
Čitaonica Narodne biblioteke "Stevan Samardžić‘‘ u Pljevljima, već je postala prepoznatljiva po okupljanju svih generacija zbog mudre riječi i lijepog stiha. Ovoga puta ugostili su Naoda Vukovića čije je poetsko stvaralaštvo ostavilo snažan utisak na publiku.
Posljednja u nizu Vukovićevih zbirki "Istok Vostok meni isto: izabrane i nove pjesme" objavljena je u izdanju Udruženja književnika Crne Gore, a autor iako hrabro gazi desetu deceniju života, bio je gost u Pljevljima i to po prvi put.
O književnom opusu, pored Rajka Palibrka koji je imao i ulogu moderatora, govorili su i pjesnici Dragutin Budo Novosel i Milenko Jović, dok su strune narodnog guslara Isaka Simićevića cijelom događaju dale još veću i uzvišeniju notu.
Pjesnikinja Milica Kralj je, još ranije, za Naodovu poeziju istakla da ona osvjetljava jedan prisan i poznat svijet, i jedan život koji nije uludo potrošen, već sačuvan u svakom slogu, u svakom stihu kojim vibriraju njegovi ispovjedni, melanholično-nostalgični tonovi.
S druge strane, predsjednik Udruženja književnika Crne Gore, Novica Đurić, poručio je da nema pisca u kome nije zaigralo srce zavičajca, te da je ova knjiga "jauk, bol i krik njega i njegovog zavičaja", i svih onih emocija koje je on kao čovjek koji je sazrijevao uz poeziju, uz literaturu nosio u sebi.
Budo Novosel je, pored ostalog, istakao da stihovi Naoda Vukovića ne mogu nijednog čitaoca da ostave ravnodušnim, a da je to zaista tako on se potrudio da kroz podrobnu analizu i tumačenje Naodovih stihova predstavi pjesnički autoportret Naoda Vukovića, njegove motive, ideje i zapažanja – u čemu je i uspio.
Pjesnički naum kroz satirično-ozbiljno kazivanje, Naod Vuković i ostvario, konstatovao je Milenko Jović.
– Ostaje nama, dodaje on, koji, ne bez uzbuđenja, čitamo njegove poruke, da se zamislimo ili ne zamislimo.