Postavka predstavljena u Modernoj galeriji JU „Muzeji i galerije Podgorice“ obuhvata bogat izbor (više od 40) Mileninih djela, autoportreta, portreta, ilustracija, stihova, nastalih tokom njenog prerano ugašenog života u 36. godini.
Direktorica JU Muzeji i galerije Podgorice Ivana Ćupić istakla je važnost saradnje sa Umjetničkom galerijom „Vitomir Srbljanović“ iz Pljevalja, Fondacijom „Milenin dom“ i Galerijom „Milena Pavlović Barili“ iz Požarevca.
Ona je naglasila da Podgoričani, ali i publika iz drugih gradova, imaju priliku da pogledaju izložbu jedne od najintrigantnijih i najdarovitinih umjetnica sa ovih prostora, koja je kratku ali plodnu karijeru gradila u mnogim svjetskim umjetničkim centrima.
- Nomadski način života koji je vodila od ranog djetinjstva otvorio joj je vidike i pružio mogućnost da svoj talenat pokaže svima – kazala je Ćupić.
Direktor galerije „Vitomir Srbljanović“ Aleksandar Ostojić zahvalio se kolegama iz Požarevca na saradnji koja je od osnovne inicijative „izrasla“ do novog cilja - realizacije niza drugih izložbi u ostalim galerijama Crne Gore.
- Ova izložba rezultat je svesrdne podrške društvenih činilaca koji prepoznaju kulturu kao stub društva – rekao je Ostojić.
Mirko Kekić, istoričar umjetnosti iz Požarevca, ukazao je na aktuelnost djelovanja Milene Pavlović Barili.
Čini se da danas, 80 godina nakon Milenine smrti, ta djela komuniciraju aktuelnije i življe nego ikada. Ima mnogo faktora koji doprinose toj relevantnosti. Ne samo biografski nomadizam zbog prostora na kojima je živjela (Rim, Beograd, Minhnen, London, Pariz, Njujork), već kulturni, budući da je crpila iskustva svih kultura i sjedinjavala ih u svojim djelima. Tu je i njeno interesovanje za visoku, popularnu kulturu koja je mnogo bliža nama danas nego ljudima njenog vremena.
Ne smijemo zaboraviti umjetničinu multidisciplinarnost, jer se jednako dobro bavila slikarstvom, ilustracijama, dizajnom, i naravno poezijom, i to na četiri jezika (srpski, francuski, španski, engleski). Milena može biti bliska i nama kao učesnicima jedne selfi kulture. Sa te strane možemo razumjeti tu Mileninu anksioznost kojoj svjedočimo dok se susreće sa samom sobom putem autoportreta, a na taj način i sa nama kao publikom – kazao je Kekić.
Ambasador Republike Srbije u Crnoj Gori Nebojša Rodić osvrnuo se na impresivnu biografiju umjetnice koja, čini se, nije dobila mjesto koje zaslužuje. Uporedio je sa čuvenom slikarkom Fridom Kalom, sa kojom i po „životu, nedaćama, promašenim ljubavima“ ima mnogo zajedničkih tačaka. Ipak, nema toga ljubitelja umjetnosti koji nije čudo za Kalo, dok se za Barili, nažalost, ne može tako reći. On je podsjetio da je Milena Pavlović Barili sa samo 21 godinu imala prvu samostalnu izložbu. Njenom radu divili su se mnogi poznati umjetnici, a nečije portrete je i naslikala (Rudolf Valentino). Barili je ilustrovala naslovne strane raznih časopisa, pa i čuvenog magazina „Vog“ (jedini umjetnik iz Srbije čije je djelo krasilo naslovnucu ovog prestižnog magazina) a radila je i za brojne kozmetičke kompanije. Malo je umjetnika koji za 36 godina prođu i osvoje svijet i zato treba što više ljudi informisati i upoznavati o radu ove umjetnice – zaključio je Rodić.
Osim vizuelnog doživljaja, posjetioci imali priliku da uživaju u radio-drami nastaloj prema romanu o životu najznačajnije srpske slikarke prve polovine 20. vijeka.
Izložba je upriličena u saradnji sa galerijom “Vitomir Srbljanović” iz Pljevalja, Fondacijom "Milenin dom", Galerijom Milene Pavlović Barili iz Požarevca, uz podršku Ministarstva kulture i medija Crne Gore i Ambasade Republike Srbije u Crnoj Gori.
Izložba je prvo predstavljena u Pljevljima, a nakon Podgorice seli se u Tivat. Kustoskinje su Violeta Tomić i Ljiljana Karadžić.
Izložba "Tri grada, jedna umjetnica" u Podgorici se može pogledati do 10. oktobra, nakon čega "se seli" u Tivat.