Генерални директор Директората за дигитално здравље у Министарству здравља Александар Секулић казао је за "Дан" да ће нови систем заказивања прегледа, на коме тренутно ради тим стручњака, омогућити већу ефикасност, максимално коришћење људских ресурса у здравственим установама и бољу комуникацију између свих нивоа здравствене заштите. Он је истакао да су лоше повезани системи примарног, секундарног и терциjарног нивоа наслиjеђени проблем коjи оптерећуjе пациjенте у смислу остваривања права на здравствену заштиту. Он истиче да је то терет и за медицинско особље у смислу ефикасности у раду и пружању услуга.
Он је казао да је Министарство здравља, у сарадњи са свим дjеловима здравственог система, формирало тим коjи управо ради на анализи проблема и предлозима рjешења за нови систем електронског заказивања.
– Циљ jе да систем електронског заказивања буде модерна, адаптивна и проактивна дигитална платформа, коjа мора превазићи недовољан броj расположивих термина у поjединим специjалностима, превелику оптерећеност терциjарног нивоа здравствене заштите, неадекватни ангажаман и организациjу на примарном нивоу и цио сет проблема коjи из тога проистичу. Основни задатак jе повећање ефикасности, максимално коришћење капацитета и људских ресурса у систему, побољшање комуникациjе између примарног, секундарног и терцијарног нивоа здравствене заштите. Такође, редефинисање улоге примарне здравствене заштите, коjом ћемо додатно растеретити остале здравствене нивое, дио jе напора коjе Министарство здравља улаже како би примарна здравствена
заштита била што више окренута превенциjи, а не само третирању медицинских стања. Уз то, љекари на свим нивоима тренутно превише свог времена и енергиjе троше на попуњавање застарјелих дигиталних форми у оквиру платформе умjесто да своjе вриjеме посвете пациjенту. У том смислу, технологиjе коjе припремамо кроз дигитална рjешења базиране су на вjештачкоj интелигенциjи, оптималном коришћењу медицинских података и управљању расположивим људским и материjалним ресурсима – рекао је Секулић.
Он је нагласио да пациjент мора бити растерећен улоге у коjоj jе доминантно он задужен да чува своjу медицинску документациjу и управља њоме.
– Технологиjа нам омогућава администрациjу без папира у здравственом систему, а сви потребни подаци ће бити доступни и љекару и пациjенту. И таj сегмент унапређења платформе имаће мултипликативне позитивне ефекте. Прегледи и лиjечење у домовима здравља свакако мораjу бити боље дефинисани. Изабраним љекарима морамо помоћи да боље остваруjу своjу дефинисану улогу и буду примарна карика интеракциjе пациjента и здравственог система. Такође, Клинички центар Црне Горе, као jедина установа терциjарног нивоа у Црноj Гори, мора бити растерећен од непотребних процедура и прегледа, коjе по дефинициjи могу пружити љекари на примарном нивоу. Тиме ће КЦЦГ добити додатне реурсе у виду слободних радних сати и људских ресурса, а пациjенти бољу услугу – казао је Секулић.