
Vlada u tehničkom mandatu, Ustavni sud bez kvoruma, Vrhovno državno tužilaštvo, Vrhovni sud, Upravni sud u v.d. stanju, nekompletiran Sudski savjet, guverner Crntralne banke kome će uskoro isteći mandat, crnogorska je zbilja koja dodatno državu gura u sveukupnu krizu. Za krivce ovakvog stanja pravnici i građani označavaju političare, prvenstveno one što sjede u crnogorskom parlamentu i kojima su povjereni mandati ne bili se za svakog pojednica ove države borili. Nažalost, to se pretvorilo u suštu suprotnost.
Nekadašnji predsjednik Ustavnog suda Blagota Mitrić kaže da svaka država teži da postane pravna država, a da bi to postala mora u njoj da vlada osnovni ustavni princip, koji se zove vladavina prava i poštovanje propisa.
– Međutim, kod nas je potpuno obrnuto i to malo što smo imali državnih institucija, to je počelo da se stravično oburdava i urušava, kao da je nastupio zemljotres. Mene najviše lično kao građanina boli situacija u Ustavnom sudu kao organu koji brani i štiti pravnu državu. Zahvaljujući političarima i ove i one strane i ove i onih vlada, došli smo u situaciju da Ustavni sud faktički ne postoji, nema ga. To je ravno pravnoj katastrofi, da ne govorim o domino efektu. Rješenje je u Skupštini Crne Gore i istorijsku ulogu treba da odigra predsjednica parlamenta – izjavio je za "Dan" Mitrić. On ukazuje da nakon sticanja nezavisnosti i člansta u UN, umjesto da napredujemo u razvoju pravno-političkog sistema Crne Gre, krenuli smo obratnim putem.
– Putem da jednu po jednu instituciju urušamo, na primjer Sudski savjet osam godina nije mogao da se promijeni. To je strašno. To je za mene kao pravnika nezamislivo. I dan-danas nemamo zakone o vladi i skupštini koji regulišu odnose u pogledu nadležnosti i donošenje akata i imenovanja – istakao je Mitrić.
Advokat Veselin Radulović ocjenjuje da je prethodna vlast na čelu sa DPS-om odgovorna zbog toga što nikada nijesmo dobili dovoljno jake, profesionalne i nezavisne institucije. Međutim, nakon pada DPS-a sa vlasti, kako dodaje, svjedoci smo krajnje neodgovornog i neozbiljnog odnosa političkih partija i njihovih lidera koji svakodnevno pokazuju građanima da su im partijski i lični interesi najvažniji.
– U v.d. stanju je Vrhovni sud kome su u prvoj polovini godine nedostajalo dvije trećine sudija. U v.d. stanju je Vrhovno državno tužilaštvo i nema izgleda da će iz tog stanja uskoro izaći, a izbor Vrhovnog državnog tužioca gotovo niko više i ne pominje. U v.d. stanju je i Upravni sud, Sudski savjet radi u nepotpunom sastavu, a Ustavni sud od skoro nije funkcionalan. Sve navedeno je rezultat neodgovornog i neozbiljnog ponašanja političkih partija koje ova pitanja i imenovanja koriste za ucjene i međusobnu političku trgovinu. Mandat ističe i guverneru Centralne banke i nije realno očekivati da skupštinska većina prihvati predlog predsjednika Crne Gore da na toj funkciji ostane dosadašnji guverner, pa je moguće da i ta institucija uskoro uđe u v.d. stanje. Dakle, umjesto slabih institucija za čiju slabost je dominatno odgovorna DPS, dobili smo nešto još gore – blokadu skoro svih ključnih institucija sistema – ocijenio je u izjavi za "Dan" Radulović.
Dodaje da je osim toga Vladi izglasano nepovjerenje i ona funkcioniše u tzv. tehničkom mandatu, ali bez ikakvih ograničenja u donošenju odluka.
– Skupština već godinama ne vrši svoje nadležnosti utvrđene Ustavom jer ne bira članove Sudskog savjeta, ne bira Vrhovnog državnog tužioca, ne bira sudije Ustavnog suda, ne donosi bitne zakone kao što su zakon o vladi i zakon o skupštini, a reforma izbornog zakonodavstva očigledno nije u interesu političkih partija. Ne znam da li neka od partija ima politički cilj da se sistem i država potpuno blokiraju, ali sigurno je da takvo ponašanje predstavlja zloupotrebu službenih ovlašćenja. Lideri političkih partija nemaju nikakve odgovornosti za svoja činjenja i nečinjenja i sve dok je tako oni će nastaviti da štite samo lične i partijske interese i uvijek će tražiti način da blokiraju rad institucija, a institucije će i dalje biti taoci njihove političke trgovine, međusobnih ucjena i političke korupcije. Umjesto rada u javnom interesu, na političkoj sceni imamo samo neodgovornost političara – istakao je Radulović.
Dodaje da je u prošlogodišnjem izvještaju Evropske komisije oblast pravosuđa najgore ocijenjena.
– Brisel je još prošle godine podsjetio da od prethodnog izvještaja takođe nema pomaka. Bojim se da novi izvještaj može biti još gori od prethodno najgoreg od kada Crne Gora vodi pregovore sa EU. Ključne institucije su nefunkcionalne ili su na granici funkcionalnosti, a partitokratski i klijentelistički sistem, koji je uspostavio DPS, nova parlamentarna većina nije ni pokušala da demontira. Naprotiv, u brojnim segmentima nastavili su da vladaju na isti ili sličan način kao što je i DPS radio. Klijentelizam, nepotizam i partijsko zapošljavanje karakteristike su svih političkih partija – ističe Radulović.
Коментари (0)
Оставите свој коментар