
Nakon što se u Crnoj Gori dodatno zaoštravaju političke konfrontacije, institucija Zaštitnika upozorava da se u takvim okolnostima mora tolerisati oštra retorika, izjave koje su ponekad čak i uvredljivog karaktera, kao i izražavanje koje može šokirati ili uznemiriti javnost (to su standardi slobode izražavanja u skladu sa međunarodnom praksom), saopšteno je iz institucije Ombudsmana na čijem je čelu Siniša Bjeković.
- Međutim, podsjećamo takođe da se ovakav diskurs toleriše zbog potrebe legitimnog cilja, odnosno obavještavanja javnosti o značajnim temama kroz debatu od javnog interesa. U sadašnjoj situaciji javni diskurs u Crnoj Gori pokazuje znake odsustva bilo kod vida (samo)kontrole u kojem se čini da je osnovni cilj uvrijediti nekoga na ličnoj osnovi, a ne doprinijeti raspravi od javnog interesa. To svakako neće doprinijeti jačanju kulture dijaloga i tolerancije koji su nam sa više adresa označeni kao neophodnost, bez koje nije moguće napraviti vidljiv pomak u razvoju društva i napredovanje u evropskim integracijama - ističu u saopštenju.
Ističu da se u takvom javnom i političkom diskursu ponovo oživljavaju predrasude, stigma i govor mržnje kojim se narušava dostojanstvo osoba i društvenih grupa koje ničim nijesu označene kao faktor zbog kojih se rasprava odvija.
- Naprotiv, homofobične i slične izjave, kao i govor mržnje koji je odavno prepoznat na društvenim mrežama, sada još više marginalizuju ovu društvenu kategoriju pridajući političkim oponentima karakteristike LGBTIQ osoba u negativnom značenju i time dodatno ugrožavajući njihov ionako ranjiv položaj. Bilo kakvo dodatno objašnjenje ili relativizacija izrečenog samo pokazuje da politička i društvena javnost još uvijek nije svjesna težine izgovorene riječi, već se to samo dešava kad se ugrozi sopstveni lični integritet upravo onih koji se ponašaju na neprikladan i nedozvoljen način - navode u saopštenju.
Imajući u vidu ranija iskustva i težinu izgovorene riječi, Institucija, po ko zna koji put, apeluje, "primarno na političku javnost, da sačuva dignitet svake ličnosti koliko god je to moguće, pokrene iskreni dijalog i koristi politička sredstva koja stoje na raspolaganju i u institucijama i u društvenom okruženju, umjesto prizemnih i vulgarnih metoda kojima se ugrožava ljudsko dostojanstvo. Pri tome je svakako nužno očuvati slobodu izražavanja kao osnovno sredstvo informisanja javnosti, ali i imati na umu da je ona ograničena, pored ostalog, i pravima drugih da ih uživaju u skladu sa onim što im je država dužna da garantuje".
Коментари (1)
Оставите свој коментар