Ljekari odgovarali na pitanja pacijenata / foto: Natalija Mrdak
04/12/2024 u 07:22 h
Natalija MrdakNatalija Mrdak
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

U Crnoj Gori 794 odraslih paciјenata i sedmoro dјece sa multiplom sklerozom: Neki na dijagnozu čekali i po 26 godina

U Crnoj Gori multiplu sklerozu (MS) imaju 794 odrasle osobe i sedmoro djece. Radi se o oboljelima kod kojih je uspostavljena dijagnoza i koji primaju odgovarajuću terapiju.

Prema anketi Udruženja oboljelih od multiple skleroze Crne Gore, ispitanici su se izjasnili da su im dijagnoze uspostavljene u periodu od dva mjeseca do 26 godina. Od prvih simptoma do postavljanja dijagnoze u većini slučajeva su prošla tri mjeseca, a kod nekih od dvije do četiri godine. Nekima je dijagnoza uspostavljena nedavno, iako su prve simptome imali prije 10 ili 17 godina. 

Većina anketiranih ima RR – relapso-remitentnu formu bolesti (56 odsto), 9 odsto SP – sekundarno progresivnu i 7 procenata PP – primarno progresivnu multiplu sklerozu, dok je 28 odsto kazalo da ne zna.

MS je hronično neurološko oboljenje koje je glavni uzrok funkcionalne onesposobljenosti. Javlja se najčešće kod osoba između 20. i 40. godine života, dva do tri puta češće kod žena nego kod muškaraca. Nastanak multiple skleroze rezultira problemima različitog stepena, od blage ukočenosti i otežanog hodanja, do osljepljenja. Tačan uzrok nastanka bolesti i dalje nije poznat savremenoj medicini, mada se pretpostavlja da genetski faktor igra važnu ulogu u nastajanju MS, kao i pad imunog sistema u kombinaciji sa nekom virusnom infekcijom.

Većina anketiranih (73 odsto) nije mogla da se izjasni da li su zadovoljni učinkom lijeka koji trenutno uzimaju, 21 odsto je potvrdno odgovorilo, male promjene osjeća 4 odsto oboljelih, dok je 2 procenta reklo da ne zna.

Sedam ranih simptoma multiple skleroze

Od 60 odsto anketiranih koji su se izjasnili da imaju neželjena dejstva ljekova koje uzimaju, većina je navela perutanje kože i opadanje kose, povraćanje, mučnine i vrtoglavice, bolove u mišićima i glavolje, dok su u manjem procentu kazali da su to anksioznost i depresija, niski leukociti, modrice i podlivi, smanjen imunitet i uvećana jetra.

Skupu, na kojem je predstavljena anketa, prisustvovali su predstavnici pacijenata iz svih opština, koji su postavljali pitanja specijalistima neurolozima dr Ljiljani Radulović, dr Zilhi Idrizović i dr Mladenu Debeljeviću. Najčešće su ih zanimale informacije o razlozima za nastanak bolesti, te mogućnosti da ovu bolest prenesu potomstvu, ali i zašto je najveći broj oboljelih u Nikšiću i zbog čega je došlo do povećanja broja oboljelih mladih ljudi.

Jedna od pacijentkinja je kazala da brat i ona imaju multiplu sklerozu, iako ovo oboljenje nije imao niko u njihovoj porodici, te da nikada nijesu dobili odgovor na pitanje kako je to moguće i šta je uzrok.

Prema riječima dr Ljiljane Radulović, neurolozi u Kliničkom centru Crne Gore podstiču ukupan kvalitet života, uključujući i planiranje potomstva.

– Visoko efektivna terapija kod 70 odsto pacijenata dovodi do kontrole bolesti, istakla je Ljiljana Radulović, napominjući da smo među rijetkim državama u kojima je 97 odsto oboljelih pokriveno adekvatnom terapijom.

Kako je istakla, oni koji imaju MS, imaju veću vjerovatnoću da njihova djeca obole od iste bolesti od roditelja koji nemaju to oboljenje.

– Pretpostavlja se da oko 250 gena utiču na pojavu multiple skleroze i to čini samo nečiju predispoziciju da razvije MS. Zajedno sa genetskom predispozicijom utiču i faktori sredine, aktivno i pasivno pušenje, nivo vitamina B12, prethodne infekcije... znači sve to treba da se posloži kao mozaik, pa da kažemo da taj pacijent ima veću vjerovatnoću da oboli od MS, istakla je Radulović.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
18. januar 2025 12:02