Na državnim institucijama i ustanovama zastave Srbije su spuštene na pola koplja, a mediji i kulturne ustanove dužni su da svoj program prilagode Danu žalosti.
Osam osoba je stradalo, a sedam povrijeđeno u požaru koji je izbio 20. januara u staračkom domu u Barajevu, zbog čega je Vlada Srbije odlučila da se 22. januar proglasi za Dan žalosti.
Prema Zakonu o obilježavanju Dana žalosti, organi i organizacije, kao i druga pravna lica koja ističu zastavu, dužna su da zastavu Republike Srbije spuste na polovinu jarbola, odnosno koplja, uz odgovarajuće osvjetljenje noću.
Radiodifuzne organizacije za informisanje javnosti na teritoriji Srbije, dužne su da u svojim programima, uključujući i emisije namenjene inostranstvu umesto humorističkih, zabavnih, folklornih i drugih emisija sa zabavnom i narodnom muzikom, emituju muziku i emisije prikladne Danu žalosti.
Muzeji, pozorišta, bioskopi, organizacije koje imaju muzičko-scenske programe, arhive i druge ustanove u oblasti kulture obavezni su da svoje programe prilagode Danu.
Dan žalosti u sportskim halama, na stadionima i igralištima obilježava se spuštanjem na pola jarbola ili na pola koplja zastave Srbije i zastava sportskih klubova, a ako je riječ o sportskim susretima međunarodnog značaja onda i spuštanjem zastava međunarodnih sportskih organizacija na pola jarbola ili na pola koplja.
Za vrijeme Dana žalosti je zabranjeno emitovanje narodne i zabavne muzike, odnosno održavanje programa zabavnog karaktera na javnim mjestima.
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija ukazalo je na potrebu da sva sredstva javnog informisanja potpuno poštuju Zakon o obilježavanju dana žalosti na teritoriji Srbije.