sa presa / - PC
27/10/2021 u 11:14 h
Ana GajevićAna Gajević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

(VIDEO) Abazović: Ovo je zakon protiv mafije, očekujem da ga podrži 81 poslanik

- Volio bih da vidim koji su to poslanici protiv, pa da daju svoje obrazloženje. Nadam se da ćemo u borbi protiv korupcije budemo zajedno - ocijenio je on

Zakon o porijeklu imovine je jasan i nedvosmislen i njime će se stati na kraj nelegalnom bogaćenju funkcionera, bilo mafijaša, bilo građana koji su nezakonito stekli imovinu, poručio je potpredsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović ne pres konferenciji na kojoj su prezentovali model oduzimanja imovine nezakonitog porijekla.

 - Zakon o porijeklu imovine je sistemski zakon koji je obećala ova Vlada. Nadam se da se neće desiti da se ne primjenjuje ovaj zakon i vjerujem da je crnogorsko duštvo sazrelo da sa ovakvim komplikovanim antimafija zakonom suoči. Ja bih ovaj zakon nazvao zakon protiv mafije, biće potrebno da svi organi daju doprinos da se ovaj zakon sprovede, i doprinijeće svi da ovaj zakon bude primjenjiv. Ja sam ponosan na ono što je radna grupa odradila u prethodnom periodu i nadam se da ćemo uz pomoć drugih organa učiniti da ovaj zakon zaživi. Očekujem podršku od svih 81 poslanika, i volio bih da vidim koji su protiv da daju svoje obrazloženje. Nadam se da ćemo u borbi protiv korupcije budemo zajedno - ocijenio je Abazović.

Abazović je naveo da građanski postupak napada imovinu, a kroz postupke koji će biti brzi, oduzeta imovina će postati vlasništvo države.

- Ako vozite ferari ili blindirano vozilo, reći će vam da ste kriminalac, ali ako ne dokažete da ste ga zaradili, on će, ili bilo koja imovina, postati vlasništvo CG. Nama je važno da napadnemo imovinu, i uspjećemo da targetujemo pojedinu imovinu, oko koje nije postignut epilog. I euro je važan ako je nelegalno stečen, ali ovdje treba da se napadne imovina koja je ogromna, kako bi se vratila u budzet i doprinijela građanima - naveo je on.

On je istakao da građani jedva čekaju da zakonsko rješenje stupi na snagu.

- Ja ne želim da vjerujem da se Vladi žuri, a da se poslanicima ne žuri kada je ovaj zakon u pitanju. Nadam se da će poslanici shvatiti koliko je bitno, i nadam se da će na narednoj sjednici biti ovo zakonsko rješenje. Nije da mi nismo imali mehanizme i ranije, ali smo sa ovim setom zakona uprostili situaciju. Ako postoje političke razlike, nadamo se da se neće uslovljavati ovim stvarima - dodao je on.

Državni sekretar u Ministarstvu pravde Boris Marić zahvalio se kolegama koji su im dali podršku u ovom projektu, kao i ekspertima iz Britanije, Italije Španije.

- Biće promijenjeno ime zakona, imaće u sebi finansijsku istragu. Imaćemo građanski postupak kao noseći za oduzimanje imovine. Irska je rodonačelnik modela o oduzimanju imovine. Crnogorski model će, nadam se biti moćan model koji će dati rezultate. Osnovni cilj ovog zakona je oduzimanje imovine radi obesmišljavanja krivičnih djela - naveo je Marić.

Kako je naveo, tužioci finansijsku istragu će moći da pokreću prije, u toku postupka i šest mjeseci nakon sudskog postupka. Kad se pokrene finansijska istraga, kako dodaje, imovina će biti zamrznuta.

image

sa presa

- PC

Kako je naveo, tužioci će moći da formiraju finansijske timove. Objasnio je i da osumnjičeni će morati da dokažu odakle im imovina, a kasnije je sud u obavezi da svu dokumentaciju dostavi Poreskoj upravi.

 - Radi se o jednom mehanizmu koji će biti moćan u borbi protiv mafije, bili oni javni funkcioneri ili članovi mafije - naglasio je on.

Marić je kazao da na dnevni red treba da dođe i Zakon o sprječavanju korupcije, te istakao da neće više biti opravdanja zaposlenih u institucijama da im zakon smeta.

Abazović: Četiri poslanika ničim ne ucjenjuju Vladu

Abazović je kazao da će odmah ovaj zakon biti prosleđen Skupštini.

 - Očekujem da se odblokira parlament, da se usvoje zakoni ali i budzet. Ova četiri poslanika ničim ne ucjenjuju Vladu, ako treba da se glasa za Tužilački savjet glasaćemo, neka oni koji ne dolaze u parlament i ucjenjuju popisom, te ovim, te onim, nek oni objasne građanima zašto nema ovih zakonskih rješenja - kazao je on.

Državni sekretar u Ministarstvu finansija Janko Odović ponovio je da je riječ o anti-mafija zakonu, i tu se donosi set zakona.

- Imamo dva dodatna poreska mehanizma koja se mogu upotrebiti. Bitno je naglasiti da ukoliko imamo ovakav sistem tužilaštva koje ovako funkcioniše, Vlada je izmjenila dva zakona, u maju je utvrdila dopune zakona o poreskoj administraciji. On je poslat parlamentu 14 maja i do danas nije razmatran na sjednici  - kazao je Odović.

On je istakao da se Vlada potrudila da narodu da brz postupak, te da su se trudili da ispune obećano.

 - Potrudili smo se da postupak bude brz i transparentan - kazao je on odgovarajući na pitanja novinara.

image

sa konferencije

- PC

Savjetnik potpredsjednika Vlade za pravna pitanja Ivo Šoć, kazao je da je ovo postupak protiv imovine, a ne protiv lica, te da će građanski postupak biti odvojen od krivičnog.

- Smisao je da nema više prepreke osuđenosti lica, da bi se pokrenio postupak - kazao je Šoć.

Šoć je kazao da će svi koji imaju preko 50.000 eura morati da dokazuju porijeklo imovine.

- Moguće da će tu ići gore, tu dolje. Znaćemo koja je ciljna grupa protiv koje će se voditi finasijske istrage- dodao je on.

Šoć je dodao da postupak pred građanskim sudom biće građanski, pa imunitet poslanika nikakvog značaja nema.

Kako su istakli, ranije iz Vlade. Model oduzimanja imovine nezakonitog porijekla treba da doprinese jačanju vladavine prava i crnogorskih institucija, a samim tim i afirmaciji pravde.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог

Izdvojeno

29. april 2025 23:19