/ - FOTO INSTAGRAM
30/05/2022 u 13:32 h
DAN portalДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Dogovor Vučića i Putina: Topla zima za građane Srbije

Kako je precizirao Vučić, prije razgovora sa Putinom plašio se da li će dobiti najpovoljniju formulu, a da su najoptimističnije prognoze bile da dobijemo 80 prema 20

Srbija će imati toplu i sigurnu zimu budući da je država obezbjedila dovoljne količine osnovnih životnih namirnica i da su robne rezerve pune, a obezbijeđen je sa Rusijom povoljan aranžman za uvoz gasa za naredne tri godine, pišu Novosti.rs.

Za Srbiju će ostati cijena koja se zasniva na stopostotnoj naftnoj formuli, tako da  imati i dalje najpovoljniju cijenu na evropskom tlu. U ovom trenutku to bi bilo tri puta manje, a zimi i 10 do 12 puta manje nego što će plaćati ostali u Evropi, za Srbiju će to biti od 340 do 350 dolara za 2,2 milijarde kubika.

Ovo je juče, nakon telefonskog razgovora sa šefom Rusije, obilazeći skladišta Republičke direkcije za robne rezerve u Beogradu, najavio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. Kako je obećao, nijedan dan neće biti problema sa snabdijevanjem građana, ma kako da se vještački izazivaju krize.

- Država mora u smutnim vremenima, a to je kada imate rat na tlu Evrope, da preuzme dizgine u svoje ruke, pokaže da je stabilna, sigurna, bezbjedna i da ima snage da dovoljno robe i svega obezbjedi za svoje građane - poručio je Vučić.

Važno je da pokažemo istinski domaćinski odnos i brigu za građane, da znaju da mogu da se oslone na svoju državu, koja gleda unapred šta može da se desi, a da budemo osigurani i bezbjedni, uz očuvanje javnih finansija, ne ugrožavajući stopu javnog duga.

Predsjednik Srbije istakao je da je razgovor sa Putinom bio vrlo dobar, kao i da su se dotakli različitih tema, od kojih je najvažnija n bilateralni odnosi, kao i pitanje isteka gasnog sporazuma posle desetogodišnjeg trajanja 31. maja.

- Dogovorili smo se, a to je veoma dobra vijest, da ćemo potpisati ugovor, a prvi element je da je on na tri godine, a ne na mjesec dana kako su neki govorili - rekao je Vučić.

To izuzetno odgovara srpskoj strani. Druga stvar je da će formula koja će se koristiti ostati ista kao i do sada.

Kako je precizirao Vučić, prije razgovora sa Putinom plašio se da li će dobiti najpovoljniju formulu, a da su najoptimističnije prognoze bile da dobijemo 80 prema 20:

- Dobili smo ono što je mnogo bolje od toga, a to je 100 odsto, ostaje nam da vidimo za dodatne količine. U zimskim mjesecima kada je cijena nafte viša, gas će za Srbiju biti od 310 do 408 dolara po 1.000 kubnih metara što je, zaista ubjedljivo najbolja cijena, koja će se odnositi na 2,2 milijarde kubnih metara gasa. Nama je potrebno još 800 miliona kubika i ostaje da se razgovara oko cijene za tu količinu.

Prema Vučićevim riječima, u razgovoru sa "Gaspromom", koji je već inicirao, biće dogovorene dodatne količine, a da je predsjedniku Putinu objasnio da je zahvaljujući privrednom napretku došlo do uvećane potražnje za gasom.

- Platforma i formula ostaje ista za dogovorenu količinu, a za dodatnu ćemo posle sastanka sa "Gaspromom" moći da kažemo koliko će nas prosječni kubni metar koštati - rekao je predsjednik Srbije.

- Zahvalan sam ruskim partnerima na izuzetnoj korektnosti, i nadam se da ćemo tu podršku imati i u budućnosti- dodaje on.

Vučić je, pojašnjavajući dogovoreno, istakao da ne postoji fiksna cijena za gas po metru kubnom, već da naftna i berzanska formula po kojoj se računa, zavisi od drugih energenata i sirovina:

- Imate naftnu formulu i na osnovu cijene nafte se pravi cijena gasa. Kada je nafta bila 81,82 dolara, tada je gas po metru kubnom bio 270 dolara, danas je nafta 120, a gas nije mnogo skuplji, svega 240 dolara. To je nikakva cijena, kada kažem nikakva, mislim mala. U ovom trenutku cijena gasa na berzi je 960 dolara, leti je niža jer se gas koristi u manjim količinama, a očekuje se da na zimu skoči na 3.500 dolara.

Prema Vučićevim riječima, zalihe namirnica kod Luke Beograd su samo petnaestina svih rezervi, od Vrbasa, preko Pećinaca, Iriga, Leskovca, gdje se najveće količine hrane čuvaju za potrebe građana. On je istakao i da je situacija sa šećerom rješena i da imamo dovoljne količine:

Vučić je ukazao da žitna kriza očekuje svet posle suše u Indiji i Argentini, istakavši da je uvjeren da će Srbija   po tom pitanju uspijeti da obezbjedi sve što je neophodno. On je precizirao da je uskladišteno 25.000 tona brašna samo u robnim rezervama, zatim više od 54.000 tona pšenice, 94.000 tona kukuruza, 11,5 miliona litara ulja, 11,4 miliona kilograma pasulja, kao i isto toliko miliona kilograma soli.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
29. april 2025 09:43