
Crnogorski simfonijski orkestar (CSO) nastupiće pod upravom maestra Srboljuba Srbe Dinića, jednog od najpriznatijih svjetskih dirigenata današnjice, na koncertu koji je zakazan za subotu, od 20 časova, na Velikoj sceni Muzičkog centra Crne Gore (MCCG).
CSO će izvesti kompozicije Johanesa Bramsa - Simfoniju broj 4 u e-molu i Koncert za klavir i orkestar broj 2 u B-duru, u kojem će kao solista nastupiti jedan od najpriznatijih pijanista današnjice Simon Trpčeski.
Predstojeći koncert, jedan je od onih dijamantskih, bez sumnje vrhunac je sezone, jer će okupiti na jednom mjestu vrhunske umjetnike koji izvode najznačajnija Bramsova djela.
– Ljepota boje zvuka koje Brams ima, određena transparentnost u tom zvuku, glavne su osobine njegove muzike. Obično orkestri misle kad ima mnogo zvuka da se ne čuje dovoljno, pa svako pojača, ali u tome je uloga dirigenta - da napravi odnos između instrumentalnih grupa. Brams je komponovao na vrlo klasicistički način na koji je čak i Betoven komponovao. Zna se tačno tema, boja zvuka, a sve mora da se uklopi. To je za mene nešto najinteresantnije kod Bramsa. Publika mora to da doživi kao potpuno prirodnu muziku, što ona u biti jeste – objasnio je Dinić.
On je naglasio da je za dirigenta ogromno zadovoljstvo kad dobije priliku da diriguje Bramsa, i to dva tako velika djela.
Predstojeći koncert je ujedno i prva saradnja sa Trpčeskim, zbog čega se ovaj i makednonski đak (završio master studije u Skoplju kod prof. Saše Nikolovskog) posebno raduje, jer mu je dobro poznat renome i reputacija koju ovaj pijanista uživa u svijetu.
Maestro je sve angažovaniji u Srbiji i regionu, a što je bila njegova želja i namjera, kako je u prethodnom razgovoru za "Dan" kazao. U međuvremenu, Dinić je postao glavni gostujući šef-dirigent Simfonijskog orkestra RTS-a, sa kojim je prošle godine imao tri simfonijska koncerta, stalni je gost zagrebačkog HNK-a, gdje je prošle godine imao dvije operske premijere, poslednja Opera "Slijepi miš" Štrausa, zatim umjetnički je rukovodilac Gudača "Svetog Đorđa". Često i rado sarađuje sa Vojvođanskim simfonijskim orkestrom, gdje su Ivo Pogorelić i Radovan Vlatković napravili odlične uslove za rad, ocijenio je Dinić.
– Karijeru sam izgradio u inostranstvu, ali ipak je lijepo kad vas priznaju u vašoj zemlji. A kad kažem mojoj zemlji - mislim na Jugoslaviju, državu u kojoj sam rođen. Ne bih rekao da sam jugonostalgičan, ali smatram da znam sve ove naše prostore. I meni je drago i kad sam ovdje, u Novom Sadu, Beogradu, Zagrebu... A opet, smatram da poslije mnogo godina rada u inostranstvu sa puno, puno odličnih ansambala, mogu da prenesem taj zvuk, informacije koje sam dobio i davao orkestrima sa kojima sam sarađivao. Bez lažne skromnosti, ali i arogancije, smatram da orkestri na ovim našim prostorima mogu da profitiraju od mog iskustva. To je uzjamna saradnja i zadovoljstvo – ističe on.
Saradnju sa CSO smatra izvrsnom, kaže da mu je ovdje veoma prijatno.
– Kad sarađujete sa ljudima koji žele da rade sa vama, da pruže maksimum, iz probe u probu sve to raste, osjetite apsolutno zadovoljstvo. Mi smo vremenski iza njemačkih i austrijskih ansambala po 50, 100 godina, i nije u tome stvar, već da mi i dalje imamo divne mlade školovane muzičare na vrhunskom nivou, kojima dobar dirigent može mnogo da pomogne. Vidim ovdje mlade ljude u orkestru, znam Slađanu, Milana - čuo sam njegov solo... izvrsno. To su ljudi koji mogu da sviraju u najboljim orkestrima. Ne znam koliko ste toga svjesni ovdje, ali smatram da ovaj orkestar zaslužuje bolju reklamu i više pažnje. Vidim da su sa njim sarađivali vrhunski dirigenti, Lajovic, Skender... i mislim da niko nije otišao nezadovoljan – istakao je Dinić.
S.Ć.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar