
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će Srbija imati dovoljno hrane za svoje stanovništvo, ali i će obezbeđivanje energenata biti veći problem.
- Hrane ćemo imati dovoljno, ali mora mnogo toga da se uradi da bi to bilo tako - kazao je on novinarima iz Srbije u Grčkoj pošto je prisustvovao svečanom početku izgradnje terminala za tečni prirodni gas (LNG) u lučkom gradu Aleksandrupolisu.
Vučić je naveo da je potrebno obezbijediti dovoljne količine mineralnog đubriva za predsjetvu, kao i azotnog đubriva ili uree za prehranu.
- Mi je nememo više, a i cena uree je zato porasla. Zato sam razgovarao juče sa iranskim predsjednikom o tome kako bi se sklopio ugovor o barter aranžmanu koji bi podrazumevao da Iran Srbiji isporučuje đubrivo urea, a Srbija toj zemlji isporučuje pšenicu ili kukuruz - kazao je on.
Na taj način, kako je objasnio, bilo bi dovoljno đubriva i za sve druge ratarske kulture.
Po Vučićevim rečima, pored hrane ključni problem u svijetu i Srbiji je obezbjeđivanje energenata, ali problem predstavlja i inflacija i nemogućnost izlaska na finansijska tržišta.
- Ko će sada da izlazi na tržište obveznica, kako da radite ne nova zaduženja, nego zamjenske kredite. Nemoguće, jer keš postaje resurs. Dobro je zato što Srbija nema visoku stopu javnog duga u odsnosu na BDP, a na današnji dan je to 58,1 odsto - rekao je on.
Govoreći o problem snabdijevanja energentima, Vučić je naveo da je pred Evropom i Srbijom "najteža zima od 1950. godine".
Podsjetio je da Srbiji predstoje pregovori s Rusijom o novim isporukama gasa, jer će 99 odsto gasa i dalje, bar u nerednih nekoliko godina, dobijati iz te zemlje.
On je istakao da će "dati sve od sebe" da obezbijedi potrebne energente za građane i privredu, ali da to ne može da garantuje.
Na pitanje novinara da li Srbija ima rješenje ukoliko EU uvede embargo na naftu iz Rusije, koji bi ugrozio NIS i dotok nafte, Vučić je naveo da će se naći rješenje, "jer država mora da ima naftu", ali nije govorio o detaljima.