Zoran Lakušić / Zoran Lakušić-Zoran Lakušić
15/03/2022 u 14:14 h
Milica KrgovićMilica Krgović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Lakušić ocjenjuje da nema rezultata u borbi protiv nelegalne eksploatacije šljunka: Građevinska mafija jača od države

Zbog krađe šljunka i ekocida neviđenih razmjera još nijesu podnijete krivične prijave protiv svih potencijalno odgovornih za ekocid – ističe Lakušić za "Dan"

Stanje u vezi sa nelegalnom eksplotacijom šljunka iz Morače i dalje je katastrofalno, izostali su vidljivi, mjerljivi i dugoročni rezultati na rješavanju ovog izazova u cilju obezbjeđenja trajne zaštite vodoizvorišta Bolje sestre, a time i održivog vodosnabdijevanja Crnogorskog primorja, upozorio je u izjavi za "Dan" predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda Zoran Lakušić. Podsjetio je da smo imali hapšenja koja su izazvala ogromno interesovanje javnosti, i to su postale udarne vijesti u medijima.

– Ali država nije uspjela da dobije objavljeni rat građevinskoj mafiji i spriječi dalju devastaciju korita Morače. Zbog krađe šljunka i ekocida neviđenih razmjera još nijesu podnijete krivične prijave protiv svih potencijalno odgovornih za ekocid – ističe Lakušić. Dodao je da su najavljivane rigorozne kontrole i da će se država obračunati sa građevinskom mafijom, te upozorenja da će oni koji ne budu poštovali mjere dobiti adekvatan odgovor.

– Nažalost, nelegalna eksplotacija šljunka nije zaustavljena i pored zabrane i hapšenja, a što ukazuje da država ima veliki problem da spriječi devastaciju korita rijeke Morače. To predstavlja rušenje kredibiliteta države i dokaz da postoji problem u institucijama sistema. Kompanije koje se bave ovim poslom su veoma moćne i očigledno postoji strah državnih institutucija da se sukobe sa njima. Divljanje u koritu Morače godinama je omogućavano privilegovanima kompanijama, bliskim državnim institucijama i vlastima Glavnog grada, od kojih su imali podršku. Nakon decenijskog nedjelovanja institucija i upornog ukazivanja na ovaj problem od strane medija, aktuelna vlast je ovo pitanje pokrenulo sa mrtve tačke – istakao je Lakušić.

Stati na kraj devastaciji

Lakušić dodaje da je neophodno da se zajedničkim snagama zainteresovanih subjekata prekine nelegalna eksplotacija šljunka i najzad stane na kraj devastaciji čije su posledice pogubne po životnu sredinu, izvorište Bolje sestre i naravno, po vodosnabdijevanje Crnogorskog primorja, na čije uspješno funkcionisanje se oslanjaju i prihodi ostvareni od ljetnje turističke sezone.

– Ako se ne spriječe nelegalne aktivnosti eksploatacije pijeska i šljunka u drugoj zoni sanitarne zaštite izvorišta i ako se nastavi trend sušnih godina, postoji realan izazov da ni struka ne može garantovati da se neće osjetiti problem sa urednim vodosnabdijevanjem na Crnogorskom primorju – zaključuje Lakušić.

Prema njegovim riječima, sasvim je izvjesno da je uticaj spuštanje korita Morače dominantan razlog smanjenja izdašnosti izvorišta.

– Iz tog razloga neophodno je odmah primijeniti mjere u koritu Morače koje treba da spriječe dalju devastaciju izvorišta Bolje sestre. Mjere koje treba preduzeti da bi se spriječilo pogoršanje situacije a zatim i izvršila sanacija stanja u koritu Morače potrebno je zabraniti bilo kakve radove na eksploataciji šljunka u dolini Morače od ušća Sitnice. Ova aktivnost mora dobiti sistemski karakter i prioritet rješavanja ovog pitanja, posebno kada su izvršene precizne stručne analize i predloženi zaključci i stavovi, koji su po prvi put u Crnoj Gori realizovani na naučnoj osnovi od strane Regionalnog vodovoda, a zahvaljujući saradnji sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj – pojasnio je Lakušić.

" Država nije uspjela da dobije objavljeni rat građevinskoj mafiji i spriječi dalju devastaciju korita Morače. Zbog krađe šljunka i ekocida neviđenih razmjera još nijesu podnijete krivične prijave protiv svih potencijalno odgovornih za ekocid – ističe Lakušić

On je naglasio da se Državna revizorska institucija u svom godišnjem finansijskom izvještaju bavila ovim problemom, pa je takođe istakla da je potrebna odgovarajuća aktivnost tužilaštva i sudskih organa, koja će se ogledati u pokretanju postupaka i sankcionisanju lica za nelegalnu eksplotaciju prirodnih dobara.

– Preporučili su da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede; Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma; Ministarstvo ekonomskog razvoja, Uprava za vode, Uprava za inspekcijske poslove, Uprava policije treba da osmisle i uspostave efikasniji oblik zaštite prirodnih bogatstava od svake nelegalne ili nekontrolisane aktivnosti i preduzmu sve zakonske mjere radi zaštite vodoizvorišta Bolje sestre – naglasio je Lakušić.

Ukazao je da su kazne od par hiljada eura simbolične i djeluju podsticajno na počionioce da nastave sa nezakonitim radnjama.
– Bez realne kaznene politike nije moguće imati konkretne rezultate u borbi protiv devastatora, koji akcije nadležnih ne shvataju ozbiljno. Institucije moraju nastaviti sa akcijama kako bi se procesuirali svi oni koji godinama kradu državno dobro i koji su doveli u pitanje vodosnabdijevanje primorja. Devastirano je i uzurpirano preko 1.500.000 metara kvadratnih državnog zemljišta, a pritom nemamo nikog da je završio u zatvoru. Jedna od posledica uništavanja Morače je i ugrožavanje vodosnabdijevanja primorja, jer je zbog iskopavanja šljunka iz Morače kapacitet vodoizvorišta Bolje sestre za deset godina smanjen za 80 odsto – izjavio je Lakušić.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (3)

This comment was minimized by the moderator on the site

Zeleni dritic kokotic kikirez rece da nije mafija jaca od drzave.

011
This comment was minimized by the moderator on the site

Tako je kad vlada mafija

Acilim
This comment was minimized by the moderator on the site

Mafi ja kontrolise Crnu Goru..

Jovan
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
30. mart 2025 22:58