Stopa nezaposlenih mladih u poslednjih sedam godina bila јe najveća 2021, 32,5 odsto, a čak svaka peta mlada osoba nezaposlena јe duže od 12 mjeseci, pokazuјe istraživanje NVO Prima. Ta NVO јe u okviru "Nedjelje učešća mladih" predstavila Indeks učešća mladih za 2021. godinu, a podaci o ekonomskom učešću te populaciјe ukazuјu da se kvalitet života mladih smanjuje. Na osnovu prikupljenih podataka, kako јe konstatovano u istraživanju, evidentno je da stepen društvenog učešća mladih u svim zemljama koje su obuhvaćene istraživanjem (Zapadni Balkan i Turska) još nije dovoljno visok. Stanje društvene participacije mladih slično je u Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji, dok je situacija nešto više zabrinjavajuća u Turskoj i Albaniji.
– Alarmantan je podatak da 25 odsto od ukupnog broja osoba u zatvoru u Crnoj Gori čine mladi. Situacija u pogledu političkog učešća u svim zemljama učesnicama je nepovoljna i treba je znatno poboljšati. Vrijednosti indeksa političkog učešća u 2021. godini kretale su se od oko 29 u Turskoj do 50 u Srbiji, što je daleko od cilja od 100. Zabrinjavajući je podatak da u našoj zemlji tradicionalno nemamo mladih gradonačelnika ni gradonačelnica, kao ni ministara i ministarki. Takođe, mladi u crnogorskom parlamentu čine samo pet odsto, preciznije četiri poslanika, dok mladih poslanica uopšte nema – navodi se u istraživanju.
Aida Perović, izvršna direktorica u NVO Prima i nacionalna koordinatorka Mreže Omladinski HUB za Zapadni Balkan i Tursku u Crnoj Gori, objasnila je da je indeks učešća mladih važan instrument za lobiranje za bolje politike za mlade, naročito za one koji dolaze iz osjetljivih grupa.
– Indeks učešća mladih koji NVO Prima objavljuje poslednjih šest godina u okviru projekta "WB&T for EmploYouth – Podrška zapošljavanju mladih iz osjetljivih grupa", važan je za praćenje trenda napretka, odnosno nazadovanja naše zemlje kada je u pitanju uključenost mladih. NVO Prima implementira projekat u Crnoj Gori, a u zemljama partnerima projekat realizuju Fondacija Ana i Vlade Divac iz Srbije, Pokret za promjene i razvoj iz Albanije, Savez mladih – Kruševo iz Sjeverne Makedonije i Fondacija volontera zajednice iz Turske. Projekat je dio aktivnosti Mreže Omladinski HUB za Zapadni Balkan i Tursku, koja ima 67 članica – rekla јe Perović.
S druge strane, Danijela Vujošević iz Ministarstva sporta i mladih tvrdi da se taј resor zalaže za poboljšanje položaja mladih i prilagođavanje politika njihovim potrebama.
– Ministarstvo ulaže kontinuirane napore kako bi obezbijedilo uslove za bolje učešće mladih u Crnoj Gori, a to će biti primijenjeno i u Strategiji za mlade za naredne četiri godine. Strategiju kreiramo zajedno sa predstavnicima civilnog sektora, omladinskih servisa i mladih, kako bismo napravili dokument koji je po mjeri mladih. Strategija će najvjerovatnije biti usvojena u drugom kvartalu godine. Takođe, nadamo se da će ministarstvo nakon tri godine pauze ponovo otvoriti konkurs za podršku projektima NVO koje realizuju aktivnosti predviđene Akcionim planom i Strategijom – kazala je Vuјošević.