Učesnici okruglog stola / -foto: nikola todorović
29/08/2024 u 09:10 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Pojam roda u lingvistici

Festival "Ćirilicom" nastavljen je na trgu između crkava okruglim stolom naslovljenim "Pojam roda", a u diskusiji su učestvovali profesori Miša Đurković i Miloš Kovačević i magistarka Marija Stajić

Doktor lingivstičkih nauka, redovni profesor za savremeni srpski jezik, stilistiku i opštu lingvistiku, prof. dr Miloš Kovačević ocijenio je da niko od lingvista nije učestvovao u svemu što je pisano o rodu na prostoru bivše Jugoslavije. Kako je rekao, kad se pogleda šta je uopšte problem roda u samoj lingvistici, onda se mora reći da između roda i pola ne postoji obavezna veza. Kovačević je napomenuo da je 20. vijek, naročito strukturalizam, koji se kod Tomasa Kuna smatra četvrtom naučnom revolucijom u svijetu, zapravo iznjedrio neka od pravila koja se tiču samoga roda, a koja je napravio Roman Jakobson unutar Praškog lingvističkog kružoka.

Veče u slavu budvanskog glumca Bogoboja Rucovića

Pretposljednjeg dana avgusta biće upriličeno veče u slavu budvanskog glumca Bogoboja Rucovića (1869 - 1912), barda beogradskog glumišta, iz sela Podostrog kod Budve. Tim povodom glavna gradska arhitektica Jelena Lazić predstaviće projekat kojim Opština Budva ima namjeru da otkupi njegovu rodnu kuću koja bi bila namijenjena za ustanove kulture grada. Pored nje na večeri o Bogoboju Rucoviću, autentičnom glumcu, u petak, 30. avgusta od 21 sat, govoriće prof. dr Nebojša Romčević koji je napisao dramu o Bogoboju Rucoviću („Ogovaranje”), zatim univerzitetski prof. Darko Antović i to veče je uvod u 31. avgust kada će biti premijerno izvedena pozorišna predstava o Bogoboju Rucoviću pod nazivom „Pogovor” a u produkciji JU Narodna biblioteka Budve, Narodnog pozorišta iz Niša i Beoarta. Predstava je rađena po djelu Nebojše Romčevića.

– On je, na primjer, rekao da kad govorimo o rodu uopšte, onda moramo govoriti o markiranom i nemarkiranom rodu. A markirani i nemarkirani rod su zapravo istorijska kategorija. Markirano je uvijek ono što pokriva manji, a nemarkirano ono što pokriva veći broj entiteta. Ako bismo tako gledali, po broju, onda bismo mogli reći da je markirana kategorija uvijek množina. Zato, kad god kažemo nešto u množini, ono mora podrazumijevati najmanje dvoje, a više od jedan. Ali je nemarkirana kategorija jednina, zato što u jednini možete da iskažete i veći broj pojmova. Na primjer, uzmete zbirne imenice i odjednom vidite "trnje", "granje", i tako dalje. S te strane, preneseno na rod, onda se kaže da je zapravo ženski rod markiran, a muški nemarkiran. Na primjer - za Mariju se može reći da je i profesor i profesorka i profesorica, ali za Miloša samo da je profesor. S te strane, muški rod pokriva i muški i ženski rod na gramatičkom planu, a ženski rod pokriva samo ženski pol, bukvalno rečeno. I to je bilo bukvalno pravilo koje je važilo za gotovo sve indoevropske jezike - kazao je Kovačević.Kako je dodao, kasnije su se pojavile teorije koje ukazuju da nema markiranosti u samom rodu.

image

Dio publike koja je prisustvovala okruglom stolu

-FOTO: NIKOLA TODOROVIĆ

– Bukvalno rečeno, u svemu što može muški rod žene treba da se izjednače u tom rodu, da bismo jednostavno dobili apsolutnu ekvivalentnost između muškog i ženskog roda - naveo je Kovačević.

Naučni saradnik na Institutu za evropske studije, doktor filozofije Miša Đurković kaže da je putujući po svijetu posljednjih godina imao priliku da vidi kako su u najrazličitijim dijelovima planete, od SAD-a do Irana, ove teme proizvele ozbiljne posljedice po tretman toga šta je čovjek uopšte i kako tretiramo identitet.

Magistarka filologije i prevoditeljka, Marija Stajić ocijenila je da se na nedavno održanim Olimpijskim igrama organizatori nisu nimalo ustručavali da otvoreno podrže uspostavljanje novog svjetskog poretka. U vezi sa tim, kako je navela, došlo je do brisanja suštinskih odlika našeg identiteta.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
31. mart 2025 03:02