Ilustracija / Shutterstock
28/04/2023 u 11:31 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Svjetski dan bezbjednosti i zdravlja na radu

Bezbjedno i zdravo radno okruženje je osnovni princip i pravo svih zaposlenih na poslu

Međunarodna organizacija rada (MOR) usvojila je juna prošle godine odluku da u svoja osnovna načela uključi i „bezbjedno i zdravo radno okruženje“, a ove godine 28. aprila slavi se dan posvećen datim načelima.

Međunarodna organizacija rada je 2003. godine počela da obilježava Svjetski dan kako bi istakla prevenciju povreda i bolesti na radu.

Jedan od glavnih stubova Globalne strategije je propagiranje prava i obaveza zaposlenih i poslodavaca. Svjetski dan bezbjednosti i zdravlja na radu je značajno sredstvo za podizanje svijesti o značaju ovih tema za sve zainteresovane strane.

Rizici koji se pojavljuju na poslu

Svaki pojedinac je odgovoran za primjenu proaktivnih mjera i aktivnosti u oblasti bezbjednosti i zdravlja na radu u cilju sprečavanja fatalnih povreda ili povreda sa bolovanjem zaposlenih na radu. Vlade su odgovorne za obezbjeđivanje infrastrukture – zakonskih propisa i usluga – neophodnih da se osigura da zaposleni imaju posla i da da se preduzeća razvijaju. Poslodavci su odgovorni za primjenu svih mjera i aktivnosti kako bi se obezbijedilo da radno okruženje bude bezbjedno i zdravo.

Sa razvojem društva i nauke (tehnologije) javljaju se i novi profesionalni rizici poput:

– Nove tehnologije i proizvodni procesi, npr. nanotehnologija, biotehnologija;

 Novi uslovi rada, npr. veća opterećenja, intenziviranje rada zbog smanjenja broja zaposlenih, loši uslovi povezani sa migracijom radi posla, poslovi u neformalnoj ekonomiji;

– Novi oblici zapošljavanja, npr. samozapošljavanje, spoljni saradnici, privremeni ugovori;

Na njih mogu uticati promjene u percepciji o važnosti određenih faktora rizika, npr. uticaji psihosocijalnih faktora na stres na poslu.

Bezbjednost na radu

Bezbjednost na radu i zaštita zdravlja moraju se tretirati kao jedinstveni i cjelovit sistem, baziran na procesnom pristupu, prema kome se nijedan od koraka ne smije preskočiti. Procjena rizika je osnovni alat koji poslodavcu omogućava sveobuhvatan uvid u stanje bezbjednosti i zdravlja na radu i jednostavno upravljanje radnim procesima sa aspekta bezbjednosti i zdravlja na radu.

Stres i zdravlje na radu

Jedan od faktora koji utiče na bezbjednost na radu je stres. On počinje sa buđenjem. Pogotovo u slučaju kada ljudi imaju toliko obaveza da ne mogu da ih isprate.

Čovjek je ranije imao, uglavnom, kratkoročan stres koji se završavao sa ispunjenjem obaveze.

– Naši stresovi su hronični, traju dugo, dugo opterećuju organizam i onaj kapital koji mi u vidu energije imamo da bi nešto riješili trošimo, a ne obnavljamo.

Moramo da pokušamo da u ovom svijetu stvari koje nas opterećuju racionalizujemo, napravimo plan rada, gdje ćemo moći da smanjimo nivo stresora – ističu stručnjaci.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
20. novembar 2024 20:06