Legenda, istorija, mašta stvarnija od realnosti, avantura i poezija, gusari i age, Španci i njihovi bojni brodovi, Dulsineja, Vila vodarica, Arnaut Mamija, Servantes i naravno Sančo... pričaju priču o Ulcinju nekad, o velikim avanturama, od kojih su najveće one koje se tiču osvajanja slobode i oslobađanja ljubavi, moglo bi se reći da je siže predstave "Dulsineja i Servantes". Ovaj komad Dramske scene za djecu podgoričkog Gradskog pozorišta premijerno je izveden preksinoć u velikoj sali KIC Budo Tomović". Autorka teksta je Dragana Tripković, a režirala ga je Snežana Trišić.
Glavne uloge tumače Lara Dragović i Emir Ćatović, a tu su i ništa manje važne role u kojima su Goran Slavić, Miloš Pejović, Vanja Jovićević, Omar Bajramspahić, Mina Mićović, Pavle Ilić, Stefan Vuković, Itana Dragojević, Vukan Pejović, Miloš Kašćelan, Milo Perović, Nada Vukčević, Ivona Raković, Anđela Radović, Danica Rajković, Sejfo Seferović i Andrea Drašković.
Scenografiju je uradio Darko Nedeljković, Tijana Todorović kostime, muziku Irena Dragović, scenski pokret i koreografiju Slavka Nelević, autorka songova je Tripković, lektorka Dubravka Drakić, korepetitor Davor Novak, asistentkinja kostimografa Mia Đurović, a asistentkinja scenografa Vida Nedeljković.
Riječ može snažno sjeći kao mač
Glumica Lara Dragović glumi neustrašivu gusarku Dulsineju, koju jedino ljubav može da "slomi", i da je dirnu patnje njenih sugrađana. Ovo je njena prva glavna uloga, i to je donijelo i odgovornost, naročito jer je bio u pitanju zahtjevan zadatak. Smatra da je cijela ekipa uradila dobar posao, napominjući da je zadovoljna rezultatom rada na ulozi koja odudara od stereotipa.
– Bio je ovo veliki izazov. Često sam dosad igrala neke princeze, neke nježne curice koje spašava muškarac, a ovog puta ja spašavam muškarca, i to mi je bilo najzanimljivije dok sam čitala tekst i radeći na ulozi, da dobijam snagu i hrabrost koju Dulsineja ima - kaže Dragović, napominjući da predstava govori o snazi ljubavi i umjetnosti koje su jače i od mačeva.
Zaljubljenog Servantesa glumi Emir Ćatović, koji je takođe potvrdio da smatra da u životu, kao u predstavi, izuzetnu snagu nose i imaju ljubav i poezija - umjetnost.
– Snažna poruka ove predstave jest da riječ može snažno sjeći kao mač - kaže Ćatović, dodajući da nam nedostaje komunikacije. Predstava korespondira sa našom svakodnevnicom, kaže on, navodeći nedostatak empatije ne samo lokalno, već globalno. Jer, sistem u kome živimo tjera nas da se ponašamo sad i odmah, što idealizmu ne ostavlja mnogo vremena i prostora, kaže Ćatović.
– Živjeti umjetnost u današnje vrijeme - i to je na neki način utopistički stav ili idealizam - kazao je Ćatović.
Kako kaže Trišić, kroz priču o ulcinjskim gusarima i njihovom sukobu - susretu sa Servantesom zapravo su pričali o nama danas, našim savremenim problemima i borbama.
– Naša priča je spoj činjenica i fikcije, i fikcija nam je dala veliki prostor da možemo da izmaštamo priču koja će biti bogata i otkriti slojeve naših međusobnih odnosa i problema svijeta u kojem živimo - rekla je rediteljka. Zadovoljna je dinamikom ove ansambl predstave koja prati nekoliko linija priča koje se međusobno susreću, što traži vrijeme i prihvatanje.
– Nije sasvim pitka i jednostavna predstava za praćenje, ali mislim da ova priča i tema zaslužuju da im se da vrijeme i prostor - kaže Trišić, dodajući i da je zadovoljna reakcijama publike.
Bez avanture nema uzbudljivog života
V.d. direktorka Gradskog pozorišta, Ivona Čović Jaćimović kaže da je zadovoljna predstavom koju doživljava kao porodičnu priču za uzrast od 7 do 77, a što su potvrdile i ovacije publike.
– Predstava pokazuje i koliko je publika u stvari željna tema koje govore o ljubavi, toleranciji i pomirenju - navodi ona. Zato je u vremenu u kome živimo, ovakva predstava i njene poruke, i te kako važna. Najviše poruka da trebamo živjeti u miru sa sobom i drugima.
Glumac Goran Slavić koji glumi Sanča, Servantesovog pragmatičnog slugu, smatra predstavu bitnom jer govori o ljubavi i prijateljstvu, koji nam najviše nedostaju danas.
– U odnosu dvoje ljudi jedno uvijek mora da vuče razum. Čak i malo straha nije loše imati u životu. Zato je moj lik kontrateža Servantesu koji je pustolov i misli da može sve da postigne u životu. No, bez avanture, bez rizika nema ni uzbudljivog života - kaže Slavić.
Dragana Tripković autorka je teksta inspirisanog lokalnom, ulcinjskom legendom, ali i mogućom istorijskom činjenicom da je čuveni španski pisac Migel Servantes zaista tamnovao u Ulcinju.
– Mislim da je ovo dobar način da se ova priča, na ovaj način predstavi mladim ljudima. Vjerujem da postoji mnogo legendi, istorijsko-mitskih priča, činjenica iz naše istorije koje mogu i zaslužuju da uđu u prostor pozorišta - kaže Tripković. Podsjeća i da su mnoge lokalne priče veoma univerzalne, i da su mnogi umjetnici stvarali upravo krećući od svojih prostora, dodajući da smatra da imamo dovoljno i istorijske i mitološke građe za scenske događaje ili film, i da ćemo predstavljajući ih kroz ove medijume osloboditi mlade straha da se njima "koriste". Zadovoljna je i činjenicom da u Gradskom ponovo imaju jednu energičnu predstavu za mlade, i što je dobro prihvaćena od publike već na premijeri.
Коментари (0)
Оставите свој коментар