
Crnogorski olimpijski komitet (COK) i Centar za afirmaciju sporta i mladih bili su domaćini konferencije, koja je okupila ugledne stručnjake iz Crne Gore i regiona.
Na konferenciji je bilo riječi o prednostima i nedostacima javnih izvora finansiranja sporta, alternativnom finansiranju i finansijskog reviziji sportskih subjekata, položaju fizičkih i pravnih lica u sportu u poreskom sistemu i sportskom turizmu kao potencijalnom izvoru finansiranja sporta.
Sa konferencije je poručeno da je neophodno povećanje budzetskih sredstava za finansiranje sportske oblasti kako bi se mogli garantovati bolji uslovi za sportiste i sportske radnike.
- Neophodno je stvaranje povoljnijeg poreskog ambijenta za ulaganje u sportsku oblast, razmatranje mogućnosti finansiranja sporta od dijela prihoda od sportskog turizma, kao i jačannje finansijske, ali i ukupne nezavisnosti Crnogorskog olimpijskog komiteta kao krovne organizacije sporta u Crnoj Gori - saopšteno je nakon konferencije.
Predsjednik COK-a Dušan Simonović je u uvodnom izlaganju kazao je da je potrebno hitno raditi na unapređenju pozicije COK-a u sistemu sporta kroz izmjenu Zakona o sportu ili donošenjem posebnog Zakona o COK-u.
On je ukazao i da se ne šalje dobra poruka prema sportu smanjenjem budžetskih sredstava za 2022.godinu na poziciji za sportske saveze i klubove za gotovo 600 hiljada eura.
Prema riječima člna Senata Branislava Radulovića, Državna revizorska institucija vrši reviziju finansija sportskih organizacija samo u dijelu koji se odnosi na dodijeljena sredstva iz budžetskih sredstava.
- Finansijske izvještaje predsjednici saveza podnose Skupštini svog saveza koji ga usvaja ili ne usvaja, traži ili ne traži komercijalnu reviziju. Država trenutno nema jasnu strategiju što želi raditi sa novcem u oblasti sporta i koje ciqeve želi postići - rekao je Radulović.