
Direktorica Kliničkog centra Crne Gore u Podgorici dr. Ljiljana Radulović kazala je u razgovoru za "Dan" da očekuje da će liječenje pacijenata transplantacijom matičnih ćelija u toj ustanovi početi u prvim mjesecima 2024. godine, uz pomoć svjetski poznatog stručnjaka, hemato-onkologa prof. dr Nadežde Basare.
– Nažalost, do sada smo bili prinuđeni da životno ugrožene hematološke pacijente šaljemo u inostrane centre, što je ponekad vezano sa komplikacijama budućih tretmana i odlaganjem primjene terapije. Na ovaj način ćemo napraviti značajan iskorak u kvalitetu pružanja zdravstvene usluge iz oblasti hematologije i vjerujem da će konsultacije uvažene profesorke Basare postaviti temelj za cijeli budući novi rad Odjeljenja za hematologiju u okviru Interne klinike – očekuje Radulović.
Ona je najavila i druge nove procedure u prvim danima 2024. godine, a zbog kojih su pacijente iz Crne Gore slali u inostranstvo. Jedna od njih se odnosi i na operacije na kičmi, zahvaljujući novom aparatu za intraoperativni neuromonitoring koji je obezbijeđen za potrebe Klinike za neurohirurgiju i Klinike za ortopediju sa traumatologijom za operacije skolioza na kičmi ili kičmenoj moždini. Radulović je između ostalog istakla da će tokom 2024. godine u KCCG biti omogućen i skrining novorođenčadi na urođeni poremećaj metabolizma (fenilketonurija i kongenitalni hipotireoidizam).
• U 2023. su započeti infrastrukturni projekti koji će znatno unaprijediti kvalitet liječenja pacijenata? Kada će početi sa radom Klinika za psihijatriju u novom objektu, a u okviru nje i prvo Odjeljenje za dječju psihijatriju?
Otvaranje Klinike za psihijatriju se, prema posljednjim informacijama, očekuje već za nekoliko mjeseci. Najvažnija novost je to što ćemo prvi put moći da hospitalizujemo najmlađe pacijente i da ćemo prvi put imati i prostor i kadar za rad sa djecom. Ono što je takođe veoma važno jeste da paralelno sa ovim imamo i povećanje kadra iz ove oblasti, tako da od jednog dječjeg psihijatra, kojeg smo imali prije tri godine, tokom 2024. godine u ovoj klinici bi trebalo da radi pet specijalista iz oblasti dječje i adolescentne psihijatrije. Takođe, prvi put, sva odjeljenja adultne psihijatrije biće fizički odvojena čime će se stvoriti uslovi za dublje profilisanje i ljekarskog i srednjeg medicinskog kadra. Prvi put će i faktički postojati i Centar za psihoterapiju, a otvorićemo i dnevnu bolnicu u kojoj će pacijenti boraviti nakon hospitalizacije i gdje će se prvi put sprovoditi okupaciona i psihoterapija. Ovo je prilika da podsjetimo i da je u toku i izgradnja Klinike za infektivne bolesti sa dermatovenerologijom koja se otvara, kako očekujemo, u oktobru 2024. godine.
Uz to, u toku je izrada projekata kao završne faze početka izgradnje objekta za PET CT sa novom Klinikom za hematologiju. Ovaj objekat bi, kako smo najavili, trebalo da bude završen do sredine 2025. godine. Konstrukcijom ovog objekta izvršiće se i renoviranje zgrade stare onkologije, čime će se stvoriti uslovi za kvalitetniji rad zaposlenih u Centru za bolesti dojke, ali i, prvi put, stvoriti uslovi za terapijski dio nuklearne medicine. Ovo je mjesto gdje će se u okviru Klinike za hematologiju u punom kapacitetu obavljati transplantacije koštane srži, a prvu u prostoru sadašnjeg Instituta za onkologiju očekujemo u prvim mjesecima 2024. godine pod vođstvom cijenjene profesorke Basare.
• Da li ste upoznati sa planiranim budžetom za 2024. godinu i da li očekujete finansijske probleme u radu KCCG?
Do ovog trenutka nije određen budžet KCCG za 2024. godinu, pa jedino mogu da saopštim da je zahtjev naše ustanovi iznosio 156 miliona eura, od čega je na tekuće izdatke projektovano 137 miliona eura. Smatram da je zahtjev koji smo uputili maksimalno racionalan za ustanovu koja pokriva preko 65 odsto svih zdravstvenih usluga u zemlji, a koja osim što po kvantitetu predstavlja najznačajniju ustanovu, mora da nastavi sa kvalitativnim iskoracima ukoliko želimo da pružimo zdravstvenu uslugu koju zaslužuju stanovnici naše zemlje.
• Koliko u KCCG, uključujući i Dječju bolnicu, fali ljekara i koje su to specijalnosti?
S obzirom na opterećenost KCCG i tradicionalno najopterećenije grane medicine, cijenim da je od krucijalnog značaja što smo u posljednje tri godine, uz borbu protiv koronavirusa i ekstenzivnu izgradnju objekata i njihovo renoviranje, paralelno planski radili i na razvoju sopstvenog kadra.
Zato je važno što je tokom 2023. godine 35 doktora steklo zvanje specijaliste i njih 10 užeg specijaliste. Idućeg mjeseca očekujemo da će još 10 doktora steći zvanje specijaliste. Ovo je ključna trasa kojom treba da nastavimo da se krećemo kako bismo u perspektivi mogli da govorimo o rasterećenju endokrinologije, neurologije, kardiologije, gastroenterohepatologije…