
Advokat i član Upravnog odbora AKS Vladimir Terzić za portal Nova.rs objašnjava da ova odluka podrazumjeva da se u potpunosti obustavlja sav rad, osim u prekluzivnim rokovima.
Odluka o obustavi doneta je na jučerašnjoj vanrednoj Skupštini Advokatske komore Srbije, a kao osnovni razlog obustave rada navedena je podrška i pridruživanje zahtjevima studenata, kao i narušavanje vladavine prava i ugrožavanje samostalnosti i nezavisnosti advokature Srbije.
Svemu su prethodile obustave rada na kraći vremenski period, ali pošto vlast nije ispunila studentske zahtjeve, pristupilo se strožijim mjerama. Iako je Upravni odbor Advokatske komore Srbije predlagao obustavu rada na 15 dana, na kraju je usvojen predlog Upravnog odbora Advokatske komore Šapca koji znači jednomjesečnu apsolutnu obustavu rada, od strane skupštine AKS.
Vladimir Terzić, advokat i član Upravnog odbora Advokatske komore Srbije za portal Nova.rs objašnjava da se ovom odlukom rad obustavlja na 30 dana, sa isključivim minimumom rada.
- Ne radi ništa, bukvalno, čak se ni pošta ne prima. Postupa se samo u predmetima gdje postoji opasnost od prekluzivnih rokova. Dakle, advokat koji je primio poštu ima pravo na žalbu i u slučaju gdje ističe rok za žalbu, u toku obustave, može da se izjavi žalba ili kao slučaj u kom imate situaciju da ističe rok od tri mjeseca za podnošenje privatne tužbe, ona može da se podnese - pojašnjava advokat Terzić.
Kako smatra, postoji jedan problem što Upravni odbor nije donio uputstvo za sprovođenje obustave rada.
- Najjednostavnije rečeno, ništa se ne radi. Stručna javnost zna šta predstavlja pojam prekluzivnih rokova ili rad urgentnim stvarima, gdje usled propuštanja neke radnje advokata, može da se izgubi neko pravo - pojasnio je.
Vladimir Terzić osvrnuo se i na dešavanja u toku današnjeg dana i rekao da su ponuđene ostavke u Upravnom odboru zbog dužine trajanja obustave rada.
- Osnovni problem je bio što je Upravni odbor Advokatske komore Srbije procjenio da na Skupštini ne bi prošao ovaj drastični predlog, koji je dala Advokatska komora Šapca. Pa je dat predlog da obustava rada bude 15 dana, sa nekim širim minimumom procesa rada, gdje bi se postupalo u nekim pritvorskim, zatim maloljetničkom predmetima, u slučajevima nasilja u porodici, privremenih mjera i gdje postoje prekluzivni rokovi - objašnjava sagovornik.
Kako ističe, on je jedini koji se usprotivio tom skraćenom predlogu, jer je njegova matična komora dala prvi predlog.
- Smatrao sam da je neozbiljan predlog da ide tih 15 dana sa širokim minimumom rada, jer to apsolutno ne gađa državu i oni tek onda sa nama ne bi željeli ništa. Jednostavno im ne pravi problem i onda ništa ne bi ni mijenjali u svom ponašanju. Iskreno, očekujemo nove udare, u smislu novih tužbi ili da čak bude intervencija Ustavnog suda, ali i to je nešto. Tu će da se demaskira upliv i djelovanje izvršne vlasti na rad pravosudnih organa, pa čak i samog Ustavnog suda, ukoliko do toga dođe - ističe Vladimir Terzić.
On smatra da je nezadovoljstvo pojedinih članova Upravnog odbora, koji su tvrdili da neće proći predlog AK Šabac, lične prirode i da su zbog toga su oni ponudili ostavke.
- Kao kontra predlog, ja sam ponudio svoju ostavku mom matičnom odboru. Pojedinci su mene prepoznali kao nekoga ko unosi elemente politike u rad Upravnog odbora, iako ja ne smatram da je tako. To što je neko političar, što je na čelu države, pa je zarobio institucije, šta da radimo. Taj neko je uzurpirao vlast i vrši ne samo izvšrnu, već i zakonodavnu i sudsku. U tom smislu se bavim politikom jer se borim protiv toga - naglasio je advokat.
On je objasnio da mu je matični odbor dao punu podršku i istakli da treba da bude još glasniji po tom pitanju.
- Po meni, ostavke u ovom momentu su biježanje od problema. To je isto kao da Skupština nije imala kvorum, pa je jednostavno pobjegla od problema. Samo što skupština bi imala neku odgovornost, a valjda će je imati i odbor. Rad se nastavlja u slučaju da se ispune studentski zahtjevi, eventualno da se postigne nekakav društveni dogovor. Tada bi se urgentno sastala Skupština AKS i donijela odluka o ukidanju obustave rada. Pravosuđe mora da stane, da bi moglo da krene - istakao je za kraj advokat Terzić i član Upravnog odbora Advokatske komore Srbije.
Коментари (0)
Оставите свој коментар