Studentski parlament se, kako naglašavaju, zalaže za sveobuhvatnu i dubinsku analizu uzroka koji su doveli do različitih devijantnih pojava u našem društvu, uključujući i tragične događaje na Cetinju.
– Očigledno je da korijeni problema kao što su korupcija, kriminal, pravna nesigurnost i socio-ekonomske poteškoće sežu decenijama unazad. Rješavanje ovih pitanja zahtijeva sistematičnu, stručnu i politički odlučnu akciju, usmjerenu na dugoročne i održive rezultate – stoji u saopštenju studentskog parlamenta.
Ne vjeruju, kako ističu, da se partikularnim pristupom – vremenski ili tematski ograničenim intervencijama – mogu riješiti kompleksni društveni problemi.
Takav pristup, naglašavaju, ne bi sadržao ono što je suštinski važno za studentski aktivizam: intelektualnu, akademsku i naučnu dubinu.
– S druge strane, Studentski parlament Univerziteta Crne Gore prepoznaje značaj studentskog aktivizma i slobode izražavanja. U tom duhu, kao predstavničko tijelo svih studenata UCG, koristićemo svoj institucionalni i demokratski kapacitet kako bismo podstakli aktuelnu ali i svaku drugu Vladu, kao i sve nadležne državne organe, da ključna i goruća pitanja crnogorskog društva stave u fokus svog rada – ističu u saopštenju.
Ovaj napor, kako se navodi, po potrebi, može uključivati i proteste kao jedan od legitimnih oblika demokratskog organizovanja.
– Ipak, naglašavamo da je Studentski parlament demokratska institucija koja odluke donosi u skladu sa jasno utvrđenim procedurama. S tim u vezi, za donošenje odluke o uključivanju Studentskog parlamenta u bilo koju vrstu procesa, neophodno je da se jasno utvrde ciljevi i principi djelovanja, na osnovu kojih bi proizašlo izjašnjenje, odnosno zaključak Skupštine Studentskog parlamenta. Ovo je posebno važno iz razloga što Skupštinu Studentskog parlamenta čini 24 predstavnika 19 univerzitetskih jedinica, po pravilu različitih interesovanja, usmjerenja i stavova o konkretnim društvenim pitanjima – poručuju iz Studentskog parlamenta.
Sve njih, poručuju, okuplja osnovni cilj djelovanja Studentskog parlamenta - unapređenje položaja studenata i uslova studiranja u našoj državi.
– Istovremeno, poštujemo pravo svakog studenta da, u skladu sa svojim uvjerenjima, odabere alternativne načine iskazivanja stavova. S tim u vezi, ovim putem ukazujemo na činjenicu da smo sa neformalnom grupom studenata "Kamo sjutra" imali intenzivnu komunikaciju u vezi sa organizacijom protesta koji je bio organizovan sa ciljem da ukaže na probleme seksualnog i drugih oblika nasilja, prije svega u obrazovnom sistemu. Tom prilikom, kolegama su traženi određeni odgovori, upravo vezano za prirodu i ciljeve tog protesta, kao i za planove budućeg djelovanja, a za koje smatramo da moraju biti osnova za preduzimanje bilo kakve zajedničke aktivnosti – zaključluju u saopštenju.
Uprkos činjenici da nismo dobili sve odgovore, članovi rukovodstva aktuelnog saziva Studentskog parlamenta su u lično ime prisustvovali protestu koji je održan krajem decembra ove godine, te na taj način svojim ličnim primjerom pokazali šta misle i kako se odgovorno odnose o ključnim zahtjevima koji su iznijeti u okviru tog protesta.
Za svaki protest i slične vrste aktivnosti, uvijek insistiramo na usvajanju jasnih odgovora, posebno u pravcu načina uključivanja, uloge Studentskog parlamenta, kao i značaja za cjelokupnu studentsku populaciju. Potcrtavamo važnost ovakvog pristupa, jer bez takvih, jasnih načela, zajedničke aktivnosti mogu da promijene osnovni fokus, a što se i desilo u međuvremenu. Tako dolazimo u stanje povećanog rizika od zloupotrebe studentskih protesta u cilju ispunjavanja pojedinih političkih agendi i interesa. U konkretnom slučaju, u kojem je kao povod za zajedničko djelovanje uzet tragičan događaj na Cetinju, poseban obzir je obavezan iz pijeteta prema žrtvama, ali i zbog saosjećanja prema njihovim najbližim.
U slučaju ispunjenja ovog rizika, susrijećemo se sa velikom opasnošću stvaranja dubokih podjela unutar ionako malobrojne studentske populacije u Crnoj Gori, što može dovesti do stvaranja dodatnog problema u kreiranju kritične mase i studentske solidarnosti i kohezije, a što kao Studentski parlament ne smijemo dozvoliti.
Na kraju, ističemo da naš primarni cilj ostaje jačanje studentskog glasa kroz institucionalne mehanizme, uvažavajući principe transparentnosti, solidarnosti i društvene odgovornosti. Želimo, po svaku cijenu, da izbjegnemo opasnost stvaranja dubokih podjela unutar ionako malobrojne studentske populacije u Crnoj Gori.
Nastavićemo da pratimo društvena dešavanja, saslušavamo argumente svih strana i preduzimamo mjere koje su u najboljem interesu studenata, dosledno našim osnovnim vrijednostima.