
Dan Matice srpske - Društva članova u Crnoj Gori, koji se od 2017. godine obilježava na dan rođenja Petra II Petrovića Njegoša, svečano je obilježen u knjižari MS u Podgorici. Od ove godine, 13. novembar je i državni praznik Crne Gore, posvećen Njegošu, a koji je, podsjetimo, bio prvi član Matice srpske sa prostora današnje Crne Gore.
Okupljeni su u knjižari MS imali priliku da vide izložbu "Rusko-srpski odnosi u doba Petra Velikog" i prisustvuju programu naslovljenom "Sumrak Lovćena (50 godina od rušenja Njegoševe kapele)" na kojem su govorili mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije i prof. dr Jelica Stojanović, predsjednica MS - Društva članova u Crnoj Gori.
Mitropolit Joanikije je naveo da je rušenje zavjetne kapele Njegoševe na Lovćenu bila suluda avantura koja je Crnogorce tog vremena vodila ka odricanju od sebe, svog bića i svoje istorije. Pita se, kaže mitropolit, kako su se usudili da pretumače i "preprave" Njegoševo djelo, a naročito kako da pogaze njegov amanet. Odnosno, kako je rekao, da učine anticivilizacijski čin, jer u svim kulturama se poštuju posljednja volja i amanet čovjeka. Odgovor na to pitanje, dodao je on, krije se u njegovanju i pokoravanju kultu ličnosti.
On je podsjetio i na imena mnogih koji nijesu podržavali taj čin rušenja kapele, naročito djelovanje mitropolita Danila Dajkovića. I na njihovoj strani je moralna pobjeda, dodaje mitropolit Joanikije.
– To je bio i najveći idejni sukob sa komunizmom nakon Drugog svjetskog rata, a oni koji su branili lovćensku kapelu bili su idejno daleko nadmoćniji. Ali, kako se često dešava, zemaljska slijepa sila i suluda ideologija, pobijedili su, nadamo se privremeno - rekao je mitropolit, dodajući da mu se čini da je došlo vrijeme da se kapela vrati na Lovćen i da u njoj Njegoš sluša nebesku liturgiju. Takođe, da se s njenim povratkom i Crna Gora vrati svojim temeljima.
Prof. dr Stojanović je podsjetila na činjenicu da je kapela na Lovćenu dvaput rušena i obnavljana.
– A zašto je rušena? Zbog duboke paradigme koju je nosio i nosi vrh. Zbog snage koje je imao i ima, i plamti. Zbog duboke paradigme koja se ne može ugasiti, jer nam to obećava i garantuje onaj koji je na vrhu vrhova - rekla je dr Stojanović, između ostalog, dodajući da idemo u susret njenom trećem obnavljanju.
Ona je podsjetila i na riječi Dejana Medakovića da je rušenje kapele bio "sumrak Lovćena", i da se "jedino Njegošu treba zahvaliti za buduću svjetlost".
Pored obraćanja mitropolita Joanikija i prof. dr Stojanović, publika je imala priliku da čuje i odlomke iz svojevremeno zabranjenog dvobroja časopisa "Umetnost" (27/28, 1971), koji je u cijelosti bio pripremljen kao apel za odbranu Njegoševe kapele. Odlomke je čitao glumac Viktor Savić. Fototipsko izdanje ovog broja časopisa "Umetnost" objavljeno je ove godine u saizdavaštvu Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori i Službenog glasnika iz Beograda. Fototipiju je priredio prof. dr Đorđe Trifunović.
U programu je nastupila i vokalna solistkinja Pavlina Radovanović. Program je vodio mr Milorad Durutović.
Programi su održani u okviru manifestacije "Dani Matice srpske - Društva članova u Crnoj Gori" koja je počela 1. novembra.
Ž.J.
Коментари (0)
Оставите свој коментар