/ Foto: Ivan Petrović Ipe
15/10/2021 u 18:29 h
Suzana RadevićSuzana Radević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Ponovo ćemo prijavljivati prebivalište, MUP provjerava tačnost podataka

"Dan" objavljuje detalje Nacrta zakona o registrima prebivališta i boravište koji će doprinijeti sređenijem biračkom spisku

Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama zakona o registrima prebivališta i boravišta predviđa da su crnogorski državljani dužni da u roku od godinu dana od donošenja zakona prijave svoje boravište ukoliko to nisu uopšte učinili, odnosno da ponovo prijave svoje prebivalište ako već jesu, a uz podnošenje izjava predviđenih ovim zakonom.

Novitet u nacrtu ovog zakona, u koji je "Dan" imao uvid, jeste mogućnost Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) da od policije zatraži terensku provjeru tačnosti adrese u slučajevima sumnje u tačnost prijavljenih podataka prilikom prijave promjene prebivališta i prijave promjene adrese.

– Ono što je dovelo do predloženih izmjena i dopuna zakona jeste činjenica da samo uređeno prebivalište znači tačan i precizan birački spisak. Zakon o registrima prebivališta i boravišta je krunski propis za uređenje biračkog spiska, a sledstveno tome i za vraćanja povjerenja građanja u sami birački proces – piše u obrazloženju nacrta.

image
-FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Odredbama člana 2 ovog nacrta zakona predviđeno je da je crnogorski državljanin, prilikom podnošenja zahtjeva za prijavu prebivališta, prijavu promjene prebivališta, kao i prijavu promjene adrese prebivališta, u obavezi da da izjavu o tome da se nastanio u mjestu i na adresi koju je naveo u prijavi, a ukoliko je u prijavi navedena adresa stana koji je u vlasništvu drugog lica, uz prijavu se podnosi i ovjerena izjava tog lica kojom daje saglasnost da crnogorski državljanin prijavi tu adresu kao adresu stanovanja.

– Na ovaj način se dodatno pojačava odgovornost samih građana i stvaraju se preduslov za provjeru od strane nadležnih organa, koja ima za cilj utvrđivanje broja crnogorskih državljana koji zaista žive u ovoj zemlji– navodi se u obrazloženju nacrta.

Kako zakon predviđa, crnogorski državljanin je dužan da promjenu prebivališta prijavi ministarstvu u opštini u kojoj namjerava stalno da živi u roku od osam dana od nastanka promjene.

U nacrtu je predviđena i obaveza odjavljivanja prebivališta u Crnoj Gori, što do sada nije bio slučaj. U zakonu je predviđeno "može odjaviti", što je u nacrtu izmijenjeno u "dužan je prijaviti".

– Jedan od ključnih problema u registru prebivališta jeste da određeni broj crnogorskih državljana ima fiktivno prebivalište, tj. prijavljeno i nikad neodjavljeno prebivalište u Crnoj Gori, a de fakto žive i privređuju u inostranstvu, odnosno nastanjeni su uinostranstvu, sa namjerom da upravo tamo žive. Analizom propisa došlo se do zaključka da je činjenica da ova lica nemaju obavezu da odjave prebivalište, već je to ostavljeno kao mogućnost, upravo dovela i stvorila mogućnost da ovakva lica imaju fiktivno prijavljeno prebivalište – navodi se u aktu.

MUP može donijeti i rješenje o odjavi prebivališta

Nacrtom je uveden i novi institut odjave prebivališta po službenoj dužnosti, na zahtjev za provjeru adrese koji podnosi državni organ, organ državne uprave, organ lokalne samouprave, odnosno lokalne uprave, kao i drugo pravno i fizičko lice koje ima pravni interes.

– Naime, na zahtjev za provjeru adrese od strane navedenih organa–lica, ministarstvo će po službenoj dužnosti donijeti rješenje o odjavi prebivališta ako se terenskom provjerom utvrdi da crnogorski državljanin stvarno ne živi na prijavljenoj adresi– predviđeno je nacrtom.

Kada je riječ o Sadržaju evidencija, Evidencija prebivališta crnogorskih državljana sadrži gotovo iste podatke. Dodat je datum ponovne prijave kao novitet koji predviđa nacrt, kojim propisana i obaveza propisivanja obrasca ponovne prijave prebivališta.

– Evidencija prebivališta crnogorskih državljana sadrži: jedinstveni matični broj lica, prezime i ime, rođeno prezime, pol, datum i mjesto rođenja, ime oca, ime majke, matični broj oca i matični broj majke, odnosno staraoca, prebivalište, adresu, datum prijave, datum ponovne prijave, zanimanje, stepen i vrstu školske spreme i bračno stanje. Evidencija crnogorskih državljana sa prebivalištem u Crnoj Gori i boravkom u drugoj državi sadrži i datum odlaska iz Crne Gore, naziv države i adresu boravka i datum povratka u Crnu Goru. Novitet je da Evidencija odjava prebivališta crnogorskih državljana koji su se odselili u drugu državu, pored navedenih podataka, sadrži i datum odjave prebivališta, odnosno datum i broj izvršnog rjršenja u odjavi, naziv države u koju se iselio i adresu u toj državi, ako su ovi podaci dati u odjavi prebivališta ili su poznati– pipe u nacrtu.

U zaključku se navodi da ne postoje odredbe primarnih izvora prava Evropske unije, niti odredbe sekundarnih izvora prava EU sa kojom se ovaj propis može uporediti radi utvrđivanja stepena njegove usklađenosti.

Takođe se naglašava i da za sprovođenje ovog zakona nisu potrebna posebna dodatna sredstva u budzetu Crne Gore.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
04. april 2025 13:16