Sindikat izabranih doktora Crne Gore organizovaće sјutra novi protest ispred Vlade Crne Gore, pod sloganom "Spašavanje primarne zdravstvene zaštite u minut do 12". Prethodni skup organizovali su prošle subote, ali ispred Ministarstva zdravlja.
Glavni odbor SIDCG pozvao je građane i kolege da dođu na drugi protest.
– Molimo vas da kao i do sada budete svjedoci u borbi za istinu sa lica mјesta i da pomognete da svi zajedno prekinemo uništavanje primarne zdravstvene zaštite i javnog zdravstvenog sistema – navodi se u saopštenju.
Kako su podsјetili, izabrani ljekari u Crnoj Gori od 5. јuna rade po normama Fonda za zdravstveno osiguranje, što znači da pregledaju od 28 do 32 pacijenta dnevno. Oni su saopštili i da neće primati paciјente koјi nemaјu izabranog doktora ili јe on odsutan, a niјe im dodiјeljen novi.
Predsjednik SIDCG Igor Ljutica ranije je kazao da primarna zdravstvena zaštita neće trpjeti zbog promjene režima rada izabranih ljekara i da će svi hitni slučejevi biti primljeni.
On je najavio i mogućnost štrajka ukoliko se njihovi zahtjevi ne ispune.
SIDCG se odlučio za proteste јer od Ministarstva zdravlja i Vlade nijesu dobili nikakav odgovor, niti poziv na sastanak kako bi razgovarali o problemima sa kojima se suočavaju. Ljekari su, između ostalog, zahtijevali da se na zarade vrati strukturirani model obračunavanja plata, uz kapitacije i usluge, ukinut posljednjim Granskim kolektivnim ugovorom u јanuaru ove godine, kao i da se reguliše pitanje dežurstava.
Ministar zdravlja Dragoslav Šćekić kazao јe nedavno u intervјuu za "Dan" da smatra da zahtjevi izabranih ljekari nijesu utemeljeni, odnosno da nijesu u skladu sa realnošću.
– Njima su plate daleko iznad onih koje imaju njihove kolege u regionu i smatram da bi više trebalo da razmišljamo kako ćemo da podignemo nivo kvaliteta usluge našim pacijentima. Informišem javnost da je prosječna plata izabranih doktora 1.615 eura. Moram reći i da na listi prvih 50 izabranih ljekara imaju plate od 2.100 do. 2.800 eura i, složićete se sa mnom, s obzirom na standard u Crnoj Gori, to su veoma visoke plate – rekao je Šćekić.
Po njegovim riječima, motiv za proteste može biti to što je ljekarima bivša vlast omogućavala da upisuju više pregleda nego što ih je bilo, "vjerovatno da bi na taj način nadomjestili male plate i to što su neki bili privilegovani".
– Sada su plate svedene u zakonske okvire i one su veće, zbog čega prosto ne može niko da saopšti takvu neistinu da su plate manje nego u prethodnom periodu, jer svi znamo da su znatno veće. Pogrešna je i informacija da su ukinute varijabile. One postoje i svi koji rade na jedan kvalitetan način i imaju više pacijenata preko norme, jer za sve pacijente koji dođu moramo biti tu, dakle, svi oni koji svoj posao rade više biće nagrađeni varijabilom od strane menadžmenta zdravstvene ustanove – kazao je Šćekić.