
Podgorički Festival omladinske kulture "Nemanjin grad" otvoren je juče na tvrđavi Ribnica. Programi su danas, završnog dana festivala, održani u Narodnoj biblioteci "Radosav Ljumović". Organizatori festivala koji služi promociji kulture za mlade, ali i revalorizaciji i promociji podgoričke Stare varoši, kao mjesta kulturnih dešavanja, jesu NVO "Reanimacija" u saradnji sa NVO "Udruženje mladih aktivista Crne Gore".
Ispred organizatora, najprije se obratio Balša Vukčević, koji je zahvalio svima u Glavnom gradu koji su omogućili da festival ove godine počne na Tvrđavi Ribnica. Nada se i da će mladi prepoznati ovo mjesto kao prostor u kojem mogu slobodno da se izražavaju, da se povezuju sa svojom generacijom širom regiona i da grade kulturnu scenu nove generacije, rekao je on. Istakao je i da je ovo festival otvorenog koncepta, na kome svako može prezentovati svoj rad, bez obzira na umjetničku sferu u kojoj stvara.
Festival je zvanično otvorila Jelena Borovinić Bojović, predsjednica Skupštine Glavnog grada, ističući da je riječ o festivalu koji svojim konceptom spaja tradiciju i avangardu, prošlost i savremenost, drevnost i mladost, riječ i sliku. Takođe, da festival afirmiše istovremeno njegovanje tradicije, nasljeđa naših predaka, pritom dajući prostor modernosti, preispitivanju, originalnosti, novim idejama i novim vidicima koje mladost i umjetnost sa sobom nose. Podsjećajući da je drevna Ribnica mjesto rođenja Stefana Nemanje - Svetog Simeona Mirotočivog, rodonačelnika dinastije Nemanjića, i da Podgorica još uvijek nema njegov spomenik, upravo ovaj festival, koji nosi njegovo ime, živi je spomen na prvog Nemanjića. Dodala je da iako je ovo samo srce grada, ovaj prostor je dugo bio zanemaren i zapušten.
– Ovo je prilika i da se sjetimo onoga koji nas je prvi u duhovnom smislu, prizivajući nas na svetosimeonovske litije, vratio Nemanjinom gradu - našeg mitropolita Amfilohija. Činjenica da se ovdje danas okupljaju mladi pjesnici, muzičari, slikari i drugi kulturni stvaraoci dokaz je da se Podgorica zaista vratila Nemanjinom gradu i razlog za ponos i vjeru da će naša djeca imati budućnost kakvu priželjkujemo - naglasila je Borovinić Bojović. Naročito ako se uzme u obzir da je omladinska kultura veoma važan izraz jednog društva u anticipaciji slobode, razvoju umjetnosti, kao i podizanju ali i produbljivanju svijesti.
– Umjetnost pripada svima, a kao što je rečeno, "mladost je stanje duha, a ne broj godina" - zaključila je Borovinić Bojović.
Nakon toga otvorena je izložba Nemanje Okiljevića s kojim je o njegovom radu razgovarao Mato Uljarević, a održano je i predstavljanje mladih pjesnika iz Novog Sada i Beograda.
Ž.J.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar