U pitanju je israživanje o stavovila građana o korupciji, koje ova institucaja sprovodi na kraju godine.
– Ovih dana smo dobili nove rezultate. Jasno je da je korupcija u znatnoj mjeri direktan uzrok svih ovih ostalih problema na koje građani ukazuju. Gotovo polovina ispitanih građana smatra da je nivo korupcije u Crnoj Gori visok, što je poražavajući podatak. Takođe, preko polovine ispitanika smatra da je nivo korupcije ostao nepromijenjen u odnosu na prethodnu godinu, izjavio je Drakić.
Dodaje da građani uglavnom smatraju da je korupcija najzastupljenija u zdravstvu, a potom u sudstvu, politici i oblasti zapošljavanja.
– Nalazi istraživanja predstavljaju značajan resurs za Agenciju u kontekstu postavljanja prioriteta, posebno kada je riječ o usmjeravanju djelovanja kampanja u godini koja je pred nama, naglasio je on.
Odgovarajući na pitanje može li se korupcija iskorijeniti, Drakić kaže da je potpuno iskorjenjivanje korupcije dugoročan cilj, ali njeno smanjenje na minimalan nivo je realno i moguće.
– To zahtijeva udružene napore institucija, građana i civilnog sektora, dakle – cijelog društva. ASK prepoznaje svoju ključnu ulogu u tom procesu, ali uspjeh zavisi od sinhronizovanog djelovanja svih aktera. Transparentnost, odgovornost i etika moraju postati osnova svakodnevnog rada svih javnih institucija. Samo tako možemo graditi društvo povjerenja i pravde. Agencija je odlučna da svojim primjerom da konkretan doprinos ovoj zajedničkoj borbi: pokazali smo da za nas nema teških pitanja i teških predmeta, da nema nedodirljivih. Odredili smo prioritete, otvorili sve predmete iz ranijeg perioda i po njima ubrzano postupamo, o čemu blagovremeno obavještavamo javnost. Takođe, svojim primjerom pokazali smo kako treba da izgleda odgovoran odnos prema službenim vozilima i ostalim resursima koji su nam povjereni na korišćenje. Odlučni smo da istrajemo u namjeri da Agencija bude prepoznata kao primjer dobre prakse, ne samo u Crnoj Gori već i u regionu, uvjerava Drakić, dodajući da se ASK suočava sa izazovima koji su karakteristični za sve institucije koje su u procesu reformi – od unapređenja zakonodavnog okvira, preko jačanja internih kapaciteta, do izgradnje povjerenja građana.
– Od prvog dana sproveli smo detaljnu analizu postojećeg stanja kako bismo jasno definisali ključne prioritete. Fokusirali smo se na rješavanje problema vezanih za kontrolu imovine funkcionera, efikasnost u postupanju po prijavama građana i transparentnost i kontrolu finansiranja političkih subjekata. Intenzivno radimo na rješavanju ključnih izazova koji su se u prethodnom periodu iskristalisali kao prioritetni. Kroz intenzivnu saradnju sa svim domaćim i međunarodnim partnerima, formulisali smo konkretne preporuke Radnoj grupi za izmjene zakona iz naše nadležnosti i aktivno učestvovali u izmjenama. Očekujemo da će nova zakonska rješenja ujedno omogućiti i nezavisniji i efikasniji rad Agencije. Paralelno, radimo na jačanju kadrovskih kapaciteta i unapređenju IT sistema, koji su ključni za brz i pouzdan rad. Naš cilj je da Agencija postane primjer institucije koja dosljedno primjenjuje zakon i gradi povjerenje građana, poručuje Drakić.
Komentarišući izmjene tek nedavno usvojenog Zakona o sprečavanju korupcije, Drakić ističe da su izmjene ovog propisa ključne za unapređenje rada Agencije i jačanje borbe protiv korupcije.
– Ove promjene nijesu samo formalne već imaju za cilj da Agenciji omoguće dodatne alate za djelovanje, poput efikasnije provjere imovine javnih funkcionera i proširenja i jasnog definisanja nadležnosti. Jedna od važnih izmjena koju očekujemo odnosi se na jačanje finansijske nezavisnosti Agencije. Uz to, uklanjanje nejasnoća i nepreciznosti u postojećem zakonodavstvu omogućiće brže i preciznije procesuiranje slučajeva. Očekujemo da novi zakon postavi jasna pravila za javne funkcionere i organe vlasti, koja će doprinijeti daljem jačanju integriteta u javnom sektoru, ali i dati Agenciji snažne mehanizme za vršenje kontrola, rekao je Drakić.
Odgovarajući na pitanje je li ASK samostalna i da li ispunjava zadatke kako se od nje očekuje, Drakić tvrdi da nezavisnost Agencije nije i ne smije biti samo pitanje trenutnog rukovodstva, već sistemski cilj koji se gradi kroz zakonodavne reforme.
– Odlučni smo da obezbijedimo održiv okvir koji garantuje nepristrasnost i odgovornost, bez obzira na to ko vodi instituciju. Uz zakonske izmjene i bolju organizaciju, radimo na jačanju povjerenja javnosti i građana, jer njihova podrška je ključna za uspjeh u borbi protiv korupcije. Sve aktivnosti koje sprovodimo imaju za cilj da ASK postane institucija koja funkcioniše bez pritisaka i političkih uticaja, s jasnim fokusom na zaštitu javnog interesa i jednaku i neselektivnu primjenu zakona, kazao je Drakić.