
Savjet Radio-televizije Crne Gore (RTCG) juče nije uspio da se dogovori oko ustupka za 129 bivših radnika Javnog servisa koji su izgubili spor protiv te kuće i plaćaju sudske troškove od nekoliko stotina hiljada eura. Odlučeno je da se na elektronskoj sjednici razmotri da li mogu da naprave ustupak i da radnici, umjesto na 36, dug plate u 60 mjesečnih rata. U pitanju je spor koji traje duži niz godina, a sve je počelo kada su radnici prije oko 30 godina od plata izdvajali pet odsto za repetitore i emisione centre za emitovanje programa RTCG. Devedesetih godina je, međutim, emisiona tehnika izdvojena iz RTCG i pripojena Pošti Crne Gore, od čega je jedan dio privatizovo Telekom. Radnici koji su bili vezani za emisionu tehniku su dobili vaučere i novčane naknade, a ostali su smatrali da su oštećeni, jer su svi ulagali u tu tehniku. Pokrenuli su spor protiv RTCG, ali su ga izgubili.
Pravnica Irena Vešović je rekla da oni ovaj dug moraju da plate i da tu nema dileme, sa čim je bio saglasan i član Savjeta Filip Lazović ističući da je sudska odluka nešto što se mora ispoštovati, i da se jedino može ići ka tome da im se povećaju rate. Marijana Camović Veličković je tražila da se radnicima otpišu kamate i da je RTCG u mogućnosti da to uradi, a istakla je da je jednom advokatu isplaćuje čak 700.000 eura od čega 200.000 je PDV, te je tražila da se to ispita.
Generalni direktor RTCG Boris Raonić kazao je da bi otpisivanje kamata bilo nezakonito, te da su oni obavezni da poštuju sudsku presudu.
Savjet je razmatrao više prigovora koji su podnijeti ombudsmanu RTCG Danijeli Popović i nijesu uvažili njenu preporuku da se uvaži prigovor Medija centra na emisiju "Gledajmo se" u kojoj je bilo riječi o ugovaranju brakova i traženju nevjesti po Albaniji, a članovi su istakli da je u prilogu samo prikazana istina. Filip Lazović je ukazao da sadržaj nije ugrozio ničije dostojanstvo, te da je činjenica da takvi brakovi postoje. Njegov kolega Naod Zorić je ocijenio da je u pitanju prikazivanje ljudske sudbine, dok je Marijana Camović Veličković imala drugačije mišenje navodeći da "građani vole da vide i rijaliti pa ga Javni servis neće i ne smije prikazivati".
Коментари (0)
Оставите свој коментар