Babović navodi da je, shodno zakonskim propisima, obaveza ugostiteljskih objekata da selektivno sakupljena jestiva ulja predaju ovlašćenom sakupljaču otpada, dok će građani moći besplatno da ih odlažu u reciklažna dvorišta.
– Sekretarijat za komunalne poslove u skladu sa ciljevima očuvanja životne sredine i podsticanja održivog načina upravljanja komunalnim otpadom u glavnom gradu u narednom periodu planira aktivnosti na uspostavljanju organizovanog upravljanja otpadnim jestivim uljima iz domaćinstava i ugostiteljskih objekata. Aktivnosti će se relizovati u saradnji sa gradskim privrednim društvima kojima je povjereno upravljanje komunalnim otpadom, Upravom za inspekcijske poslove i Komunalnom policijom. Evidentno je da ova vrsta otpada najčešće završava u slivnicima i kanalizaciji, pri čemu se zagađuju vodotoci. Takođe, veća količina ove vrste otpada prosipa se u posude za sakupljanje komunalnog otpada, što direktno ima negativne posljedice na čistoću javnih površina – saopštio je Babović.
Sekretar dodaje da je u toku sakupljanje otpadne kartonske ambalaže iz trgovinskih objekata.
– U saradnji sa Čistoćom evidentirane su lokacije koje su najviše pogođene nepropisnim odlaganjem ove vrste otpada u postojeće posude za odlaganje komunalnog otpada, i prostoru oko posuda. To značajno povećava dinamiku pražnjenja posuda za sakupljanje komunalnog otpada, i devastira javne površine. Uvođenjem kontrolisanog odlaganja ove vrste otpada, obezbijediće se i uslovi koji će građanima omogućiti nesmetano odlaganje komunalnog otpada – navodi Babović.
– Cilj ovih aktivnosti je smanjenje zagađenja i reciklaža, a ujedno i podizanje ekološke svijesti o značaju selektivnog sakupljanja otpada. O terminu početka i načinu realizacije planiranih aktivnosti građani, ugostiteljski i trgovinski objekti biće blagovremeno informisani, kako bi svi zajedno obezbijedili zdraviju i čistiju zajednicu, očuvali i unaprijedili životnu sredinu u gradu – saopštio je Andrija Babović.