
Najveći broj žena koje su potražile pomoć bio je iz Podgorice, a za podršku su nam se obraćale i korisnice iz drugih crnogorskih opština, uključujući Zetu, Mojkovac, Berane, Plav, Pljevlja, Kolašin, Ulcinj, Bar i Nikšić, kazala je u razgovoru za "Dan", izvršna direktorica SOS telefona Podgorica Biljana Zeković.
– Najčešće tražena pomoć odnosila se na psihološko savjetovanje, koje je u individualnoj formi pruženo za 60 korisnica. Pravno savjetovanje bilo je neophodno za 35 žena, dok su se mnoge obraćale i za informacije o svojim pravima, podršku u komunikaciji s institucijama, kao i za usluge povjerljivog lica. Poseban značaj imala je psihoterapijska podrška, koja je od februara do oktobra obuhvatila 18 klijentkinja kroz 60 seansi u trajanju od jednog sata, za klijentkinje iz Podgorice, Nikšića i Bara. Korisnice SOS telefona najčešće su prijavljivale fizičko nasilje, koje je u mnogim slučajevima bilo praćeno psihičkim i ekonomskim nasiljem. U najvećem broju slučajeva, nasilje je dolazilo od bračnog ili vanbračnog partnera. Prosječno trajanje nasilja kod žena koje su se obratile za pomoć bilo je između šest mjeseci i tri godine, ali je bio i zabrinjavajući broj onih koje trpe nasilje pet godina i više – izjavila je Zeković za naše novine.
Većina korisnica bila je u starosnoj dobi od 24 do 36 godina, a podršku su tražile i žene između 42 i 54 godine.
– Pored njih, pomoć je pružena i za petoro djece mlađe od 18 godina – dodala je Zeković, navodeći da još nemaju podatke za početak ove godine jer su u obradi.
Upitana ko najčešće prijavljuje nasilje, ona kaže da najveći broj prijava nasilja i dalje dolazi od samih žena koje su žrtve, ali sve je izraženiji trend da nasilje prijavljuju i članovi porodice – djeca koja žele da zaštite majke, roditelji i braća, kao i prijatelji i komšije.
– Ovaj porast prijava od strane okruženja pokazuje da raste informisanost i senzibilisanost društva po pitanju nasilja nad ženama. Važnu ulogu imaju i zaposleni u institucijama, koji nas često kontaktiraju kada posumnjaju ili utvrde da žena trpi nasilje. Njihova intervencija može biti ključna u situacijama kada žrtva još nije spremna da sama potraži pomoć ili nije u mogućnosti da to učini. Posebno je značajno što sve veći broj građana zna da se nasilje može prijaviti anonimno, bez obaveze da otkriju lične podatke. Ova mogućnost smanjuje strah od potencijalne odmazde počinioca i podstiče ljude da reaguju kada prepoznaju nasilje u svojoj okolini. Ohrabruje i činjenica da su institucije, mediji i organizacije civilnog društva kroz različite kampanje i edukacije doprinijeli podizanju svijesti o tome da je nasilje društveni problem, a ne privatna stvar pojedinca. Sve više ljudi razumije da blagovremenom prijavom mogu spasiti nečiji život i omogućiti žrtvi da što prije dobije adekvatnu pomoć i zaštitu – istakla je Zeković.
Ona potvrdno odgovara na pitanje da li je nasilje u porastu.
– Razlozi za ovaj negativni trend su kompleksniji nego što se ranije mislilo. Donedavno smo smatrale da je povećan broj prijava rezultat veće informisanosti i osnaženosti žena da prijave nasilje, kao i činjenice da zajednica sve više razumije da odgovornost ne leži na žrtvi, već na počiniocu. Međutim, u poslednje vrijeme svjedočimo promjeni u dinamici nasilja, pri čemu su se pojavili i novi oblici nasilja koji dodatno ugrožavaju žene. Sve je prisutnije onlajn nasilje, uključujući ucjenjivanje, praćenje i uhođenje putem društvenih mreža i digitalnih platformi, čak i od strane bivših ili sadašnjih partnera. Tehnologija je omogućila nasilnicima da kontrolišu i zastrašuju žrtve na suptilne, ali jednako opasne načine. Pored toga, sve češći su i oblici ekonomskog nasilja, gdje žene bivaju finansijski zavisne i onemogućene da izađu iz nasilnog odnosa, kao i mobing i zlostavljanje na radnom mjestu, koji dodatno otežavaju njihovu sigurnost i ekonomsku stabilnost – upozorava Zeković.
Smatra da se porast nasilja može povezati i sa širim društvenim okolnostima, uključujući ekonomsku nesigurnost, normalizaciju nasilja u digitalnom prostoru, kao i nedostatak adekvatnih sankcija za počinioce.
– Sve to dodatno otežava položaj žena i pokazuje da se borba protiv nasilja mora prilagođavati novim izazovima, uz jačanje mehanizama zaštite i podrške za žrtve – zaključuje Zeković.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar