
Stanovnici Ličke i Kosmajske ulice, u Gornjoj Gorici, najavili su za sjutra popodne protest pošto još nije počela gradnja kružnog toka u blizini groblja na novom gornjogoričkom bulevaru. Bulevar zajedno grade Glavni grad i država, odnosno Uprava za saobraćaj od nikšićkih semafora do Komanskog mosta. Rok završetka je već pomjeran, i sve je konačno trebalo da bude gotovo u februaru.
„Dan“ je od Uprave za sobraćaj dobio traženu informaciju da kružni tok ne može biti urađen sve dok se ne izmijeni planska dokumentacija, a onda i glavni projekat. Sa druge strane zamjenik gradonačelnika i funkcioner URA Luka Rakčević nije odgovarao na naše pozive. Pošto problem priključka bočnih ulica na bulevar nije od juče dok su bili u opoziciji iz podgoričkog pokreta URA su se redovno oglašavali po ovom pitanju pozivajući Glavni grad da traži adekvatne priključke.
Sve i da se kružni tok ucrta pa projektuje mora se odraditi postupak eksproprijacije što je inače zaduženje Glavnog grada. Ovi postupci često traju dugo i prilično su skupi.
Prema važećoj planskoj dokumentaciji po kojoj se gradi bulevar, vrijedan oko pet miliona eura, kružni tok na ovom potezu nije planiran, ali je stanovnicima, nakon brojnih protesta, kako tvrde iz Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma obećano da će biti naknadno ucrtan.
Iz Uprave za saobraćaj, koja je jedan od investitora radova, objašnjavaju da kružni tok ne može biti urađen sve dok se ne izmijeni planska dokumentacija a potom i glavni projekat.
– Kružni tok se može uraditi samo ukoliko se promijeni planska dokumentacija. Izmjene PUP-a Podgorica su još u izradi, plan nije usvojen pa se shodno tome ne može raditi izmjena glavnog projekta u smislu da se radi kružna raskrsnica odnosno da se mijenja glavni projekat koji je inače, urađen po važećoj planskoj dokumentaciji. Kada plan bude usvojen, i ukoliko njime bude usvojena izgradnja neke druge vrste raskrsnice u odnosu na ovu što je sada projektovana, stvoriće se zakonski uslovi da se nešto mijenja. Do tada se po tom osnovu neće raditi ništa. Sve zavisi od vremena usvajanja plana, izmjene planske dokumentacije, nove eksproprijacije – saopštila je Svetlana Janjević, koordinator rekonstrukcije magistralnog puta Podgorica - Danilovgrad, dionica Komanski most do raskrsnice sa Cetinjskim putem.
Da će se morati mijenjati projektna dokumentacija radi gradnje kružnog toka i preostalog dijela saobraćajnice koji se ne može rekonstruisati zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa, saopštio je i Saša Aćimić, direktor Tehnoput MNE, firme koja je izvođač radova.
– Privode se kraju radovi u dijelu gdje su riješeni imovinsko- pravni odnosi, a u dijelu gdje oni nijesu riješeni ostaje tako do daljnjeg dok se ne izmijeni projektna dokumentacija. Parče saobraćajnice od mjesta gdje su sada stali radovi pa do malog kružnog toka na Cetinjskom putu čeka novo rješenje jer treba da se izmijeni dokumentacija - rekao je Aćimić.
Stanovnik Gornje Gorice Danko Korać kaže da je kružni tok neophodan.
– Kada je počela gradnja bulevara htjeli su da izostave kružni tok i da naprave slijepe ulice. Protest smo zakazali čisto zbog opomene, da novom rukovodstu grada čestitamo i da apelujemo na njih da konačno krenu u realizaciju projekta. Mi smo dobili obećanje da će da se kod groblja gradi kružni tok ali zbog promjene vlasti, rukovodstva, došlo se do toga da taj papir još nije potpisan kako bi se krenulo posao – naveo je Korać.
Korać navodi da se kružni tok u planovima nalazio 2016. i 2017. godine, ali da ga je nakon toga neko uklonio.
Dragan Bogdanović smatra da će izgradnja kružnog toka mnogo značiti.
–Sve saobraćajnice su prometne i kružni tok bi bio dobro rješenje. Ja sam mislio da će radovi i do sada biti završeni. Očekujem od nove vlasti da pokrenu gradnju kružne raskrsnice – naveo je Bogdanović.
Za Predraga Grubovića gradnja kružnog toka nije neophodna. On smatra da je dovoljan samo semafor.
– Kružni tok po meni nije toliko neophodan, tu bi i semafori bilo rješenje. Znam da je komšija htio da dozvoli da mu uzmu dio kuće za potrebe gradnje kružnog toka, ali oni neće da plate. Pretpostavljam i da bi pekara preko puta trebala da se ruši. Ne očekujem da će brzo krenuti gradnja, a kako se gradi na bulevaru ne vjerujem ni da će za pet godina biti završeno. Od sto radnika, pet je na gradilištu – naveo Grubović.