Zainteresovana publika imaće priliku da sjutra na Gorici vidi radove malih-velikih umjetnika rađenih od recikliranog papira i to: Irine Babić, Dušana Bovana, Dunje Brnović, Nataše Čabarkapa, Jakše Čanovića, Ines Čarapić, Isidore Damjanović, Lare Dlabač, Viktora Dlabača, Ire Glumac, Jovane Grbović, Marte Janjušević, Viktora Lagatora, Irine Milačić, Maše Miranović, Mile Mugoša, Petre Natalić, Lene Nešić, Dunje Nikolić, Mihaila Pintera, Emilije Popović, Sava Radulovića, Lene Raičević, Brajana Sekulića, Dunje Sekulić, Teodore Senić, Vidaka Stojovića, Andree Šaban, Vukasa Vukčevića, Mine Vuksanović, Iskre Žarić i Srne Žarić.
Njihovi radovi nastali su u likovnoj radionicu koju vodi istaknuta crnogorska vajarka Nada Kažić, koja navodi da je ovo treća izložba u nizu nastala na temu kreativne reciklaže. Podsjeća da su djeca dosad predstavila radove iz ciklusa "Igra - Zmajevi" i "Cirkus – igra reciklaže", a da planiraju i izložbu radova na temu "Igra lica". Zajednička poveznica im je kreativna reciklaža.
Izložba "Igra ptica - kreativna reciklaža" je interaktivna, što znači da će svaki od 30-ak prikazanih radova - ptica imati i svoj zvuk koji zainteresovani posmatrači mogu aktivirati pomoću QR koda pomoću aplikacija na telefonu.
Izložbu je podržao Sekretarijat za kulturu i sport Glavnog grada Podgorice u okviru konkursa za 2024. godinu.
Kako stoji u pratećem tekstu izložbe istoričarke umjetnosti Mirjane Bajić, ova izložba je upravo namijenjena ambijentu brda Gorica, objedinjujući radionicu, izložbenu interaktivnu postavku i kulturni događaj od nekoliko sati na granama drveća.
– Pored metoda stvaranja objekata iz selektovanog, uglavnom papirnog otpadnog materijala, Kažićeva uvodi inovativne elemente, čiji je cilj da podstaknu sudjelovanje u stvaralačkom procesu putem obilježavanja ptica QR-kodom, koji će posjetioci moći da aktiviraju sa mobilnih uređaja. Pomoć IT stručnjaka je uvedena zbog stava autorke da se umjetničko djelo sve više postavlja kao alternativa rastućoj produkciji medijskih sadržaja prepunih zavodljive likovnosti koja djeluje toksično na um. Na suprotnom polu od manipulativnosti takvih produkata, stvaraju se djela djece koja podrazumijevaju slobodan razvoj komponenti, počevši od smjelog crtačkog zahvata, odabira boje i strukture papira, kolažiranih natpisa, tretmana forme slova kao grafičke senzacije po sebi - piše Bajić, dodajući da se ove multimedijalne kreacije djece i mladih, oplemenjene zvukom ptica, savremeni vid vječne inspiracije umjetnika svih oblasti i epoha, mitologija i religija. "Ptica ostaje simbol slobode, pokretljivosti tijela i duha, posrednik između Neba i Zemlje", ističe Bajić.
– Projekat Nade Kažić povezuje materijalno i virtuelno stvaranje uvođenjem tehnologije kao sluge prirodne intiligencije, koja jedina ima moć komunikacije sa tajnama univerzuma - zaključuje Bajić.