Turistička inspekcija (Ilustracija) / -RTCG
13/04/2022 u 18:03 h
Milan SekulovićMilan Sekulović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Na tržištu otkrili 31.277 proizvoda opasnih po život

Na crnogorskom tržištu nalazili su se opasni proizvodi kao što su dječja odjeća, kolica, ogradice, hranilice, hodalice, ležaljke, auto-sjedišta, ali i proizvodi koje koriste odrasla lica kao što su produžni kabli, lampe, pegle, fenovi i prese za kosu, mašine za šišanje...

Tržišna inspekcija Uprave za inspekcijske poslove tokom prošle godine pronašla je 733 vrste opasnih proizvoda, u količini od 31.277 komada, koji su na razne načine opasni po život i zdravlje. Prema podacima te institucije, na crnogorskom tržištu nalazili su se opasni proizvodi kao što su dječja odjeća, kolica, ogradice, hranilice, hodalice, ležaljke, auto-sjedišta, ali i proizvodi koje koriste odrasla lica na primjer produžni kabli, lampe, pegle, fenovi i prese za kosu, mašine za šišanje, grijači za vodu, zvučnici, ventilatori, mikseri i druga oprema...

– Privrednim subjektima je naloženo povlačenje sa tržišta i trajna zabrana prometa 270 vrsta opasnih i neusaglašenih proizvoda, u količini od 14.152 komada (za opasne proizvode koji predstavljaju ozbiljan rizik – ukupno 198 vrsta u količini od 7.055 komada, za neusaglašene proizvode – ukupno 72 vrste u količini od 7.097 komada). Za 13 vrsta opasnih proizvoda, u količini od 2.138 komada naložena je mjera opoziva proizvoda od potrošača (dječja odjeća, fen za kosu, električni mikser, električno kuvalo, električni aparat za komarce, zaštitni reflektujući prsluk). Obavještenja o opozivima objavljena su u dnevnim novinama i istaknuta na vidnom mjestu u objektu – navode u Tržišnoj inspekciji.

Ukupna vrijednost robe čiji je promet privremeno ili trajno zabranjen je 406.189,55 eura (510 slučajeva), od čega se na privremenu zabranu prometa odnosi 400 slučajeva u vrijednosti od 356.830,87 eura, a na trajnu 110 slučajeva u vrijednosti od 49.358,68 eura.

Fali im sedam inspektora


Tržišna inspekcija vrši nadzor u okviru četiri grupe poslova, a od ukupno sistematizovano 61 radno mjesto za inspektore, zaposlena su 54 (22 muškarca i 32 žene), uključujući i glavnu inspektorku.

– Od ukupnog broja zaposlenih inspektora, 25 su sa mjestom rada u Podgorici, dok su ostali raspoređeni u drugim gradovima: Cetinje, Kotor, Berane, Plav sa Andijevicom i Gusinjem, Danilovgrad i Kolašin po jedan, Nikšić (Plužine i Šavnik) pet, Budva, Ulcinj i Bar po tri, Herceg Novi, Bijelo Polje i Žabljak po dva inspektora, Rožaje (Petnjica) tri – preciziraju u Inspekciji.

– Broj slučajeva zabrane prometa robe u 2021. veći je u odnosu na prethodnu godinu, a razlog tome je znatno više nađenih nebezbjednih proizvoda na tržištu u odnosu na prethodnu godinu, na šta je od uticaja kontinuirano unapređivanje znanja inspektora u ovoj oblasti, pa samim tim i inspekcijskog nadzora. Razlozi za privremenu zabranu prometa su bili: opasni neprehrambeni proizvodi na tržištu, odnosno proizvodi koji ne ispunjavaju propisane zahtjeve bezbjednosti (222 slučaja u vrijednosti od 188.151,05 eura), i u drugim slučajevima, na primjer zbog neisticanja ili nepropisnog isticanja cijena, nepropisnog sprovođenja prodajnih pogodnosti... (178 slučajeva u vrijednosti od 168.679,82 eura) – kažu u Inspekciji.

Posmatrano po vrstama djelatnosti, ukupan broj inspekcijskih pregleda je 39.657, i to promet robe – 37.469, zanatstvo i lične usluge – 2.004, usluge u prometu robe – 139 i javne usluge – 45.

– U izvještajnoj godini utvrđeno je 3.979 nepravilnosti koje su se odnosile na povredu propisa o: pravima potrošača (2.015), unutrašnjoj trgovini (1.445), bezbjednosti proizvoda (360), zanatstvu (57), zaštiti prava intelektualne svojine (osam), duvanu i duvanskim proizvodima (sedam), kontroli kvaliteta tečnih goriva naftnog porijekla (jedna), nepravilnost po Zakonu o inspekcijskom nadzoru (jedna), nepravilnost po Krivičnom zakonu (jedna) i nepravilnosti po Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti (84). U cilju otklanjanja utvrđenih nepravilnosti (3.979), inspektori su mjerom ukazivanja ili rješenjem subjektima nadzora davali naloge za postupanje u određenom roku. U 713 ukazivanja obuhvaćeno je 730 nepravilnosti. Ukupan broj donesenih rješenja, uključujući i rješenja u slučaju nepostupanja po ukazivanju, je 3.218, a istima je naloženo ukupno 3.249 mjera i radnji – istakli su u Inspekciji.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}

Izdvojeno

12. april 2025 16:43