
Nastupom Srpskog pjevačkog društva „Svetosavnik“ kojim diriguje Ratka Vujačić počelo je veče sjećanja na pjesnika Momira Vojvodića (1939 - 2014) „Žertveno polje Kosovo“. Veče je segment manifestacije „Dani Svetog Marka“, u organizaciji Mitropolije crnogorsko-primorske i Crkvene opštine Podgorica. Organizator večeri posvećene Vojvodiću bilo je Društvo za njegovanje tradicionalnog srpskog pjevanja uz gusle „Sveti Sava“.
O djelu Momira Vojvodića, kosovskim temama i motivima u njegovoj poeziji, govorio je dr Budimir Aleksić. Podsjetivši da su Kosovo i Metohija Vojvodićeva kolijevka u koju se nikad nije vratio, on navodi i da je Kosovo bila pjesnikova „opsesivna tema i trajno duhovno uporište u njegovom životu“. Aleksić dodaje i da je Kosovo bilo umjetnička osnovica iz koje su potekli Vojvodićevi mnogobrojni refleksivni i patriotski stihovi okupljeni u više knjiga: „Rebra Prokletija“, „Izlazak Čarnojevića“, „Božurova carstvo“, „Žertveno polje – Boj na Kosovu“, „Božurova suza brojanice“. Toj temi Vojvodić je posvetio i antologiju „Žertveno polje Kosovo“, zbornik pjesama (1389–1989) o Kosovu, nastalih tokom šest vjekova, naveo je Aleksić. On dodaje i da „niko tako poletno i istrajno nije pjevao o kosovskoj sudbini Srba kao Momir Vojvodić“.
– Korijen Vojvodićeve poetike i estetike, njegovog pjevanja i mišljenja, jest u Kosovu, u kosovskoj zavjetnoj misli. Vojvodićev život u svim svojim manifestacijama, umnim, osjećajnim i djelatnim, razvijao se iz te misli, ona je dominirala njime, on je počinjao s njom svoje bavljenje poezijom i kreativno se bavio njome sve do svog poslednjeg ovozemaljskog časa. Jer, Kosovo je za njega „Knez svih srpskih reči“, kako glasi naslov jedne njegove pjesme - kaže Aleksić. On je dodao i da je Vojvodić bio izuzetan epski pjesnik čemu svjedoči i pjesma „Boj na Kosovu“, prvi put objavljena 1981. u časopisu „Raskovnik“, a da je o Kosovu ostavio izvanrednu pjesničku sliku u prošlosti i sadašnjosti.
U drugom dijelu programa Vojvodićevu pjesmu „Boj na Kosovu“ izveli su narodni guslari Saša Laketić, Rajo Vojinović, Maksim Vojvodić, Veljko Đuranović i Vitomir Arsenić, a narator je bio Balša Vukčević.
Ž.J.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar