Milena Popović Smardžić / arhiva
29/07/2024 u 10:26 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Ministarstvo da uvrsti krivično djelo "Napad na ljekara pri pružanju ljekarske pomoći" u Krivični zakonik

Sindikat doktora medicine Crne Gore podsjećamo da je SDM 2020. godine pripremio prijedlog izmjena i dopuna Krivičnog zakonika Crne Gore koji je uz podršku Branke Bošnjak i Skupštine Crne Gore iste godine i izglasan.

-Januara 2021. godine, počela da se primjenjuje norma iz člana 152a - Napad na ljekara pri pružanju ljekarske pomoći. Ovaj član Krivičnog zakonika, je nakon tri godine, januara 2024. godine, brisan na prijedlog Ministarstva pravde Crne Gore- navodi se u saopštenju koje potpisuje Milena Popović Samardžić, Sindikat doktora medicine Crne Gore.

Kao razlog ukidanja krivičnog djela Napad na ljekara pri pružanju ljekarske pomoći Ministarstvo pravde navodi:

„Potreba za brisanjem člana 152a nastala je iz razloga što je Zakonom o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Crne Gore („SI. list CG“, br. 145/2021), u članu 142 Krivičnog zakonika Crne Gore, uveden gorepomenuti pojam „Poslovi od javnog značaja", koji obuhvata profesije ili dužnosti koje su povezane sa povećanim rizikom za bezbjednost osoba koje ih obavljaju u oblastima javnog informisanja, zdravstvene zaštite i pravne pomoći pred sudskim i drugim državnim organima. Takođe, uvedeni su kvalifikovani oblici određenih krivičnih djela (teško ubistvo, teške tjelesne povrede, prinuda i ugrožavanje sigurnosti) kada su ta djela počinjena prema licima koja obavljaju poslove od javnog značaja u vezi sa obavljanjem tih poslova, uključujući i zdravstvenu zaštitu. Na taj način predviđena je najveća moguća krivično-pravna zaštita za Ijekare pri pružanju Ijekarske pomoći, pa samim tim brisanjem gorenavedenog člana isti nisu dovedeni u nepovoljniji položaj, u odnosu na zaštitu koja im je bila pružena članom koji je obrisan.“

- Međutim, upozoravali smo da empirijski podaci iz sudske prakse nisu govorili u prilog prednje navedenoj tvrdnji Ministarstva. Tako, uvidom u odluke osnovnih sudova za period 2022- 2024. godine, dakle od uvođenja kvalifikovanih krivičnih djela izvršenih prema licima koja obavljaju poslove od javnog značaja, proizilazi da je shodno ovim odredbama osuđeno ukupno jedno lice, za napad na novinara, i to presudom Osnovnog suda u Nikšiću poslovne oznake K 220/2022, za izvršenje krivičnog djela - prinuda u pokušaju iz člana 165 stav 3 u vezi stava 2 i 1 u vezi člana 20 Krivičnog zakonika Crne Gore, kojom je okrivljenom E.L. izrečena uslovna kazna zatvora u trajanju od 4 (četiri) mjeseca- navodi se u saopštenju.

Sa druge strane, u istom periodu, za izvršenje (brisanog) krivičnog djela Napad na ljekara pri pružanju ljekarske pomoći iz člana 152a Krivičnog zakonika Crne Gore, od strane osnovnih sudova su izrečene ukupno 4 presude i to u predmetima poslovnih oznaka: K 49/2022, K 255/2022, K 219/2022 i K 82/2023, od kojih je sud prema dvoje okrivljenih izrekao zatvorske kazne u trajanju od 5 mjeseci i 3 mjeseca, dok je prema ostalim izvršiocima, njih troje, izrekao uslovne kazne zatvora.

- Dakle, jasno je po broju presuda, ali i prema vrsti i težini izrečenih sankcija, da je značajno efikasnija krivičnopravna zaštita bila obezbijeđena brisanim krivičnim djelom iz člana 152a Krivičnog zakonika nego kvalifikovanim oblicima krivičnih djela u vezi sa poslovima od javnog značaja. Ovome u prilog govori i činjenica da prema trenutnom krivičnopravnom modelu, nijedan od navedenih počinilaca ne bi bio kažnjen niti bi slučajevi dobili krivičnopravni epilog jer se nanošenje lakih tjelesnih povreda ne goni po službenoj dužnosti, nego po privatnoj tužbi oštećenog. Iz istog razloga, po svemu sudeći ODT ni najnovije napade na ljekare ZU Hitna medicinska pomoć neće moći kvalifikovati kao krivična djela- navodi se u saopštenju.

Na kraju, kako se ističe, što se prirode krivičnog djela - Napad na ljekara pri pružanju ljekarske pomoći tiče, zaštitno dobro jeste fizički integritet ljekara, ali ne zbog povećanog rizika po bezbijednost osoba koje se bave zdravstvenom zaštitom, nego zbog opasnosti koje to krivično djelo može imati po sistem zdravstvene zaštite i po zdravlje građana.

- Ovdje je za ukazati da se nanošenjem makar i lakih tjelesnih povreda ljekaru u toku ili u vezi sa pružanjem zdravstvene zaštite, dolazi do diskontinuiteta u funkcionisanju zdravstvenog sistema ukoliko on, opravdano, nakon napada napusti radno mjesto, ili do povećanog rizika od ljekarske greške i težih posljedica po zdravlje pacjenata, ukoliko ljekar odluči da ostane na radnom mjestu. Pitanje koje Vlada treba da postavi, je da li bi ijedan građanin ravnodušno prepustio svoje zdravlje, npr. u operativnom programu, ljekaru koji je prethodno bio fizički zlostavljan na mjestu na kome se pruža zdravstvena zaštita. Dakle, jasno je da se brisanjem ovog člana, vratilo ranije stanje faktičke nekažnjivosti velikog broja „sitnih“ krivičnih djela, koja imaju za laičku javnost možda nevidljive ali svakako ozbiljne posljedice po zdravstveni sistem. Dakle, ponavljamo kvalifikovana krivičnopravna zaštita od, u statistički zanemarljivog broja krivičnih djela ko što su: ubistvo, teška tjelesna povreda, prinuda i ugrožavanje sigurnosti, nijesu supstitut za brisano krivično djelo Napad na ljekara pri pružanju ljekarske pomoći. Shodno razlozima koje smo iznijeli u ovom elaboratu želimo da izrazimo snažnu podršku inicijativi Ministarstva pravde da ispravi svoju raniju grešku i ponovo uvrsti krivično djelo Napad na ljekara pri pružanju ljekarske pomoći u Krivični zakonik Crne Gore- navodi se u saopštenju.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
21. novembar 2024 23:29