Starješina hrama Sv. Đorđa, sveštenik M. Šljivančanin se prvi obratio publici / -foto:živana janjušević
06/05/2023 u 14:31 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Knez svih srpskih riječi

Vojvodić je bio izuzetan epski pjesnik čemu svjedoči i pjesma „Boj na Kosovu“, prvi put objavljena 1981. u časopisu „Raskovnik“, a o Kosovu je ostavio izvanrednu pjesničku sliku u prošlosti i sadašnjosti - kaže Budimir Aleksić

Nastupom Srpskog pjevačkog društva „Svetosavnik“ kojim diriguje Ratka Vujačić počelo je veče sjećanja na pjesnika Momira Vojvodića (1939 - 2014) „Žertveno polje Kosovo“. Veče je segment manifestacije „Dani Svetog Marka“, u organizaciji Mitropolije crnogorsko-primorske i Crkvene opštine Podgorica. Organizator večeri posvećene Vojvodiću bilo je Društvo za njegovanje tradicionalnog srpskog pjevanja uz gusle „Sveti Sava“.

Najljepšim stihovima opjevao Kosovo

Prisutnima se najprije obratio starješina crkve Svetog Đorđa pod Goricom, sveštenik Mirčeta Šljivančanin, navodeći da se višednevna manifestacija održava u čast Sv. Marka, sveca zaštitnika Podgorice, ali i Sv. Đorđa, kome je posvećena crkva u čijoj porti je održano veče. Šljivančanin je istakao i da se „Vojvodić svojim djelom ugradio u srpsku poeziju i da je najljepšim riječima i stihovima opjevao Kosovo i Metohiju, ali i druga srpska stradanja i znamenja“. Ovom prilikom Šljivančanin je podsjetio i na tragičnu smrt djece u Beogradu, izrazivši nadu da se takvo zlo nikada i nigdje više ne ponovi.

O djelu Momira Vojvodića, kosovskim temama i motivima u njegovoj poeziji, govorio je dr Budimir Aleksić. Podsjetivši da su Kosovo i Metohija Vojvodićeva kolijevka u koju se nikad nije vratio, on navodi i da je Kosovo bila pjesnikova „opsesivna tema i trajno duhovno uporište u njegovom životu“. Aleksić dodaje i da je Kosovo bilo umjetnička osnovica iz koje su potekli Vojvodićevi mnogobrojni refleksivni i patriotski stihovi okupljeni u više knjiga: „Rebra Prokletija“, „Izlazak Čarnojevića“, „Božurova carstvo“, „Žertveno polje – Boj na Kosovu“, „Božurova suza brojanice“. Toj temi Vojvodić je posvetio i antologiju „Žertveno polje Kosovo“, zbornik pjesama (1389–1989) o Kosovu, nastalih tokom šest vjekova, naveo je Aleksić. On dodaje i da „niko tako poletno i istrajno nije pjevao o kosovskoj sudbini Srba kao Momir Vojvodić“.

image

Dr Budimir Aleksić govorio o Momiru Vojvodiću

-FOTO. ŽIVANA JANjUŠEVIĆ

– Korijen Vojvodićeve poetike i estetike, njegovog pjevanja i mišljenja, jest u Kosovu, u kosovskoj zavjetnoj misli. Vojvodićev život u svim svojim manifestacijama, umnim, osjećajnim i djelatnim, razvijao se iz te misli, ona je dominirala njime, on je počinjao s njom svoje bavljenje poezijom i kreativno se bavio njome sve do svog poslednjeg ovozemaljskog časa. Jer, Kosovo je za njega „Knez svih srpskih reči“, kako glasi naslov jedne njegove pjesme - kaže Aleksić. On je dodao i da je Vojvodić bio izuzetan epski pjesnik čemu svjedoči i pjesma „Boj na Kosovu“, prvi put objavljena 1981. u časopisu „Raskovnik“, a da je o Kosovu ostavio izvanrednu pjesničku sliku u prošlosti i sadašnjosti.

image

Veliki broj prisutnih u porti Crkve Sv. Đorđa

-FOTO: ŽIVANA JANjUŠEVIĆ

U drugom dijelu programa Vojvodićevu pjesmu „Boj na Kosovu“ izveli su narodni guslari Saša Laketić, Rajo Vojinović, Maksim Vojvodić, Veljko Đuranović i Vitomir Arsenić, a narator je bio Balša Vukčević.

Ž.J.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog

Izdvojeno

29. april 2025 04:09