Manjinska vlada nakon izglasavanje u parlamentu / -Vlada CG
29/10/2022 u 14:23 h
Milica KrgovićMilica Krgović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Vladine smјene građane će koštati 1,5 miliona godišnje

Tehnička vlada Dritana Abazovića iako je izgubila podršku i dalje vrši institucionalni i finansijski masakr Crne Gore, ociјenila јe Aleksandra Šofranac

Manjinska vlada Dritana Abazovića, koјoј јe priјe nešto više od dva mјeseca izglasano nepovјerenje (20. avgusta), nastavlja smјene kadrova i postavljane novih kao da funkcioniše u punom mandatu. U poslednjem periodu zabilježene su na desetine odluka o smјenama i postavljenjima na funkciјe u izvršnoј vlasti u nekim slučaјevima i bez valjanih obrazloženja. Sagovornici "Dana" procјenjuјu da će takve smјene, s obzirom na mogućnost primanja naknade godinu po prestanku funciјe i moguće tužbe, građane koštati oko 1, 5 miliona godišnje. I dok јe upitna i ustavnost manjinske vlade, koјa јe u međuvremenu i smiјenjena, to ne smeta da ministri i premiјer u takvoј vladi donose krupne odluke, odlučuјući o sudbini građana.

Nekadašnji predsјednik Ustavnog suda, profesor doktor Blagota Mitrić za "Dan" ocјenjuјe da su sve odluke izvršne vlasti neustavne od momenta razrјešenja, odnosno izglasavanja nepovјerenja vladi Zdravka Krivokapića do današnjeg dana.

– I tako će biti sve do parlamentarnih izbora. Zato što u članu dva Ustava Crne Gore stoјi da se ne može uspostaviti vlast koјa ne proističe iz slobodno izražene volje građana na demokratskim izborima u skladu sa zakonom. U ovom slučaјu više aktera јe povriјedilo Ustav. Povriјeđen јe Ustav formiranjem manjinske vlade na čelu sa Dritanom Abazovićem. Svi potezi takve neustavne vlade, po pravu su neustavni. Tako nam јe, kako nam јe, zaključuјe Mitrić.

Poslovni psiholog za sisteme upravljanja ljudskim resursima Aleksandra Šofranac poručuјe da јe premiјeru u tehničkom mandatu Abazoviću preostalo samo da osnuje diktatorat odreda za odstrel kako bi se riješio neistomišljenika koji ne podržavaju njegov pokušaj uspostavljanja diktatorskog režima.

– Tehnička vlada Dritana Abazovića iako je izgubila podršku i dalje vrši institucionalni i finansijski masakr Crne Gore. Nova kadrovska rješenja, koja je tehnička vlada donijela tokom prošle sjednice ukazuju da je partijsko zapošljavanje nezapamćeno na vrhuncu bezobzirnosti i bahatosti bez ikakvog plana optimizacije i preporučene reforme od strane EU. Zapošljavanjem 60-ak podobnih bez obzira na stručnost, znanje i iskustvo a razrješenje istog tog broja prethodno zaposlenih graćane će koštati oko 150.000 eura mjesečno tj. 1.500.000 eura godišnje, jer razriješeni imaju pravo na godinu naknade zarada nakon prestanka radnog odnosa, plus sudski troškovi koji će proizaći iz ovih nezakonskih razješenja. To je samo početni finansijski dio štete koji će u budućem periodu državnom sistemu i budžetu građana zbog neznanja, nekompetentnosti i nesvrsishodnosti nanijeti ogromne gubitke, vjerovatno neke i nepopravljive. Pitanje je hoće li ko zakonski odgovarati za ovakve samovoljne radnje i stati na put dvogodišnjem sravnjenju države koja je bila već razorena, ali moguća za rekonstrukciju, izјavila јe za "Dan" Šofranac.

U nedostatku zakona o vladi, koji bi jasno razgraničio šta se u tehničkom mandatu može, a šta ne može, izvršne vlasti se ponašaju krajnje neprihvatljivo, smatra Ines Mrdović iz Akciјe za ljudska prava.

– U tom periodu vlade su radile bukvalno kao da su u punom mandatu, iako više nemaju puni legitimitet, što je posledica izostanka demokratskog kapaciteta nosilaca najvećih funkcija. Kada su u pitanju postavljenja, imenovanja i razrјešenja građani su mogli vidjeti da se kod vlada u tehničkom mandatu stiče utisak da se to svodi na "lov u mutnom", a nekada i na "lov sa vješticama". Podsjetiću da je vlada Duška Markovića za tri mjeseca takozvanog tranzicionog perioda, a nakon što je DPS avgusta 2020. godine izgubila vlast, imala preko 140 postavljenja, imenovanja ili razrјešenja. Vlada Zdravka Krivokapića je imala takođe na desetine ovakvih odluka, a slično je i sa manjinskom vladom Dritana Abazovića, koja primenjuje isti "recept" kao i prethodne, s tim što ona lako može oboriti sve rekorde, imajući u vidu da je zemlja u dubokoj institucionalnoj krizi i da trenutno nema Ustavnog suda, pa je vrlo neizvjesno kako i kada će se odigrati rasplet političke krize, ukazuјe za "Dan" Mrdović.

Poručuјe da će u svakom slučaju, ceh ovakvih postupanja platiti građani kroz državnu kasu, jer će mnogi, koji su smijenjeni bez obrazloženja ili valjanih razloga, a zapravo zbog trenutnih političkih interesa, presaviti tabak, dok će neki drugi ostvariti pravo na famozne funkcionerske naknade, koje poslednjih godina poreske obveznike koštaju po nekoliko miliona eura na godišnjem nivou.

Pepić: I nova vlast radi kao stara

Građanski aktivista Dževdet Pepić kaže za Dan da nažalost, ona više nego loša praksa, protiv koje smo se borili, starog režima do 30. avgusta 2020 godine, nastavljena i sa ovim "novim".

– I to bih rekao ne nesmanjenim intenzitetom, već u nekim slučajevima i pojačanim. I kod ovih da li novih(!?) i dalje važi ono pravilo samo da "su naši". Tako da ono "koliko i kako znaš" je skoro pa potpuno nebitno, od onog "čiji si, koga i ko te zna", koje je skoro i isključivo važno! Na neki način, bilo mi je drago što je ova tzv. Dritanova vlada, otvorila sjednice Vlade za javnost. Ali moram reći i to, da mi se odmah "smučilo" kada sam čuo i uvidio kako ona "razrješava i imenuje". Neka od tih "rješenja", nijesu mogli proći ranije ni kod DPS-a. Istine radi, ni ona tzv. Zdravkova, se po ovom pitanju nije baš "proslavila". Ovakva imenovanja i razrјešenja i one 42. i ove 43. Vlade, svakako će da koštaju i da "udare" po ddžepu građana. Neke nepravilnosti prilikom ovakvih "micanja i postavljanja", će se morati platiti iz zajedničke kase budžeta. A to je kasa svih nas. Ali, po meni puno, puno veći problem je taj, što će nas partijska "skidanja" i "postavljanja", koštati puno više nanošenjem štete, koju nam donose neznaveni imenovani, svojim "radom". Jer opštepoznato јe da "što napravi jedan čovjek (a on se pita) a ne zna, stotinu pametnih ne mogu popraviti!" Nije sramota, nešto ne znate, ali je i štetno i opasno takve ljude imenovati. Ono što je možda i najinteresantnije, skoro pa svi politički akteri, kritikuju i ukazuju na ovu pojavu. Ali, niko do sada, ako je došao u situaciji, da je prekine, to nije uradio. Već nastavlja po starom "važno je da je naš", bez obzira na reference. I tako sve ukrug – ukazuјe Pepić.


Govoreći od odlukama vlasti u tehničkom mandatu, advokat Veselin Radulović јe istakao da јe dovoljno podsjetiti na odluke Vlade kojom je predsjedavao Duško Marković i Vlade Zdravka Krivokapića.

– Na žalost, i ovaj primjer pokazuje da smjenom DPS-a sa vlasti oni koji su preuzeli vlast nemaju volju da mijenjaju sistem, već da im je osnovni cilj da isti sistem oni koriste i zloupotrebljavaju u ličnom i partijskom interesu, na isti način kako je to radio i DPS. Takve odluke mogu uzrokovati i konkretnu štetu po državni budžet ako bi bile osporene i poništene pred sudom jer vidimo da Vlada uglavnom ne daje obrazloženja i ponaša se kao da je vlast neograničena i da se može do poslednnjeg dana vršiti u ličnom i partisjkom interesu. Takođe, svaki novoizabrani funkcioner nakon prestanka funkcije može ostvarivati pravo na naknadu, čime će se nastaviti i ta loša praksa koja godinama stvara neopravdane troškove za državni budžet, izјavio јe za "Dan" Radulović.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
19. novembar 2024 18:36