НВО Озон / -ФБ
06/02/2022 u 13:21 h
ДАН порталДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Озон: Више од половине становништва угрожено аерозагађењем

Из Озона су казали да су чак 109 дана Пљевљаци били изложени аерозагађењу које је изнад прописаних вриједности, што је готово на истом нивоу као и 2020. године, када су 110 дана средње дневне вриједности ПМ10 биле изнад 50 µг/м3

Здравље више од половине становништва у Црној Гори угрожено је аерозагађењем, казали су из Еколошког покрета Озон.

Из те невладине организације (НВО) саопштили су да су, у оквиру сервиса за грађански мониторинг квалитета ваздуха "Екоскоп“, заокружили резултате за прошлу годину.

„Резултати показују да је аерозагађење један од најозбиљнијих животних проблема и да је угрожено здравље више од половине становништва у Црној Гори“, каже се у саопштењу.

Наводи се да је највише дана са прекорачењима средњих дневних вриједности суспендованих ПМ10 честица, чија је прописана гранична вриједност 50 µг/м3, а дозвољени број дана са прекорачењима 35 на годишњем нивоу, забиљежено у Пљевљима.

Из Озона су казали да су чак 109 дана Пљевљаци били изложени аерозагађењу које је изнад прописаних вриједности, што је готово на истом нивоу као и 2020. године, када су 110 дана средње дневне вриједности ПМ10 биле изнад 50 µг/м3.

Како су навели, слиједи Бијело Поље, чији су грађани 91 дан били изложени прекомјерном аерозагађењу.

Из Озона су подсјетили да је у Бијелом Пољу током 2020. године, када је у тој општини први пут цијеле године вршен континуирани мониторинг, забиљежено 112 дана са средњим дневним вриједностима ПМ10, што је било највише у Црној Гори.

Из те НВО казали су да су и грађани Главног града такође били изложени прекомјерном аерозагађењу.

„Мјерна станица на Забјелу је регистровала 70 дана са прекорачењима средњих дневних вриједности ПМ10 , а на кружном току у Блоку В 56 дана, што је значајно више од 35 дозвољених на годишњем нивоу“, каже се у саопштењу.

Из Озона су рекли да су грађани Никшића, територијално највеће општине у Црној Гори, били 62 дана изложени прекомјерном загађењу, од чега је пет дана забиљежено у августу, као и у Подгорици, када су били актуелни многобројни вишедневни пожари.

Како су навели, неозбиљно је да надлежне институције само констатују бројеве, умјесто да проактивним приступом утичу да се спријече негативне посљедице у највећој могућој мјери.

За то је, како су поручили из Еколошког покрета Озон, потребан мултидисциплинарни, међусекторски приступ.

Из Озона су оцијенили да то, нажалост свих грађана, упорно изостаје.

“Право на чист ваздух једно је од најважнијих људских права, које гарантује и Устав, па се надамо да ће сљедећа влада рјешавање проблема аерозагађења ставити у сами врх својих приоритета, јер само тако могу се очекивати помаци”, закључује се у саопштењу.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
20. januar 2025 03:56