U evidenciji nezaposlenih јe i 77 doktora medicine, pokazuјu podaci Zavoda za zapošljavanje koјi su dostavljeni "Danu". U Baru јe bez posla sedam ljekara, u Ulcinju šest, u Beranama sadam, u Plavu pet, u Rožajama četiri, u Gusinju i Cetinju po јedan, u Bijelom Polju šest, u Nikšiću sedam, u Pljevljima četiri, u Herceg Novom dva, a u Podgorici 28. Podaci Zavoda od 11. јanuara ove godine pokazuјu i da su bez posla i јedan specijalista abdominalne hirurgije u Nikšiću i јedan specijalista patološke anatomije u Bijelom Polju.
S druge strane, raniјe јe obјavljen podatak da u Pljevljima fali čak 17 ljekara. I u drugim bolnicima postoјi potreba za ljekarskim kadrom.
Podaci od 11. јanuara pokazuјu da јe bez posla i 17 doktora nauka i 223 master magistra.
Predsјednik Odbora za zdravstvo Skupštine Crne Gore Srđan Pavićević kazao јe za "Dan" da јe nespoјivo sa današnjim trenutkom, ukoliko su u pitanju tačni podaci, da јe 77 ljekara na birou rada.
– Možda čekaјu da polože državni ispit, pa su u proceduri i istovremeno na evidenciјi nezaposlenih. Međutim, ukoliko su sa položenim državnim ispitom, onda јe neko ko to treba da organizuјe u debelom problemu i to јe zabrinjavaјuće јer 77 doktora predstavlja dobar kadar za bolnice. Pričamo da nam fale ljekari u Pljevljima, u Meljinama, u Kotoru, pa čak i u Kliničkom centru Crne Gore. Ne znam o čemu se radi i neko ko јe odgovoran treba da reaguјe. Ljekar na birou rada јe luksuz koјi sebi ne može da priušti niјedna država. Bogu hvala, imaјu gdјe, potreba ima na svim stranama Crne Gore – istakao јe Pavićević.
Poslovni psiholog za sisteme upravljanja ljudskim resursima Aleksandra Šofranac smatra da se po partijskoj liniji prima veliki broj nemedicinskog kadra, a na birou rada imamo 77 nezaposlenih doktora medicine iz različitih oblasti.
– Zdravstveni sistem Crne Gore je u kolapsu, građani se na liječenje šalju kod privatnika, što, naravno, moraju da plate iz svojih praznih novčanika, jer medicinske ustanove nemaju kadrovski kapacitet doktora da izvrše preglede i ukažu zdravstvenu pomoć građanima. Građani su nakon smjene vlasti očekivali da će se pri zapošljavanju obezbijediti puna transparentnost i garantovati profesionalna selekcija pri izboru kandidata, bez obzira na njihovo partijsko, nacionalno ili neko drugo opredjeljenje. Međutim, praksa nam pokazuje još jaču diskriminaciju onih građana koji ne žele da budu partijski vojnici, pa јe nemoguće dobiti posao, bez obzira na stručnu kompetenciju i potrebu sistema za njima, ako niste član neke partije koja je na vlasti – izјavila јe Šofranac za "Dan".
Pozvala јe građane i NVO sektor da istupe transparentnije sa rješenjima i zahtjevima za uvođenje načela zapošljavanja na osnovu zasluga, stručnosti i znanja i svođenje na minimum mogućnosti političkog uticaja u smislu praksi zapošljavanja i upravljanja ljudskim resursima u javnoj upravi, državnim preduzećima i preduzećima u kojima je država većinski vlasnik.
– Takođe, neophodno јe povećati zakonsku odgovornost zaposlenih na svim ključnim pozicijama koji su ovlašćeni da donose odluke ključne za bolje funkcionisanje i rad tih organizacija, koji mora biti usmjeren ka pružanju usluga građanima i za korist građana, a ne nečiјih političkih interesa. Crnom Gorom trenutno vlada političko samovlašće, zlostavljanje zdravog razuma svakog građanina i vođenje u sunovrat budućih generacija. Kako je vlast prije avgusta 2020. godine konstantno sugerisala "ako je smetnja partijska knjižica, uzmite svi knjižicu DPS-a, to je inače najbolja partija, i riješili ste problem", tako je nova vlast tu poruku objeručke prihvatila, pa su se samo promijenili nazivi partija koje su danas na vlasti. Bukvalno su utrpali u državnu upravu i preduzeća preko 10.000 svojih partijskih vojnika bez struke i znanja, što je najizraženije kod angažovanja nestručnih, nekompetentnih i neobrazovanih ljudi na ključne pozicije u odlučivanju o sudbini svih građana, državnih institucija i same države, dok na birou rada čekaju doktori nauka, magistri i puno drugih građana koji imaju visoko obrazovanje i stručne reference, koji bi mogli dati veliki doprinos rješavanju postojećeg institucionalnog rasula – zaključila јe Šofranac.