Iz predstave ”Atomsko cvijeće” / -foto: s.ćetković
08/02/2024 u 12:54 h
Svetlana ĆetkovićSvetlana Ćetković
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Predstava „Atomsko cvijeće“: Kako izgleda kada mladom čovjeku slome krila

Komad "Atomsko cvijeće" izveden je u okviru Manifestaciji kamernih dramskih ostvarenja - MAKADO

Najprije značajnom pažnjom, a onda i aplauzima, publika okupljena u Dodestu nagradila je glumice Mariju Đurić, Anđeliju Rondović i Jelenu Đukić, koje su na ovogodišnjoj Manifestaciji kamernih dramskih ostvarenja (MAKADO) izvele predstavu "Atomsko cvijeće" koju su one same režirale po tekstu Pola Zindela "Uticaj gama zraka na sablasne nevene".

I kao prije sedamdesetak godina, kada je Zindel napisao svoj kultni tekst koji pripovijeda kako to roditelj i društvo (obrazovni sistem), i okolina, mogu uticati na jedno dijete i njegov kasniji život, i "Atomsko cvijeće" nam pokazuje upravo to, iliti, kako reče Anđelija Rondović "da je put u pakao najčešće popločan dobrim namjerama".

Majka, Beatris (Marija Đurić) promašena i iznevjerena, prosto satire svoje kćerke, koje svaka na svoj način predstavljaju cvijet koji tek treba da pronađe svoj put i živi u skladu sa svojom naravi i karakterom. Njihovo samopouzdanje i vjera u život sakaćeni su majčinim ogromnim očajem i razočaranjem.

– Naše samopouzdanje se stiče u porodici, a ovaj komad pokazuje kako to izgleda kada nam ga neko ruši. Ova drama je veoma važna jer je malo jovakvih priča, koje pokazjuju kako vaspitanje djece može da sklizne u nešto jako kritično, loše po djecu, i to sve zato što roditelj ima jako loše životno iskustvo. Ovo je tema koja nas se svih tiče, jer govori o porodici, u kojoj se rodimo, koju stvorimo, na to kako školovanje i sva ta životna iskustva djeluju na jedno ljudsko biće i kako će nas kasnije društvo vidjeti i prepoznati - kazala je Đurić.

Smatra da je Zindelova drama od onih koje pod obavezno treba da gledaju mladi ljudi, kao i roditelji i nastavnici.

U stvaranju svog lika, prkosne Rut, Anđelija Rondović je imala uzora u svom mlađem bratu, ali i u podgoričkim gimnazijalcima koje često sreće jer živi u blizini Gimnazije "Slobodan Škerović".

– Najgore što možete da kažete jednom tinejdžeru jeste to da nije poseban, da nije svoj, i da ne treba da bude svoj. Ako jedna majka uspijeva u namjeri da jedno dijete spusti na nivo običnosti, onda se to desi u ovoj predstavi. Ovo je prava ilustracija "kako je put do pakla popločan dobrim namjerama" - jasna je Rondović.

Jelena Đukić (Tili) igra djevojčicu koja je kao predodređena da svojim talentom osvoji svijet, ali kojoj, nažalost, prepreke na tom put postaju nesavladive. I to je slika koju, (većina nerado želi da prizna) pronalazimo na svakom koraku.

Tili jedini podsticaj dobija u školi, gdje se uviđa njena posvećenost učenju i nauci. Kako Jelena Đukić ističe, komad slikovito pokazuje kako izgleda sudbina djeteta koje jedinu podršku dobija od profesora, svog zeca i sablasnih nevena.

– Mi danas, u školskom sistemu kao i u društvu, sve manje cijenimo suštinski posvećene ljude nauci i veoma mi je bilo važno da lik koji tumačim prikažem takvom. Ljepota nauke je ključ i obrazloženje zašto ona funkcioniše tako, zašto njena porodica tako funkcioniše, kao i društvo - kazala je Đukić.

Ona dodaje da se kod nas ne cijene ljudi koji su dobri u svom poslu, niti smo svjesni da nismo svjesni koliko mi, sa svojim određenim ambicijama ili nedostacima djeci ukorjenjujemo da nešto vole ili ne vole.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
28. mart 2025 16:24