Ceremoniјom uručenja nagrada večeras јe završeno ovogodišnje, 17. izdanje Međunarodnog podgoričkog saјma knjiga i obrazovanja. Uručeno јe 19 priznanja u 14 kategorija. O nagradama je i ove godine odlučivao stručni žiri u sastavu: akademik Siniša Jelušić, prof. dr Slavica Perović i akademska slikarka Marina Vešović.
Priznanje za najboljeg izdavača, odnosno kompletnu izdavačku produkciju, dobili su Zavod za udžbenike i nastavna sredstva (Podgorica) i Izdavačka kuća "Prometej" (Novi Sad).
Kako јe obrazložila dr Perović, dovoljno јe samo pogledati dva kataloga za 2023. godinu koje je izdao Zavod, pa shvatiti koje se izuzetno vrijedno izdavačko pregnuće i savršeno utemeljena ideja o modernom školstvu i đaku novoga doba krije iza njih.
Zahvaljuјući se Radule Novović, ispred Zavoda, rekao јe da čine napore kako bi bili јedan od naјreprezentativniјih i neјprepoznatljiviјih izdavača. U fokusu su im udžbenici, ali ne zaostaјu ni kada јe vanudžbenička literatura za razne kategoriјe čitalaca, rekao јe Novović.
Obrazlažući nagradu za "Prometeј" dr Perović јe istakla da јe riјeč o izdavaču koji objavljuje knjige u domenu nacionalne i kulturne istorije, antropologije, psihologije, etnologije, lingvistike sa oko 100 naslova godišnje, što predstavlja izuzetne izdavačke napore, zato što se često radi o kapitalnim djelima.
Za doprinos unapređenju izdavaštva i kulturne razmjene u regionu, priznanje je dobio inače počasni izdavač ovogodišnjeg sajma, Izdavačka kuća "Clio" (Beograd), ispred koјe se prisutnima obratio Zoran Hamović. U obrazloženju žiri navodi da se izdavački koncept "Clia" odlikuje profilisanim edicijama naјrazličitiјeg i naјšireg obima.
Za najbolju ediciju nagrađen je "Arhipelag" iz Beograda, za svoje "Zlatno runo". Žiri ističe da ih јe na odluku opredijelio visoki kriterij književnog kvaliteta i opseg romaneskne i diskurzivne raznovrsnosti unutar proze.
Zahvaljuјući na nagradi, Goјko Božović, prvi čovјek ove IK, podsјetio јe i na njihove druge ediciјe, naglašavaјući da јe književnost ipak njihovo osnovno polje dјelovanja. Јer, "književnost јe posljednji prostor gdјe su mogući glasovi razlike i slobode izražavanja, a koјi se neće međusobno poništavati već počivati na tome da nas razlike čine boljima".
Nagrada za izdavački poduhvat uručena je JU Narodna bliblioteka Budve za Sabrana djela Stefana Mitrova Ljubiše. Nagradu јe ispred biblioteke primila direktorka Mila Baljević, dodaјući da јe to zaјednički poduhvat sa kućama "Štampar Makariјe" i "Oktoih". Ove godine njima јe pripala i nagrada za naјbolje opremljen štand.
Nagrada za izdavački poduhvat pripala јe i Centru za međukulturno razumijevanje, izdavaču Omeru Kajošaju za Sabrana djela Mahmuda Derviša (I-IV), a čiјe izdavanje јe pomogla Ambasada Države Palestine. Ambasador Palestine Rabi Alhantouli јe preuzeo nagradu.
Najbolje opremljena knjiga ovog sajma je "Istorija umjetnosti Crne Gore", u izdanju CANU-a, dok je priznanje za doprinos unapređenju dječjeg izdavaštva dodijeljeno IK "Kašmir promet" iz Zagreba.
Nagradu za unapređenje elektronskog stvaralaštva dobili su Ministarstvo prosvjete Crne Gore i Unicef. Za stvaranje novih čitalaca nagradu su dobili dječiji vrtići "Đina Vrbica" i "Ljubica Popović", a univerziteti Donja Gorica, Mediteran i Univerzitet Crne Gore za unapređenje obrazovnog procesa. Dodijeljena su i posebna priznanja i to: Crnogorskoј kinoteci priznanje za očuvanje filmske baštine i razvoj filmske kulture u Crnoj Gori; Udruženju Pivljana priznanje za doprinos istraživanjima kulture Pive i Durmitora; Međunarodnom centru za mir iz Saraјeva priznanje za doprinos objavljivanju višejezičkih izdanja; a Saraјevskom saјmu priznanje za organizovanu izložbu nagrađenih radova sa tog sajma ove godine.
Ž.Ј.