
Muzej savremene umjetnosti Crne Gore (MSUCG), od čijeg osnivanja je proteklo dvije godine, podigao je u Crnoj Gori nivo vidljivosti savremene umjetničke scene, i domaće i svjetske, kako je u ranijem intervjuu za "Dan" i najavljivao direktor ustanove prof. dr Vladislav Šćepanović.
Nakon, sada već niza, značajnih evropskih i svjetskih umjetnika, MSUCG u goste dovodi Odil Dek, arhitekticu koja je dobitnica "Zlatnog lava" Venecijanskog bijenala, a ubrzo potom svjetski poznatu Joko Ono. Ni domaći umjetnici neće biti zanemareni, čemu u prilog govori i ovogodišnja otkupna nagrada na Tradicionalnoj izložbi Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore koja je pripala Mili Đerković.
Kako navodi Šćepanović, nije im prioritet samo dovesti neko zvučno svjetsko ime, već omogućiti da vide, i objasniti našoj publici, naročito mlađim generacijama, značaj rada tih umjetnika. Pored toga, cilj im je da u MSUCG dovedu i publiku koja je izvan umjetničkih krugova i koja nije stalni pratilac dešavanja.
Šćepanović najavljuje da će sličan koncept izložbenih programa zadržati i u narednom periodu, odnosno da će godišnje dovoditi po dvoje likovnih, vizuelnih umjetnika iz Evrope i svijeta, uz izložbe naših umjetnika.
MSUCG i dalje radi u prostorijama koje je naslijedio od ranijeg Centra savremene umjetnosti Crne Gore. Često ti izložbeni prostori nijesu dovoljni, kao ni adekvatni za izlaganje djela savremene umjetnosti. Podsjetimo, nakon objavljivanja konkursa i dobijanja najboljeg konkursnog rješenja prošle godine u aprilu, za novu zgradu MSUCG opredijeljen je prostor koji je nekada pripadao kasarni "Morača". Na tom mjestu projektom su predviđene i zgrade za Prirodnjački muzej i Kuću arhitekture. No, tu je iskrsao problem, kaže Šćepanović.
– Čekamo da se usvoji prostorno-urbanistički plan, a kako bi se zaokružio put od idejnog rješenja do realizacije zgrade MSUCG. Taj plan nikako da se usvoji, jer je navodno onemogućen neprihvatanjem projekta-plana za Velje brdo. Tek kad se usvoji prostorno-urbanistički plan moći će da se raspiše tender za glavni projekat – objasnio je Šćepanović.
On dodaje da raspisivanje tendera čekaju već godinu iako je sve za njega spremno. Smatra da je tu na djelu očigledna neefikasnost sistema. Napominje i da se u međuvremenu desila još jedna nepredviđena okolnost koja usporava raspisivanje tendera.
– Vlada je Glavnom gradu dala prostor, predviđen za zgradu Muzeja, na korišćenje za izgradnju privremenog parkinga. Ako Glavni grad planira da ulaže novac za nešto što će za godinu dana da ruše, ne vidim tu nikakvog smisla – kaže direktor MSUCG i ponavlja da je "projekat stopiran zbog neefikasnosti državnih organa, odnosno samog sistema".
Kada je riječ o finansiranju ove ustanove, Šćepanović kaže da im je budžet isti kao i prošle godine, oko milion i po.
– Finansiranje velikih projekata dopunjavamo uz pomoć sponzora. Ipak, teško je ovakve programe realizovati novcem kojim raspolažemo – kaže Šćepanović.
Uprkos tome, maksimalno se trude da budu jedna od crnogorskih ustanova kulture u kojima se radi najviše.
– Zamislite kako bi ovi projekti izgledali u jednom reprezentativnom prostoru, i koliko bi bili još bolje prikazani, u produkcijskom smislu. Ali, čak i s ovim prostorom koji imamo, kao i našim radom koji je vidljiv na društvenim mrežama i platformama, došli smo do toga da nama niko više od umjetnika svjetskog ranga ne otkazuje kada ih pozovemo, i to smo uspjeli za ove dvije godine – kaže direktor MSUCG, najavljujući da će 2026. gostovati Sindi Šerman i Miroslav Balka.
Коментари (0)
Оставите свој коментар