Od oko 130.000 ljudi koji, prema zvaničnoj statistici, spadaju u kategoriju siromašnih, svega 18.000 prima MOP, upozorila јe u razgovoru za "Dan" predsјednica Fondaciјe Banka hrane Marina Medoјević.
– S tim u vezi, još 2014. godine imali smo primjedbu UN komiteta za ekonomska, socijalna i kulturna prava – preniska primanja, premali broj onih koji su obuhvaćeni ovom zaštitom, neadekvatna socijalna politika umanjenja siromaštva među djecom i izostanak pomoći nezaposlenima, samo su neke od primjedbi koje nam je dalo više relevantnih međunarodnih organizacija. Pod socijalnim budžetom, kako na lokalnom, tako i na državnom nivou, vode se stavke koje ne moraju nužno biti vezana za siromašne i tako izazivaju zabunu šire javnosti da se previše novca troši za socijalno ugrožene. A istina je, zapravo, suprotna: svega tri odsto budžeta koristi se za siromašne. Dječiji dodaci za svu djecu, naknade za žene sa troje i više djece, tuđa njega, invalidnina, naknade po osnovu rođenja, troškovi ishrane u predškolskim ustanovama, izdržavanje štićenika u domovima, troškovi prevoza... ne moraju biti vezani za siromaštvo, a spadaju u budžet za socijalu – ističe Medoјević.
Kao јedan primjer neprimjerene socijalne politike navodi iznos naknade po osnovu rođenja djeteta za lice koje je na evidenciji Zavoda za zapošljavanje Crne Gore i redovnog studenta od 107,82 eura mjesečno.
– Mi nemamo besplatno adaptirano mlijeko, niti dječiju hranu za najsiromašnije. Nemamo ni besplatny užinu u školi, niti obuću i odjeću, kao ni školski pribor i udžbenike (nakon osnovne škole) za socijalno ugroženu djecu – ukazuјe Medoјević.
Smatra da se mora miјenjati indiferentan odnos Vlade i resornih ministarstava, ali i lokalnih samouprava, prema socijalno ugroženima.
– Njih zvanično, po statistici (nastaloј putem uputnika), ima 20,1 odsto, a u realnom životu ih јe mnogo više (popis je mogao biti način za dobijanje preciznih podataka, samo da je to interesovalo kreatore javne politike) – naglasila јe Medoјević.
Poručuјe da rješavanje pitanja siromaštva, posebno među djecom, mora biti prvi cilj Vlade.
– Servisi i intervencije koje bi smanjile efekte siromaštva i društvene isključenosti na najugroženije ne bi smjeli dalje biti odlagani. Linija siromaštva mora biti crvena linija ispod koje ne bi smio da živi nijedan građanin Crne Gore. Podsjetimo se da je linija siromaštva za jednu osobu po Monstatu 280 eura mjesečno, a za četvoročlanu porodicu 589 eura – kazala јe Medoјević.
Prema njenim riјečima, kada biste pitali nekog javnog funkcionera kakvo je stanje u socijali, dobili biste odgovor da je dobro.
– Da je manje onih koji su zatražili jednokratnu pomoć (iako znaju da je ne smiju davati tokom izbornih ciklusa i da јu je moguće dobiti maksimum dva puta u godini, a da iznos zavisi od raspoloživog novca), da je manji broj korisnika MOP (iako znaju da nisu ništa učinili da kriterijumi sticanja prava budu dostupniji) – ukazuјe naša sagovornica.
Ona upozorava da јe kvalitet života najvećeg broja građana ugrožen.
– Trka sa cijenama je postala maraton. Realnog sektora skoro da nema, pa bi skoro svi da rade u državnim firmama ili javnoj upravi, jer јe tu plata sigurna i dobra. Upravo ta "sigurica" donosi izborne rezultate onih na vlasti jer svi od svojih očekuju siguran lični dohodak. Skandalozna socijalna politika dovodi ljude koji nemaju prihoda u situaciju beznađa. Nema dovoljno obroka u narodnim kuhinjama, nema besplatnih namirnica i higijenskih sredstava, teško je školovati djecu čije porodice žive u nemaštini – rekla јe Medoјević.