Пићурић, Ковач, Перовић и Перуновић / - ФОТО: ЛАЗАР РУЖИЋ
26/12/2024 u 15:37 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Potrebno obnoviti katedru i rad Udruženja kompozitora

Konferencija na temu "Savremena muzika u Crnoj Gori" koju je Udruženje mladih umjetnika Crne Gore organizovalo u saradnji sa KIC-om "Budo Tomović" i Sekretarijatom za kulturu Glavnog grada, održana je u sali Dodest

Na konferenciji se razgovaralo o četiri teme vezane za crnogorsku umjetničku muzičku scenu: Saradnja crnogorskih kompozitora sa Muzičkim centrom Crne Gore u okviru produkcije novih djela umjetničke muzike, Pitanje katedre za kompoziciju na Muzičkoj akademiji Cetinje Univerziteta Crne Gore, Stvaralaštvo u duhu kulturnog nasljeđa Crne Gore i Regionalna saradnja i razvoj kulture na ovim prostorima.

image

Александар Перуновић

- ФОТО: ЛАЗАР РУЖИЋ

Učesnici konferencije bili su kompozitori Nina Perović, Marko Kovač, Milivoje Pićurić i Aleksandar Perunović, koji je i moderirao konferenciju kojoj su prisustvovali i rukovodioci MCCG, Muzičke akademije sa Cetinja, muzičari - instrumentalisti izvođači i kompozitori. Prilikom konferencije prisutni su imali priliku da u izvođenju gudačkog kvarteta "Gosling" čuju kompozicije ovih kompozitora. Od Perunovića "Kvin", Perović - "Gusle", Kovača - "Suze" i Pićurića - "Titeks. Intro". Podsjetimo, "Gosl" čine violinisti Luka Perazić i Viktor Huter, violista Gljeb Bednjakov i violončelista Sari Šaćiri.

image

Пићурић, Ковач, Перовић и Перуновић

- ФОТО: ЛАЗАР РУЖИЋ

Kao akteri ove konferencije pozvani su kompozitori, a tokom večeri iskristalisalo se nekoliko gorućih tačaka kada je u pitanju ova oblast. To je potreba da se obnovi rad Udruženja kompozitora Crne Gore, iako je ostalo nejasno na koji način i na kojim osnovama, da se obnovi katedra za kompoziciju koja je postojala na cetinjskoj Muzičkoj akademiji, kao i da država kompozitorima omogući - stvori institucionalne okvire za djelovanje, a na osnovu kojih bi im bio olakšan put da se njihova djela češće čuju na crnogorskim scenama. Odnosno, da se smanji uticaj individualnih faktora, već da se djeluje u institucionalnim okvirima.

Tokom prve sesije najviše govora bilo je o potrebi da se djela crnogorskih kompozitora što češće nađu na repertoaru Crnogorskog simfonijskog orkestra, reprezentativnog crnogorskog muzičkog sastava, koji djeluje pri krovnoj muzičkoj instituciji Crne Gore.

Nema efekta ako je na koncertu pet ljudi

Umjetnički direktor MCCG Marko Simović je odgovarajući na "osvrte" Perunovića, rekao da je Muzički centar mnogo više od Crnogorskog simfonijskog orkestra. To, kaže, dokazuju i njihovi napori na očuvanje kulturne baštine, gdje pokušavaju da sačuvaju djela crnogorskih kompozitora iz prethodnog perioda. Kada je u pitanju savremeno stvaralaštvo, imali su programe koji su, doduše, bili posvećeni kompozicijama za kamerne ansamble, ali i za simfonijski orkestar.

– Formiranje programa i koncepta rada jedne institucije ne može se zasnivati samo na jednom polju, već na više pravaca djelovanja. Razgovarao sam s većinom kompozitora koji djeluju u Crnoj Gori, i predlagao sam kao moguće rješenje organizovanje tribine kompozitora, i mahom, skoro horski, dobio sam odgovor da je to možda prevaziđeno i da nije neophodno u Crnoj Gori, i da bi trebalo osmisliti drugi format. No, definitivno, ono što se može primijetiti, jeste inertnost grupacije koja sada više i nije tako malobrojna. Udruženje kompozitora je sjajan primjer za to, a čiji sam bio član. Već godinama ne postoji interesovanje iz esnafa da se revitalizuje, da se postavi u funkciju i da i ono štiti interese esnafa - rekao je Simović, između ostalog, dodajući da su otvoreni za razgovor i iznalaženje rješenja. Dodao je i da se često nepotrebno njeguje privid elitizma, što je onemogućilo da djela dopru do šireg kruga slušalaca.

– Nisam siguran da postižemo veliki uspjeh ako organizujemo koncerte na koje će nam doći pet ili deset ljudi - rekao je Simović, između ostalog.

Tokom večeri je navedeno da postoji potreba da se stvori baza podataka gdje bi se moglo naći sve vezano za crnogorske kompozitore i njihova djela. Takođe, navedeno je i da iako je to posao koji iziskuje vrijeme i trud, ne košta toliko koliki bi na kraju bio benefit od toga kada je u pitanju prodornost crnogorskih kompozitora ne samo na domaće, nego i svjetske scene. Takođe, naveden je i nedostatak instituta konkursa, a koji bi mogao da bude odgovor na neka otvorena pitanja.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
31. decembar 2024 19:13