Одговор Владе на епидемију корона вируса уз повреду права на слободу кретања, мирно окупљање, недискриминацију и приватност, као и некажњавање за ратне злочине, мучења и друга злостављања, те нападе на новинаре остају отворена питања у Црној Гори, оцијењено је из међународне организације за заштиту људских права Амнести интернешенал (АИ). То су навели у годишњем извјештају о стању људских права у свијету, који третира дешавања у 2020. години.
– У августу је опозициона коалиција тијесно побиједила на парламентарним изборима, закључујући тиме 29 година дугу владавину Демократске партије социјалиста и њеног лидера Мила Ђукановића, који је био или премијер или предсједник. Тај период су карактерисали корупција, кршење људских права, медијска репресија и некажњивост ратних злочина. Црна Гора је била једина европска земља у којој су, као дио ковид-19 мјера контроле, објављена имена појединаца који су послати у самоизолацију – наводи се у извјештају.
Истиче се да су припадници Српске православне цркве протестовали због закона из 2019. године, тврдећи да се њиме омогућује држави да заплијени црквену имовину.
– У мају, полиција у Никшићу ухапсила је владику и седам свештеника након демонстрација у току забране окупљања у вези с пандемијом корона вируса. У јуну је полиција претукла демонстранте током опозиционе окупљања у Будви – пише у извјештају.
Тврди се да злочини по међународном праву, почињени деведесетих година, нити су истражени нити гоњени.
– Европски суд за људска права сматра за неуспјех Црне Горе да обезбиједи правду за седам рођака бошњачких избјеглица које је црногорска полиција пребацила 1992. године снагама босанских Срба и касније су убијени – наводе из АИ.
Истакнуто је да државни тужилац није успио ефикасно истражити наводе да је полиција користила методе за мучења, укључујући електричне шокове, како би од осумњичених лица извукла „признања“.
– Настављена је некажњивост за раније нападе на новинаре, укључујући новинара истраживача Оливеру Лакић, на коју је пуцано 2018. године. У децембру НВО Акција за људска права ургирала је према државном тужиоцу да пружи заштиту Оливери Лакић, након плана за атентат на њу који је откривен – наведено је у извјештају.
Тврди се да је у јануару покренут поступак против троје новинара, притворених до 24 сата, због „изазивања панике и узмемирења јавности“ а двоје је процесуирано.
– Неколико грађана је на сличан начин приведено, четворо њих због објављивања „лажних вијести“ о ковид-19 на друштвеним мрежама; три су била оптужена. Жалбени судови су укинули осуђујуће пресуде за још двије особе према закону којим се омогућује критика званичника онлајн – истакнуто је у извјештају АИ.
М.В.
StoryEditor
Амнести Интернешенал:Напади на новинаре остају нерасвијетљени
У извјештају истакнуто да одговор на епидемију корона вируса уз повреду права на слободу кретања, мирно окупљање, недискриминацију и приватност, као и некажњавање за ратне злочине, мучења и друга злостављања, те нападе на новинаре остају отворена питања у Црној Гори
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
i na WhatsUp kanalu