Бошковић

-фото: ђорђе цмиљанић

Posmatrač mora biti aktivan dok gleda "Zlatnu liniju"

Profesor ALU u Trebinju Mirko Toljić, koji je nagrađen za rad "Zlatna linija", ističe da je veoma važno što je osnivana ova manifestacija.

"Dobili smo mjesto gdje se može opipati bilo crnogorske grafike danas", kaže Toljić, dodajući da je izložba važna i za grafičare koji vole mali format, jednako kao i one koji vole veliki format, a eksperimentišu na malom formatu. Jer često je mali format klica nečeg daleko većeg, dodaje Toljić.

Pojasnio nam je da je njegova grafika "Zlatna linija" teška za reprodukciju, jer ne samo što je lijepio 24-karatne zlatne listiće, preko kojeg je štampa, već ima u sebi i sadržaj plitkog reljefa na crnom dijelu rada.

– Karakteristika ovog rada jeste da zlato nije boja, nego materijal koji se ponaša drugačije u zavisnosti od svjetla. Nastojao sam da posmatrač sve vrijeme ima aktivan odnos prema radu jer se on mijenja kako se mijenja i svjetlo - rekao je, između ostalog, Toljić. Napomenuo je i da mu je žao što cetinjski Fakultet likovnih umjetnosti trenutno nema Odsjek grafike, već se ona izučava kao modul u okviru Odsjeka slikarstva.

Odluku o nagradama donio je stručni žiri u sastavu prof. mr Vesna Bošković, koja je i idejni pokretač salona "Crnogorske grafike malog format", istoričarka umjetnosti Žana Filipović i likovni umjetnik Roman Đuranović.

Posthumno, plakete su dodijeljene istaknutim crnogorskim likovnim umjetnicima, koji su pored slikarstva izuzetno umijeće prikazali i u grafici – Dadu Đuriću, Đeljošu Đokaju, Milu Grozdaniću i Jakovu Đuričiću.

Izložba je podijeljena u tri segmenta - radove afirmisanih umjetnika, studenata i istaknutih likovnih umjetnika koji više nisu među nama.

image

Публика може погледати и радове истакнутих ликовних умјетника који више нису међу нама

-ФОТО: ЂОРЂЕ ЦМИЉАНИЋ

Direktorka Muzeja i galerija Podgorice mr Ivana Ćupić je na otvaranju izložbe podsjetila na istorijat i značaj koji je grafika imala i mimo umjetnosti. Danas je, kako je dodala, grafička tehnika potisnuta dolaskom novih medija i mijenjanjem umjetničke i kulturne scene.

– Ipak, postoje stvaraoci koji su joj ostali vjerni, čije radove sada vidite pred sobom. Od renomiranih umjetnika, preko aktivnih stvaralaca do mladih studenata, svima je zajednički cilj da grafiku vrate na umjetničku scenu i dokažu publici da klasična umjetnost nije stvar prošlosti, već i budućnosti - rekla je Ćupić.

Publici se obratila i sekretarka Sekretarijata za kulturu Glavnog grada Snežana Tomanović, koja je istakla da je izložba "Crnogorska grafika malog formata" ima poseban značaj, jer podsjeća i na duboko ukorijenjenu tradiciju crnogorskog štamparstva i grafičke umjetnosti, dok istovremeno promoviše savremeni umjetnički izraz u toj oblasti.

- Kultura i umjetnost su pokretači društvenog razvoja, a njihovo razumijevanje je ključ za unapređivanje našeg kulturnog ambijenta - rekla je Tomanović, izražavajući nadu da će izložba postati tradicionalna, i da će zauzeti značajno mjesto na našoj kulturnoj sceni.

image

Рад Димитрија Поповића

-ФОТО: ЖИВАНА ЈАЊУШЕВИЋ

Ona je podsjetila i na istorijat crnogorskog štamparstva, odnosno štapariju Crnojevića iz 1493. godine, kao i prvu knjigu izašlu iz te štamparije nakon samo godinu - Oktoih prvoglasnik, a koja se danas u evropskim okvirima može posmatrati kao kulturni fenomen. Ujedno to je omogućilo da se crnogorska kulturna baština predstavi svijetu, a grafika, kao dio te baštine, postala je i sastavni dio crnogorskog kulturnog identiteta.

image

Радови интересантни и публици и ликовним умјетницима свих генерација

-ФОТО: ЂОРЂЕ ЦМИЉАНИЋ

Kroz ovu izložbu šalje se i poruka da grafika zaslužuje vidljiviji i značajniji status, u skladu s njenim istorijskim i umjetničkim nasljeđem, ocijenila je Tomanović.

– Grafika kao kompleksna likovna disciplina zahtijeva vještinu, strpljenje i posvećenost. Iako se često nalazi u sjenci drugih umjetničkih izraza, njena vrijednost i potencijal su neupitni. Zato ova izložba nije samo prilika da se promovišu radovi umjetnika, već i platforma za reafirmaciju grafike kao značajnog dijela crnogorske likovne umjetnosti - rekla je Tomanović.

Izložba se realizuje u okviru Decembarske umjetničke scene - DEUS 2024, a kroz saradnju Sekretarijata za kulturu Podgorice i Muzeja i galerije Podgorice, a može se pogledati do 15. januara 2025. godine.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
14. januar 2025 12:56