Krpelj uzročnik novootkrivenog virusa za koji nema vaksine / - N1
06/08/2025 u 12:23 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

U Srbiji potvrđen prvi slučaj alfa-gal sindroma koji nastaje od ujeda krpelja

Udruženje "Alergija i ja" saopštilo je da je u Srbiji potvrđen prvi slučaj alfa-gal sindroma, alergije na crveno meso koja nastaje nakon uboda krpelja.

Specijalista alergologije i kliničke imunologije iz Kliničkog centra Vojvodine Branimir Dakić, koji je bio uključen u prvi dijagnostikovani slučaj, istakao je da su se kod pacijenta javljale odložene reakcije nakon konzumacije crvenog mesa, uključujući urtikariju, otoke i gastrointestinalne smetnje.

Krpeljni encefalitis može da bude poguban: Kako ga prepoznati i spriječiti komplikacije

Prema njegovim riječima, laboratorijski nalazi su potvrdili prisustvo IgE antitela na alfa-gal, što je poziv na oprez i veću dijagnostičku osjetljivost.

Udruženje "Alergija i ja" apeluje da se građani informišu, a zdravstvena struka da uvrsti alfa-gal sindrom u dijagnostički repertoar kada se pojave neobjašnjive alergijske reakcije.

Šta nikako ne bi trebalo da radite ako vas ujede krpelj?

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
02. decembar 2025 17:27