/ Slobodan Savović
04/05/2021 u 07:15 h
Dejan BogojevićДејан Богојевић
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Sindikat prosvjete: Političari, umjesto struke, mijenjaju zakone

Našli smo se u prilično neobičnoj situaciji, izmjene obrazovnih zakona predlažu političke partije, bez javne rasprave i našeg učešća kao socijalnog partnera, ističe Slobodan Savović
Sindikat prosvjete Crne Gore (SPCG) dostavio je Skupštini Crne Gore svoj predlog izmjena Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju,u kojem kao ključno rješenje za depolitizaciju škola traže da direktore biraju školski odbori, a ne ministar. Takođe, traže i veću zastupljenost nastavnika u organima upravljanja. Sindikalci su nezadovoljni što ovim povodom nije organizovana javna rasprava jer su, kako navode, umjesto Ministartva prosvjete, nauke kulture i sporta, izmjene zakona predložile političke partije. Predsjednik Gradskog odbora Sindikata Podgorice Podgorica Slobodan Savović potvrdio je za „Dan” da su predali Skupštini predloge za poboljšanje postojećeg zakona.

Predloženim izmjenama zakona koje je inicirala grupa poslanika aktuelne vlasti, o čemu smo nedavno pisali, prevdiđeno je da se smijene svi direktori i pomoćnici i imenuju novi školski odbori. Dosad je direktora škole imenovao ministar prosvjete na predlog tročlane komisije, a osim pomenutog propisa u proceduri su izmjene Zakona o osnovnom obrzovanju kojim je predloženo da se učenicima omoguće besplatni udzbenici.
Sudskim putem do prekovremenih časova
Savović ističe da su još u maju prošle godine tražili da se normiraju uslovi rada nastavnika u učionici u uslovima pandemije.
– Čini mi se da smo poslije godinu dana na dobrom putu da to uredimo. U međuvremenu smo Agenciji za mirno rješavanje radnih sporova predali zahtjev za tumačenje naših zakonskih normi časova i obračuna časova preko norme. Smatram da će se to pitanje ipak riješiti sudskim putem i žao mi je što će građani morati da plate velike sudske troškove. Ono na čemu još insistiramo, pored normi i planova, je i normiranje onlajn nastave jer sve ovo vrijeme držimo onlajn nastavu o kojoj u zakonu nema ni slova. Moramo svi zajedno, i mi i ministarstvo i NVO strukovna udruženja dati svoj doprinos ovim pitanjima kako bismo regularno i na vrijeme započeli novu školsku godinu – navodi Savović.

Predlog izmjena zakona o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju podnijeli su poslanici Slaven Radunović (DF), Vladimir Martinović (Demokrate), Dragan Ivanović (SNP), Branka Bošnjak (DF) i Miloš Konatar (URA).
– Našli smo se u prilično neobičnoj situaciji. Predlog izmjena obrazovnih zakona predlažu političke partije, bez javne rasprave i našeg učešća kao socijalnog partnera, kao što bi bio red da izmjene predlaže ministarstvo. Aktuelni predlog političara ocijenili smo kao polovično rješenje. U ranijem periodu je sindikat insistirao na depolitizaciji sastava školskih odbora i izbora direktora, ali tadašnje ministarstvo nije imalo sluha za naše predloge. Mi u Sindikatu smatramo da se mora uvesti princip da nastavničko vijeće daje mišljenje za kandidate za izbor direktora i obezbijediti veća zastupljenost kolektiva u školskim i upravnim odborima preko povećanja broja predstavnika prosvjetnih radnika u toj ustanovi. Takođe, smatramo da direktore moraju birati školski odbori, a ministar da ih imenuje. Na ovaj način bi se obezbijedila trostepena transparentnost čitavog procesa i ovo je suština našeg predloga Skupštini. U trenutku kada političke partije predlažu izmjene zakona razumijemo da su one vođene svojim političkim interesima i to je legitimno, a mi ćemo se kao sindikat uključiti kao zainteresovana strana i tražićemo da prisustvujemo skupštinskom Odboru za obrazovanje, gdje ćemo obrazložiti svoje predloge. Kada ministarstvo pokrene procedure za izmjenu zakona, sindikat će se u punom obimu uključiti u taj proces – istakao je Savović.
On kaže da se u javnosti stvorila zabuna oko programa i planova, jer su predmetni programi strateški dokumenti koji predmete u svim segmentima tretirtaju cjelovito sadržajno, pedagoški i sveobuhvatno.
– Programi cjelovito i duboko zahvataju svaki predmet, iz predmetnih programa za svaki razred se izvlače planovi bazirani na ishode učenja i aktivnosti učenika i treba da korenspodiraju sa ciljevima i normama propisanim u programima. Dakle, promjena programa je sasvim drugačiji proces koji ima posebnu metodologiju rada, a Nacionalni savjet za obrazovanje je tijelo koje usvaja te izmjene programa. Sindikat prosvjete insistira na izmjenama predmetnih planova u dijelu forme i sadržaja ishoda učenja i aktivnosti učenika. Smatramo da ishode učenja treba promijeniti kao cilj rada u učionici i vratiti standarde znanja kojim bi kroz drugačije, raznovrsnije aktivnosti učenika pospješili bolji rad nastavnika u učionici. Prosto rečeno, standardi znanja omogućavaju nastavnicima jednostavniji pristup sadržaju nastave i učeničkog postignuća – navodi Savović.
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
01. april 2025 17:18