"Srbi marširaju na Kosovo"?, "Putin podstiče sledeći balkanski rat?", "Srpska igra"… To su samo neki od naslova u štampi na njemačkom koja je ovog vikenda bila prepuna izvještaja, analiza i komentara o situaciji na Kosovu.
Njemački mediji prenose informaciju novinske agencije AP koja je u nedjelju javila da su viđena srpska vojna vozila kako odlaze od granice ka centralnoj Srbiji.
- Vlada Srbije je možda odgovorila na pozive za povlačenje - navodi njemački Cajt, prenosi DW.
List ujedno podsjeća da je "Vlada Kosova u subotu saopštila da prati kretanje srpske vojske iz ‘tri različita pravca‘" i da je "pozvala Srbiju da obezbijedi demilitarizaciju pograničnog područja".
Mediji prenose i da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić demantovao izvještaje o pojačanom vojnom prisustvu na granici sa Kosovom. On je na društvenim mrežama govorio o "kampanji laži" protiv Srbije.
Prethodno je njemačka vlada upozorila da bi tenzije mogle da porastu, s obzirom na očigledno povećan broj srpskih vojnika na granici sa Kosovom.
- Ne bi trebalo da bude dalje eskalacije između Srbije i Kosova, objavilo je Ministarstvo spoljnih poslova na mreži X i naglasilo da je važno da Srbija odmah smanji broj jedinica na granici.
Ujedno su se tri vladajuće njemačke stranke, Socijaldemokrate (SPD), Zeleni i Liberali (FDP), izjasnile za jačanje mirovne misije Kfora na Kosovu pod komandom NATO. To podrazumijeva i raspoređivanje dodatnih snaga njemačkog Bundesvera.
- Njemačka bi trebalo, u konsultaciji sa svojim saveznicima, hitno da provjeri da li je mandat Kfora u potpunosti ispunjen i da pošalje još vojnika na Kosovo", rekao je za magazin Špigel političar Zelenih Anton Hofrajter.
Bundesver na Kosovu trenutno ima 85 vojnika. Mandat, koji je Bundestag posljednji put produžio u maju, predviđa da na terenu može da bude do 400 vojnika Bundesvera.
- Ima, dakle, još uvek prostora za poboljšanjem bez promjene mandata - rekla je takođe za "Špigel" Mari-Agnes Štrak-Cimerman, predsjednica parlamentarnog Odbora za odbranu.
Njemački Velt prenosi intervju koji je rimski list "Republika" objavio sa glavnokomandujućim Kfora, italijanskim generalom Mikeleom Ristučom. On, između ostalog, kaže:
- Jedino rješenje je normalizacija odnosa. Ne može biti vojnog rješenja, samo političkog. Mi vojnici možemo samo da stvorimo bezbjednosne uslove za održavanje dijaloga - kazao je on.